• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry w Szwajcarii

  Przeczytaj także...
  Schreckhorn – szczyt w Alpach Berneńskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Berno. Najbardziej stromy i najtrudniejszy do zdobycia szczyt Alp Berneńskich, położony ok. 10 km na południowy wschód od Grindelwaldu. Schreckhorn jest najbardziej wysuniętym na północ czterotysięcznikiem Alp. Szczyt można zdobyć ze schronisk: Schreckhornhütte (2530 m), Glecksteinhütte (2317 m) oraz Schreckhornhütte (2530 m). Schreckhorn znajduje się między lodowcami Oberer Grindelwaldgletscher i Unterer Grindelwaldgletscher.Alpy Lepontyjskie (niem. Lepontinische Alpen, wł. Alpi Lepontine) - część Alp Zachodnich na terenie Szwajcarii (kantony: Valais, Ticino, Gryzonia) oraz we Włoszech (region Piemont). Zajmują centralną część Alp.
  Czterotysięczniki Alp − lista szczytów w Alpach o wysokości bezwzględnej powyżej 4000 m n.p.m. oraz o wybitności powyżej 100 metrów. Nie jest ona tożsama z pełną listą 82 szczytów alpejskich, przekraczających wysokość 4000 m n.p.m., zdefiniowaną w 1994 r. przez Międzynarodową Federację Związków Alpinistycznych (UIAA).
  Trzy główne strefy:

       Jura

       Wyżyna Szwajcarska

       Alpy

  Góry w Szwajcarii − lista najwyższych szczytów Szwajcarii.

  Szwajcaria jest krajem górskim, przeszło 60% jego powierzchni położonych jest w Alpach, a 10% w górach Jura.

  Przeszło 20% całej powierzchni Alp znajduje się na terenie Szwajcarii, w tym 49 z 82 szczytów powyżej 4000 metrów. Średnia wysokość szwajcarskich Alp wynosi 1700 m n.p.m.

  Grünhorn (również Gross Grünhorn) – szczyt w Alpach Berneńskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, blisko granicy z Włochami. Można go zdobyć ze schroniska Konkordia Hütte (2850 m). Leży między dwoma dużymi lodowcami Aletschgletscher na zachodzie i Fieschergletscher na wschodzie.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Na terenie Szwajcarii znajdują się następujące alpejskie pasma: Alpy Berneńskie, Alpy Glarneńskie, Alpy Lepontyńskie. Alpy Livigno, Alpy Retyckie, Alpy Pennińskie i Alpy Mischabel i Weissmies.

  Najwyższym szczytem Szwajcarii jest położony na granicy z Włochami Dufourspitze (4634 m n.p.m.), zaś najwyższym szczytem w całości położonym na terenie kraju Helwetów jest Dom (4545 m n.p.m.).

  Najwyższym szwajcarskim szczytem w Jurze jest Mont Tendre (1679 m).

  Minimalna deniwelacja względna (MDW), wybitność szczytu – liczba określająca, na ile szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. Wybitność definiuje się jako różnicę wysokości danego szczytu i wysokości najniższej warstwicy okalającej go, a nieobejmującej formacji od niego wyższych. Wysokość tej warstwicy określa wysokość przełęczy zwanej kluczową, oddzielającej dany szczyt od wyższego, kolejnego szczytu na grzbiecie (wododziale). Spośród przełęczy oddzielających dany szczyt od wyższych sąsiadów przełęczą kluczową jest przełęcz najwyższa. Wybitność szczytu to inaczej jego wysokość względna nad przełęczą kluczową.Szwajcaria – górzyste państwo, bez dostępu do morza, położone w Europie Zachodniej. Graniczy z pięcioma państwami: Austrią i Liechtensteinem na wschodzie, Francją na zachodzie, Włochami na południu oraz z Niemcami na północy. Jest to jedno z najmniejszych państw Europy. Rozciągłość z północy na południe wynosi 220 km, a ze wschodu na zachód 350 km.
   Główny artykuł: Geografia Szwajcarii.

  Lista szczytów Szwajcarii powyżej 4000 metrów[]

  Masyw Monte Rosa, Dufourspitze (w głębi po prawej stronie)
  Charakterystyczny Matterhorn

  Lista wszystkich szwajcarskich szczytów alpejskich, przekraczających wysokość 4000. Szczyty o wybitności powyżej 100 metrów zostały pogrubione

  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
   Główny artykuł: Czterotysięczniki Alp.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • The Mountain Encyclopedia: An A to Z Compendium of Over 2,250 Terms ...
 • Lista alpejskich czterotysięczników o wybitności powyżej 100 metrów
 • Alpy w Portalu Wiedzy
 • Lista wszystkich szczytów powyżej 4000 metrów w Alpach na stronie UIAA
 • Góry na terenie Szwajcarii
 • Wyżyna Szwajcarska − wyżyna znajdująca się na terenie Szwajcarii między Alpami a kantonem Jura, ciągnąca się od Jeziora Genewskiego na południowym zachodzie po Jezioro Bodeńskie na północnym wschodzie.Mont Tendre (1679 m n.p.m.) - szczyt w górach Jura, najwyższy ze szczytów tego łańcucha górskiego, położony całkowicie na terenie Szwajcarii. Leży na terenie gminy Montricher w kantonie Vaud. Szczyt Mont Tendre wznosi się w południowej części gór, w paśmie oddzielającym wewnątrzjurajską dolinę Joux na północnym zachodzie od wielkiej kotliny Jeziora Genewskiego na południowym wschodzie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Alpy Berneńskie (niem. Berner Alpen, fr. Alpes bernoises) – pasmo górskie, część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Vaud, Uri i Valais. Wznoszą się stromo po północnej stronie doliny górnego Rodanu. Najwyższym szczytem jest Finsteraarhorn, który osiąga 4274 m. Pasmo to graniczy z: Prealpami Szwajcarskimi na północy, Alpami Glarneńskimi na wschodzie, Alpami Lepontyńskimi na południowym zachodzie, Alpami Pennińskimi na południu oraz z Prealpami Sabaudzkimi na zachodzie.
  Täschhorn – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do masywu Mischabel. Leży na południe od Dom i na północ od Alphubel. Szczyt można zdobyć ze schronisk Täschhütte (2701 m), Mischabeljoch Biwak (3851 m), Europaweghütte Täschalp (2200 m), Hotel Langflue (2867 m), Kinhütte (2584 m) oraz Domhütte (2940 m). Szczyt otaczają lodowce Kingletscher na zachodzie, Weingartengletscher na południu oraz Feegletscher na wschodzie.
  Alpy Retyckie (niem. Rätische Alpen, wł. Alpi Retiche) – część Centralnych Alp Wschodnich, stanowiąca zarazem najwyższą strefę w obrębie Alp Wschodnich. Najwyższym szczytem jest Piz Bernina, który osiąga wysokość 4049 m, co czyni z niego najwyższy szczyt całych Alp Wschodnich. Alpy Retyckie zajmują znaczny obszar na styku granic Szwajcarii, Włoch, Liechtensteinu i Austrii. Nazwa Alp Retyckich wywodzi się od starożytnego plemienia Retów i pochodzącej od nich nazwy rzymskiej prowincji Recji obejmującej m.in. obszar Alp Retyckich.
  Dom lub Dom de Mischabel (w jęz. niem. kopuła lub katedra) – czterotysięcznik w okolicy Zermatt, w Alpach Pennińskich części Alp Zachodnich. To najwyższy szczyt masywu Mischabel. Leży w Szwajcarii, w kantonie Valais. Szczyt można zdobyć ze schronisk: Mischabeljoch Biwak (3860 m), Mischabelhütte (3329 m), Domhütte (2940 m), Hôtel Fluh (2618 m) oraz Täschhütte (2701 m). Szczyt przykrywają lodowce Riedgletscher i Feegletscher.
  Alpy Glarneńskie (niem. Glarner Alpen) – część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Glarus, Gryzonia, Sankt Gallen i Uri. Leży między dolinami górnego Renu i Reuss. Zbudowane są głównie z wapieni. Graniczą z: Alpami Berneńskimi na zachodzie, Prealpami Szwajcarskimi na północy, Alpami Retyckmi (pasma Rätikon i Plessur) na wschodzie oraz z Alpami Lepontyńskimi na południu.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.