• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry Pontyjskie

  Przeczytaj także...
  Kaçkar Dağı (spotyka się spolszczenia Kaczkar i Kackar) - szczyt w Turcji, najwyższy szczyt w paśmie górskim Kaçkar Dağları i w całym paśmie Gór Pontyjskich. Wznosi się na wysokość 3931 m n.p.m. Jeden z popularniejszych celów wycieczek wysokogórskich na terenie Turcji. Najpopularniejsza droga na szczyt wiedzie z miejscowości Olgunlar, a jej pokonanie zajmuje przeciętnie 2 dni.Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.
  Wyżyna Armeńska (orm. Հայկական լեռնաշխարհ, Hajkakan lernaszycharh; tur. Doğu Anadolu Yaylası) – wyżyna w zachodniej części Azji, we wschodniej części półwyspu Azja Mniejsza. Jest to obszar aktywny sejsmicznie, najbardziej narażony na trzęsienia ziemi na całym półwyspie Azja Mniejsza, z najwyższym szczytem Turcji, a jednocześnie wygasłym wulkanem – Araratem (5165 m n.p.m. według pomiaru satelitarnego NASA).
  Panorama fragmentu Gór Pontyjskich, 2007 r.

  Góry Pontyjskie - system górski powstały w orogenezie alpejskiej w północnej Turcji.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.

  Obejmują swoim zasięgiem tereny Wyżyny Anatolijskiej i częściowo Wyżyny Armeńskiej. Długość około 1000 kilometrów. Najwyższym szczytem Gór Pontyjskich jest Kaçkar Dağı, mający wysokość 3939 metrów. Na zachodzie charakter średniowysokich gór zrębowych, na wschodzie rzeźba wysokogórska. Region o dużej aktywności sejsmicznej.

  Wyżyna Anatolijska (Anadolu Yaylası) – to wyżyna na półwyspie Anatolia, w Turcji. Jest otoczona Górami Pontyjskimi i Taurusem. Najwyższy szczyt – 3917 m (nieczynny wulkan Erciyes Dağı). Na wyżynie występują liczne jeziora tektoniczne (Beyşehir i Eğridir).Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Orogeneza alpejska – ostatni okres globalnych fałdowań górotwórczych, w czasie którego doszło do powstania górotworu alpejskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.