• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry Leluchowskie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wojkowski Potok – potok, lewy dopływ Muszynki. Cały jego bieg znajduje się w Górach Leluchowskich w Beskidzie Sądeckim. Ma źródła na wysokości około 750 m, na północnych stokach grzbietu Barwinka. Spływa początkowo w północno-wschodnim, potem w północno-zachodnim kierunku przez miejscowość Wojkową. Uchodzi do Muszynki w sąsiedniej miejscowości Powroźnik, na wysokości ok. 511 m, w miejscu o współrzędnych 49°22′02,5″N 20°59′05,5″E/49,367361 20,984861. Orograficznie lewe zbocza Wojkowskiego Potoku tworzy grzbiet ciągnący się od Barwinka (863 m) w północnym kierunku, w górnej części przez bezleśne wzgórze Roztoka (795 m), niżej przez zalesiony grzbiet opadający do doliny Muszynki. Zbocza prawe tworzy częściowo zalesiony grzbiet z wierzchołkiem Pustej (822 m).Leluchów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Góry Leluchowskie, widok ze Szczawnika
  Okolice Wojkowej
  Cerkiew w Wojkowej
  Osiedle Muszyny nad Podgórnym Potokiem

  Góry Leluchowskie (513.54), zwane też grupą Zimnego i Dubnego – niewielkie pasmo górskie w południowej Polsce (woj. małopolskie), na granicy ze Słowacją. Wchodzi w skład Beskidu Sądeckiego.

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Szczawnik – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Nazwa wywodzi się od źródeł wody mineralnej, kwaśnych szczaw.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Historia
 • 3 Turystyka
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojkowa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Poprad (słow. Poprad, niem. Popper, węg. Poprád) – rzeka we wschodniej Słowacji i w południowo-wschodniej Polsce, w dorzeczu Wisły. W dokumentach źródłowych nazwa Poprad jest jedną z najstarszych na Podtatrzu. W 1244 występowała jako Poprad, ale także Poprat, Popart, Paprad, Poprut itp., jednak etymologia tego słowa jest wciąż sporna.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Kamienny Horb (słow. Kamenný hrb; 826 m) – szczyt w Górach Leluchowskich znajdujący się w grzbiecie na granicy polsko-słowackiej. Stoki północne opadają do doliny potoku Pusta (dopływ Muszynki), północno-zachodnie do doliny dopływu Pustej. Na słowacką stronę w południowym kierunku odchodzi od Kamiennego Horbu grzbiet z wierzchołkiem Jalová (751 m). Po jego zachodniej stronie spływa spod Kamiennego Horbu potok Oľmov, po wschodniej stronie potok Rakovec.
  Barwinek (863 m) – szczyt w południowej części Gór Leluchowskich. Jest całkowicie zalesiony. Nie znajduje się w głównym grzbiecie Gór Leluchowskich, ale jest głównym ich zwornikiem. Na południową stronę odchodzą od niego dwa grzbiety oddzielone od siebie doliną potoku Smereczek, który ma swoje źródła pod szczytem Barwinka. W krótszym z tych grzbietów znajduje się wierzchołek Czarne Garby (735 m), w dłuższym, którym biegnie granica polsko-słowacka wyróżnia się wierzchołek Nad Dolinką (768 m). W północno-zachodnim kierunku odchodzi od Barwinka zalesiony grzbiet do Stupnego (817 m), w północnym długi i przeważnie bezleśny grzbiet Roztoka (796 m), który oddziela doliny dwóch potoków: potoku Stupne i Wojkowskiego Potoku. W południowo-zachodnim kierunku (na słowackiej stronie) spływa ze stoków Barwinka kilka potoków zasilających Večny potok. Po zachodniej stronie Barwinka spływa jeszcze jeden potok – Dubne, będący prawym dopływem Smereczka.
  Jerzy Aleksander Kondracki (ur. 1 listopada 1908 w Warszawie, zm. 13 kwietnia 1998 koło Villach w Austrii) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor najbardziej znanej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski.
  Jawor – wzgórze we wschodniej części Gór Leluchowskich. Znajduje się na terenie miejscowości Muszynka w grzbiecie, który od granicy polsko-słowackiej opada w północno-zachodnim kierunku do doliny Muszynki. Północno-zachodnie stoki tego grzbietu opadają do Doliny Moczary, którą spływa potok uchodzący do Muszynki. Stoki wschodnie opadają również do potoku będącego dopływem Muszynki. Dolina tego potoku oddziela Jawor od grzbietu Bukowiny (811 m). Stoki Jawora są zalesione, ale sam grzbiet jest bezleśny. Znajduje się na nim rezerwat przyrody Okopy Konfederackie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.