• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry Pennińskie

  Przeczytaj także...
  North Pennines (ang. Północne Penniny) – północna część Gór Pennińskich, leżąca pomiędzy miastami Carlisle na zachodzie i Darlington na wschodzie. Naturalną północną granicą North Pennines jest dolina rzeki Tyne, a na południu obszar geograficzny Stainmore Gap.Peak District – wyżyna w centralnej i północnej Anglii, w południowej części Gór Pennińskich, położona głównie w północnej części hrabstwa Derbyshire, ale obejmująca swoim zasięgiem także Cheshire, Greater Manchester, Staffordshire oraz South Yorkshire i West Yorkshire.
  Cross Fell - szczyt o wysokości 893 m, będący najwyższym szczytem Gór Pennińskich, i drugi co do wysokości obszar po Krainie Jezior. Wierzchołek jest skalistym płaskowyżem, będącym częścią 20 km pasma ciągnącego się z płn.-zach. na płd.-wsch., który łączy go z Little Dun Fell (842 m) i Great Dun Fell (849 m). Sąsiadujące wierzchołki tworzą gwałtownie wznoszące się zbocze nad doliną Edenu położoną na zachód, natomiast wschodnie zbocze na doliną rzeki Tyne jest łagodniejsze.
  Typowy krajobraz Gór Pennińskich

  Góry Pennińskie (Penniny, ang. Pennines) - niskie góry w północnej części Anglii o przebiegu południkowym i całkowitej długości do 400 km, szerokości do 100km. Góry Pennińskie zbudowane są z różnorodnych skał karbońskich, głównie piaskowców i wapieni. Zostały wypiętrzone w orogenezie kaledońskiej.

  Park Narodowy Northumberland - park narodowy w Wielkiej Brytanii, położony w północno-wschodniej części Anglii. Park leży na terenie hrabstwa Northumberland, zajmując blisko 1/4 jego powierzchni. Park leży w zachodniej części hrabstwa, pomiędzy granicą ze szkockim hrabstwem Borders na północy a obszarami leżącymi na południe od Wału Hadriana.Orogeneza kaledońska – ruchy górotwórcze trwające od późnego kambru po wczesny dewon. Największe nasilenie w Ameryce Północnej osiągnęły u schyłku ordowiku i na początku syluru (faza takońska), a w Europie] na przełomie kambru i ordowiku oraz pod koniec syluru. W wyniku fałdowania kaledońskiego powstały góry zwane kaledonidami.

  Składają się z szeregu spłaszczonych wzniesień, rozczłonkowanych głęboko dolinami rzek, z których Stainmore i Aire mają charakter przełomowy. Penniny najwyżej wznoszą się w części północnej, w części środkowej i południowej, na miąższych warstwach wapieni, rozwinęły się zjawiska krasowe, m.in. występują tu systemy jaskiniowe z podziemnymi rzekami i wodospadami. Najwyższy szczyt to Cross Fell (893 m n.p.m.)

  Yorkshire Dales (z ang. „doliny Yorkshire”) – wyżynny obszar w północnej Anglii, w północnej części historycznego hrabstwa Yorkshire.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Trasa najstarszego długodystansowego szlaku turystycznego w Wielkiej Brytanii, Szlak Penniński (ang. Pennine Way), prowadzi wzdłuż pasma Gór Pennińskich. Długość całej trasy wynosi ok. 430 km.

  Często porównywane do "szkieletu Anglii", Góry Pennińskie rozciągają się z Peak District w Derbyshire na południu, poprzez Yorkshire Dales aż do Cheviot Hills na angielsko-szkockiej granicy na północy.

  Region jest uznawany jako jeden z najbardziej malowniczych w Wielkiej Brytanii. North Pennines i Nidderdale są sklasyfikowane jako Area of Outstanding Natural Beauty (ang. "Obszar o wybitnym pięknie naturalnym"). Części Gór Pennińskich leżą w obrębie parków narodowych: Peak District, Yorkshire Dales i Northumberland.

  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.