• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry Macdonnella

  Przeczytaj także...
  Park Narodowy West MacDonnell (West MacDonnell National Park) – park narodowy utworzony w roku 1992, położony w górach Macdonnella, na zachód od miasta Alice Springs, na obszarze Terytorium Północnego w Australii.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Mount Zeil – szczyt w Górach MacDonnella, na Terytorium Północnym w Australii. Osiąga wysokość 1531 m n.p.m. , co czyni go najwyższą górą tego pasma, terytorium oraz całego kontynentu poza Wielkimi Górami Wododziałowymi i Tasmanią.
  Widok na najwyższy szczyt Gór Macdonnella – Mount Zeil (1531 m n.p.m.)
  Położenie Gór Macdonnella

  Góry Macdonnella – szereg starych, zbudowanych głównie z prekambryjskich gnejsów poprzecinanych intruzjami granitoidów, sfałdowanych w orogenezie hercyńskiej i ponownie wyniesionych w orogenezie alpejskiej równoległych do siebie pasm górskich znajdujące się w środkowej części kontynentu australijskiego. Najwyższym szczytem tych gór jest Mount Zeil (1531 m n.p.m.). Zostały nazwane tak na cześć Sir Richarda MacDonnella podczas wyprawy Johna McDouall Stuart'a w kwietniu 1860.

  Orogeneza hercyńska (orogeneza waryscyjska) – okres intensywnych ruchów górotwórczych zachodzących w paleozoiku, pomiędzy późnym sylurem a końcem permu. W ich wyniku powstały góry określane mianem hercynidów lub waryscydów.McDouall Stuart (ur. 7 września 1815 r., zm. 5 czerwca 1866), australijski podróżnik, który jako pierwszy przemierzył Australię od południowego wybrzeża do brzegów Pacyfiku na północy. Na cześć Stuarta nazwano najdłuższą autostradę Australii Stuart Highway

  Góry ciągną się równoleżnikowo na długości 644 km.

  Orogeneza alpejska – ostatni okres globalnych fałdowań górotwórczych, w czasie którego doszło do powstania górotworu alpejskiego.

  Zobacz też[]

 • Park Narodowy West MacDonnell
 • Przypisy

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Polski: Nazewnictwo Geograficzne Świata, Zeszyt 1, Ameryka Australia i Oceania.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.