• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Günther Schumacher

  Przeczytaj także...
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.Hans Lutz (ur. 31 marca 1949 w Stuttgartcie) - niemiecki kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz sześciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.

  Günther Schumacher (ur. 27 czerwca 1949 w Rostocku) – niemiecki kolarz torowy reprezentujący RFN, dwukrotny mistrz olimpijski oraz pięciokrotny medalista mistrzostw świata.

  Udo Hempel (ur. 3 grudnia 1946 w Düsseldorfie) – niemiecki kolarz torowy i kolarz szosowy reprezentujący RFN, dwukrotny medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata.Peter Vonhof (ur. 15 stycznia 1949 w Berlinie Zachodnim) - niemiecki kolarz torowy reprezentujący RFN, dwukrotny mistrz olimpijski oraz sześciokrotny medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Günther Schumacher urodził się w Rostocku, jednak reprezentował RFN. Specjalizował się w wyścigu na 4 km na dochodzenie. Pierwszy sukces osiągnął w 1972 roku, kiedy wspólnie z Jürgenem Colombo, Günterem Haritzem, Udo Hempelem i Peterem Vonhofem zwyciężył w drużynowym wyścigu na dochodzenie podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. W tej samej konkurencji reprezentanci RFN z Güntherem w składzie zwyciężyli również podczas mistrzostw świata w San Sebastián w 1973 roku, mistrzostw w Montrealu w 1974 roku oraz mistrzostw w Liège w 1975 roku. Na rozgrywanych w 1976 roku igrzyskach olimpijskich w Montrealu razem z Hansem Lutzem, Gregorem Braunem i Peterem Vonhofem powtórzył sukces z Monachium. Ostatnie medale zdobył podczas mistrzostw świata w San Cristóbal w 1977 roku. Razem z Vonhofem, Lutzem i Henrym Rinklinem zdobył srebro w drużynie, a indywidualnie zajął także drugie miejsce w wyścigu na 1 km, ulegając jedynie Lotharowi Thomsowi z NRD. Ponadto wielokrotnie zdobywał medale torowych mistrzostw kraju, w tym siedem złotych. W latach 1977-1984 startował w barwach grup zawodowych, zajmując między innymi drugie miejsce w kryterium w Hamburgu w 1979 roku i trzecie miejsce w Bielefeld w 1981 roku.

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

  Starty olimpijskie[]

  Monachium 1972
 • 4 km na dochodzenie: drużynowo - złoto
 • Montreal 1976
 • 4 km na dochodzenie: drużynowo - złoto
 • Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Henry Rinklin (ur. 15 września 1957 w Geislingen) – niemiecki kolarz torowy i szosowy reprezentujacy RFN, trzykrotny medalista torowych mistrzostw świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  74. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1977 odbyły się w wenezuelskim San Cristóbal. W programie mistrzostw znalazło się dwanaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m oraz jedna nowa konkurencja - wyścig punktowy amatorów.
  XX Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1972 roku w Monachium (Niemcy Zachodnie). O organizację tych igrzysk starały się również miasta: Detroit (USA), Madryt (Hiszpania) i Montreal (Kanada). Podczas igrzysk doszło do zamachu terrorystycznego.
  Gregor Braun (ur. 31 grudnia 1955 w Neustadt an der Weinstraße) - niemiecki kolarz torowy i szosowy, dwukrotny złoty medalista olimpijski z Montrealu i czterokrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Jürgen Colombo (ur. 2 września 1949 w Zielonej Górze) - niemiecki kolarz torowy i szosowy, złoty medalista olimpijski.
  Günter Haritz (ur. 16 października 1948 w Heidelbergu) - niemiecki kolarz torowy i szosowy, mistrz olimpijski oraz trzykrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Lothar Thoms (ur. 18 maja 1956 w Guben) - niemiecki kolarz torowy, mistrz olimpijski oraz sześciokrotny medalista mistrzostw świata.
  71. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1974 odbyły się w kanadyjskim Montrealu. W programie mistrzostw znalazło się jedenaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet oraz sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, a także wyścig tandemów i wyścig na 1000 m dla mężczyzn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.