• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gödöllő

  Przeczytaj także...
  Turnhout - (łac. Turnholtus) miasto w północno-wschodniej Belgii, w prowincji Antwerpia, około 40 km na wschód od Antwerpii, główne miasto krainy Kempen. W grudniu 2009 r. liczyło 40 tys. 765 mieszkańców.Forssa (szw. Forsa) - miasto i gmina w Finlandii w regionie Kanta-Häme (dawna prowincja Finlandia Południowa). Zajmuje powierzchnię 253,39 km², z czego 4,61 km² stanowi woda. Populacja wynosi 17 889 mieszkańców (30.09.2010).
  Zhangzhou (chin.: 漳州; pinyin: Zhāngzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Fujian. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 683 716. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 454 861 mieszkańców. Ośrodek turystyki, szkolnictwa wyższego, przemysłu spożywczego, włókienniczego, chemicznego, maszynowego, metalowego, precyzyjnego i elektronicznego; w okolicy miasta znajdują się tereny rolnicze (m.in. uprawa kwiatów, zwłaszcza narcyzów i drzew mandarynkowych) oraz duża lotniskowa baza wojskowa.

  Gödöllő – miasto na Węgrzech, położone w odległości około 30 km od Budapesztu, z 34,4 tys. mieszkańców (I 2011 r.). W mieście znajduje się stacja kolejowa Gödöllő.

  Wieża wodna

  Zabytki[]

  Największą atrakcję turystyczną stanowi pałac królewski wybudowany (w stylu barokowym) w latach 40. XVIII wieku przez Antala Grassalkovicha. Służył jako letnia rezydencja Franciszka Józefa, cesarza Austrii i króla Węgier oraz cesarzowej Elżbiety.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Laxenburg – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Mödling. Liczy 2 844 mieszkańców (1 stycznia 2014). .
  Pałac Grassalkovicha

  Współczesność[]

  Do Gödöllő można się dostać kolejką HÉV z Örs vezér tér (południowy Peszt). Znajduje się tam także największy uniwersytet rolniczy na Węgrzech: Szent István Egyetem, gdzie kształci się ponad 14 tysięcy studentów, w tym studenci zagraniczni. Miastem partnerskim Gödöllő w Polsce jest Żywiec.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

  Współpraca[]

 • Niemcy Gießen, Niemcy
 • Finlandia Forssa, Finlandia
 • Rumunia Miercurea-Ciuc, Rumunia
 • Ukraina Berehowo, Ukraina
 • Holandia Wageningen, Holandia
 • Serbia Senta, Serbia
 • Słowacja Dunajská Streda, Słowacja
 • Austria Laxenburg, Austria
 • Belgia Turnhout, Belgia
 • Dania Hillerød, Dania
 • Polska Żywiec, Polska
 • Niemcy Aichach, Niemcy
 • Hiszpania Valdemoro, Hiszpania
 • Indonezja Bogor, Indonezja
 • Czechy Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Czechy
 • Austria Bad Ischl, Austria
 • Chińska Republika Ludowa Zhangzhou, Chińska Republika Ludowa
 • Bibliografia[]

 • Węgierski Urząd Statystyczny
 • Franciszek Józef I, niem. Franz Joseph I, węg. I. Ferenc József (ur. 18 sierpnia 1830 w pałacu Schönbrunn koło Wiednia, zm. 21 listopada 1916 tamże) – przedstawiciel domu habsbursko-lotaryńskiego, od 1848 cesarz Austrii i apostolski król Węgier (koronowany w 1867).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Senta (serb. Сента, węg. Zenta) - miasto w północno-wschodniej Serbii (Wojwodina), port nad Cisą, w pobliżu granicy z Węgrami.
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Miercurea-Ciuc (węg. Csíkszereda, uproszczona wymowa Mierkurja Cziuk) – miasto w Rumunii nad rzeką Olt, stolica okręgu Harghita. Miasto jest handlowym i kulturowym centrum Szeklerszczyzny – 81% mieszkańców korzysta z języka węgierskiego i nazywa siebie Szeklerami.
  Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Bad Ischl – miasto w środkowej Austrii (kraj związkowy Górna Austria), w powiecie Gmunden, w Alpach Salzburskich, nad rzeką Traun (dopływ Dunaju). Około 14,1 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.