• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry Lubowelskie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Połonina – nazwa zbiorowisk muraw alpejskich i subalpejskich wykształconych ponad górną granicą lasu w Karpatach Wschodnich, w Polsce najczęściej wiązana z Bieszczadami. Połonina jest wyrazem wschodniosłowiańskim (zachodniosłowiańska forma brzmiałaby płonina), i oznacza miejsce płone – puste, nieużyteczne, tj. nienadające się do uprawy roli. W językach południowosłowiańskich (m.in. słoweńskim i bułgarskim) słowo planina oznacza góry.Starina (węg. Poprádófalu) – wieś (obec) na Słowacji w kraju preszowskim, powiecie Lubowla. Pierwsza wzmianka pisemna o miejscowości pochodzi z roku 1352.
  Ľubovnianska vrchovina (słowacka część Beskidu Sądeckiego) na tle podziałów regionalnych słowackiego i polskiego
  Widok z grzbietu Ośli Wierch – Wysoki Gruń
  Krzyż na Oślim Wierchu
  Kościół w miejscowości Hraničné
  Magura Orłowska, widok z Zamku Pławiec
  Zachodnia część pasma

  Ľubovnianska vrchovina – region w Beskidach Zachodnich różnie określany w literaturze. Zgodnie z regionalizacją słowacką oraz częścią polskich geografów jest to słowacka nazwa Beskidu Sądeckiego. Tak rozumiana Ľubovnianska vrchovina w granicach Słowacji składa się z dwóch osobnych części. Pierwsza ciągnie się od Gromadzkiej Przełęczy przez Eliaszówkę (1023 m) po dolinę Popradu w Muszynie, druga obejmuje wschodnie fragmenty Gór Leluchowskich. Według części polskich autorów nazwa Ľubovnianska vrchovina odnosi się zaś wyłącznie do pasma stanowiącego część Beskidu Sądeckiego będącego przedłużeniem na wschód Pasma Radziejowej, dla którego stosują jako polską nazwę Pasmo Lubowelskie, Góry Lubowelskie lub Pogórze Lubowelskie. Inni twierdzą zaś, że jest to osobny mezoregion nie będący częścią Beskidu Sądeckiego i stosują dlań nazwę Pogórze Popradzkie. Najwyższy szczyt - Eliaszówka znajduje się na wschodnim krańcu tego pasma.

  Okrúhla (828 m) – szczyt w słowackich Górach Lubowelskich. Znajduje się w grzbiecie Ośli Wierch (859 m) – Szeroki Wierch (884 m) – Okrúhla – Slibońska Przełęcz (658 m) – Sliboń. Wznosi się nad miejscowościami Matysowa i Sulin. Jego południowe stoki opadają do doliny potoku Blízky potok, północne do doliny Sulińskiego Potoku (Sulínsky potok). Jest zwornikiem: w południowo-zachodnim kierunku odchodzi od niego grzbiet z wzniesieniem Vyšniansky vrch (814 m).Petríkov vrch (932 m) – szczyt Gór Lubowelskich na Słowacji. Nazwa pochodzi od osoby, nazwisko Petrik jest na Słowacji dość częste. Znajduje się w bocznym grzbiecie odchodzącym od znajdującego się na granicy polsko-słowackiej Świniego Gronia (902 m) w południowo-wschodnim kierunku. Południowo-zachodnie stoki tego grzbietu opadają do potoku Eliaszówka. Oprócz niego z grzbietu spływają jeszcze dwa niewielkie potoki uchodzące do potoku Hranična: Pilhovčik i Žľabinský potok.

  Spis treści

 • 1 Nazewnictwo
 • 2 Topografia
 • 3 Opis pasma
 • 4 Turystyka
 • 5 Niektóre szlak turystyczne
 • 6 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wysoki Gruń (słow. Vysoký gruň 660 m) – szczyt Gór Lubowelskich na Słowacji. Znajduje się w zakończeniu grzbietu odchodzącego z Oślego Wierchu (859 m) w północnym kierunku poprzez wzniesienie Kóta 772 i Nad Skalnou (819 m) do doliny Popradu. Wznosi się nad miejscowością Mniszek nad Popradem (naprzeciwko polskiej miejscowości Łomnica-Zdrój). Od wschodniej strony jego stoki opadają do doliny potoku Grešácky potok, od północnej do Popradu, od zachodniej do doliny potoku Hranična. Stoki północne i zachodnie poprzecinane są jarami kilku potoków. Góra jest w większości zalesiona, ale na północnych stokach od doliny Popradu wysoko w górę podchodzą pola należącego do Mniszka nad Popradem przysiółka Kacze.
  Pasmo Radziejowej – pasmo górskie w Beskidzie Sądeckim będące, obok Pasma Jaworzyny, jedną z jego dwóch głównych części. Rozciąga się od doliny Dunajca na zachodzie po Gromadzką Przełęcz na wschodzie. Znajdują się tu wszystkie szczyty Beskidu Sądeckiego wznoszące się powyżej 1200 m n.p.m., łącznie z najwyższą Radziejową, od której pasmo wzięło swoją nazwę.
  Beskidy Zachodnie (513.4-5, słow. Západné Beskydy) – makroregion położony w obrębie Zewnętrznych Karpat Zachodnich, którego średnie wysokości nad poziomem morza oscylują pomiędzy 600 a 1400 m n.p.m. (wyjątek to masyw Pilska i masyw Babiej Góry, które przekraczają 1500 m n.p.m.).
  Zamek Pławiec (słow. Hrad Plaveč) – zamek w miejscowości Pławiec na Słowacji. Znajduje się na wzgórzu 549 m n.p.m., nad prawym brzegiem Popradu. Pomiędzy Popradem a wzgórzem zamkowym biegnie droga krajowa nr 77.
  Poprad (słow. Poprad, niem. Popper, węg. Poprád) – rzeka we wschodniej Słowacji i w południowo-wschodniej Polsce, w dorzeczu Wisły. W dokumentach źródłowych nazwa Poprad jest jedną z najstarszych na Podtatrzu. W 1244 występowała jako Poprad, ale także Poprat, Popart, Paprad, Poprut itp., jednak etymologia tego słowa jest wciąż sporna.
  Jarzębiński Przełom lub Jarzębiński Wąwóz (słow. Jarabinský prielom) – wąwóz utworzony przez potok Mały Lipnik (Malý Lipnik) w miejscowości Jarzębina (Jarabina) na Słowacji. Dolina Małego Lipnika znajduje się w regionie geograficznym zwanym Pogórzem Lubowelskim lub Górami Lubowelskimi (Ľubovnianska vrchovina). Budujące ją wapienie są charakterystyczne dla sąsiednich Pienin, ale występują też na zachodnim, przylegającym do Pienin końcu Pogórza Lubowelskiego; jest to ten sam Pieniński Pas Skałkowy.
  Sucha Góra (561 m) – wzniesienie w Górach Lubowelskich zaliczanych przez polskich geografów do Beskidu Sądeckiego. Jest jedynym wzniesieniem Gór Lubowelskich, które w całości znajduje się na terenie Polski. Co prawda przez Eliaszówkę, najwyższe wzniesienie tych gór przebiega granica polsko-słowacka, więc część Eliaszówki należy do Polski, jednak według polskiej regionalizacji szczyt ten zaliczany jest do Pasma Radziejowej. Nie można na nim przeprowadzić żadnej granicy topograficznej, zaliczanie go przez Słowaków do Gór Lubowelskich (a właściwie nazywają je Pogórzem Lubowelskim) wynika tylko z tego, że stosują inny podział regionów geograficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.