• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Göteborg  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Felix Arvid Ulf Kjellberg, występuje także jako PewDiePie (ur. 24 października 1989 w Göteborgu) – szwedzki komentator gier komputerowych, publikujący w serwisie YouTube filmy typu „Let’s Play”, w których prezentuje swoją rozgrywkę z gier komputerowych (najczęściej survival horrorów i gier akcji), oraz filmy komediowe, od czasu do czasu wraz ze swoją partnerką, Marzią Bisognin. Popularność zdobył dzięki serii z gry Amnesia: Mroczny obłęd oraz dzięki jego reakcjom na zjawiska występujące w owej grze.Trädgårdsföreningen – park w centrum Göteborga w Szwecji założony w 1842 roku z elementami ogrodu botanicznego. Z inicjatywą jego utworzenia wyszedł Henric Elof von Normann, a ufundował król Karol XIV Jan. W parku istnieje rozarium, w którym uprawia się 1400 gatunków i odmian róż.

  Göteborg (wym. [jœtəˈbɔrj] ) – miasto w Szwecji, położone na zachodzie kraju, nad cieśniną Kattegat, u ujścia rzeki Göta älv, stolica regionu Västra Götaland. Drugie co do wielkości miasto Szwecji – 510 491 mieszkańców (30 września 2010), zespół miejski – 926,7 tys. W Göteborgu znajduje się siedziba koncernów Volvo AB i SKF.

  5. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zorganizowane przez IAAF zawody sportowe, które rozgrywane były na stadionie Ullevi w szwedzkim Göteborgu między 5 a 13 sierpnia 1995 roku. W imprezie wzięło udział 1804 zawodników ze 191 krajów.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zabytki i atrakcje turystyczne
 • 2.1 Zabytki
 • 2.2 Atrakcje turystyczne
 • 2.3 Muzea
 • 3 Demografia
 • 4 Transport
 • 4.1 Transport kolejowy
 • 4.2 Transport tramwajowy
 • 4.3 Transport morski
 • 4.4 Transport lotniczy
 • 5 Kultura
 • 5.1 Scena muzyczna
 • 6 Sport
 • 7 Urodzeni w Göteborgu
 • 8 Współpraca międzynarodowa
 • 9 Galeria
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Västra Götaland – jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Värmland, Örebro, Östergötland, Jönköping i Halland, a także z terytorium Norwegii (okręg Østfold), z jeziorami Wetter i Wener oraz z morzem (cieśniny Skagerrak w północnej i środkowej części wybrzeża i Kattegat w południowej). Siedzibą jego władz (residensstad) jest Göteborg.Ratusz w Göteborgu (szw. Göteborgs rådhus) – klasycystyczny ratusz położony przy Placu Gustawa Adolfa w Göteborgu, w dzielnicy Nordstaden. Zbudowany w latach 1669–1672 według projektu Nicodemusa Tessina Starszego. Pierwotnie siedziba urzędu miasta, obecnie mieści archiwum miejskie oraz urząd stanu cywilnego.

  Historia[]

  Göteborg został założony na początku XVII wieku przez architektów holenderskich, pracujących na zlecenie króla Gustawa II Adolfa, który w ten sposób chciał uniezależnić szwedzki handel od ceł pobieranych przez Danię w Cieśninach Duńskich. Skania na południu Szwecji ówcześnie należała do Danii i ruch statków z Morza Bałtyckiego odbywał się przez wody kontrolowane przez Danię. Umiejscowienie nowego portu pozwoliło na ominięcie wód duńskich i bezpośrednie wyjście na Morze Północne. W tamtych czasach oficjalnymi językami były: holenderski, niemiecki, szwedzki i angielski.

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.

  W 1731 r. powstała Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska (Svenska Ostindiska Kompaniet), która przyczyniła się do nawiązania kontaktów handlowych z Chinami i Wschodem. Dzięki temu do Göteborga przywożono statkami porcelanę, herbatę, przyprawy, szlachetne tkaniny i inne typowe dla tamtego okresu towary luksusowe.

  W XIX wieku Göteborg przekształcił się w miasto przemysłowe, szczególnie za sprawą kupców z Wysp Brytyjskich. Z czasem wielu z nich wzbogaciło się i przeznaczyło część swoich majątków na rozwój infrastruktury miejskiej.

  SKF (Svenska Kullagerfabriken AB) - Szwedzki producent łożysk. Jest obecnie największym na świecie dostawcą łożysk tocznych, opraw łożyskowych, oraz części i przyrządów służących do łożyskowania.BK Häcken Göteborg - szwedzki klub piłkarski grający obecnie w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Göteborg, leżącym nad cieśniną Kattegat.

  W 1829 roku działalność rozpoczął Uniwersytet Technologiczny Chalmers obecnie z liczbą około 10,5 tys. studentów, a w 1891 r. powołany został Uniwersytet w Göteborgu, na którym obecnie kształci się około 49 tys. studentów. Dzisiejszy Göteborg z szerokimi alejami, parkami i imponującymi budowlami wybudowany został pod koniec XIX wieku. Plac Götaplatsen i wesołe miasteczko Liseberg powstały przy okazji Wystawy Światowej w 1923 r.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Kattegat – cieśnina między Półwyspem Jutlandzkim (Danią) a Półwyspem Skandynawskim (Szwecją). Cieśnina Kattegat jest granicą Morza Bałtyckiego i jest zaliczana do tego morza. Kattegat połączony jest z Bałtykiem przez cieśninę Sund, a z Morzem Północnym przez Skagerrak i Limfjord.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  XIX Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce odbyły się w Göteborgu na stadionie Ullevi. 6 sierpnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie imprezy w centrum miasta, zaś 7 sierpnia rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Mistrzostwa trwały do 13 sierpnia.
  Kungsportsavenyn (Aleja Bramy Królewskiej) zwana w skrócie Avenyn to główny, reprezentacyjny bulwar Göteborga, przy którym zlokalizowane są eksluzywne sklepy, restauracje, kawiarnie.
  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.
  Universeum to ogólnodostępne centrum poświęcone nauce znajdujące się w Göteborgu (Szwecja), które kosztem 364 milionów koron szwedzkich zostało otwarte w 2001 roku. W projekt zaangażowało się wiele instytucji i firm m.in. Uniwersytet Technologiczny Chalmers, Uniwersytet w Göteborgu.
  Fredric Henric Chapman (ur. 9 września 1721 w Göteborgu, zm. 19 sierpnia 1808 w Karlskronie) – szwedzki konstruktor okrętów i teoretyk budowy okrętów, admirał. Projektował okręty wojenne i kierował ich budową. Był autorem podręczników na temat budowy okrętów. Jest uważany za pierwszego konstruktora, który wykorzystywał wiedzę naukową przy budowie okrętów. Jako pierwszy też zajmował się architekturą okrętów.
  Port lotniczy Göteborg-Landvetter – międzynarodowy port lotniczy położony 25 km na wschód od centrum Göteborga. Jest jednym z największych portów lotniczych w Szwecji. W 2011 obsłużył 4 906 302 pasażerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.127 sek.