• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry Kurajskie

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Ałtaj (ros.: Алтай; kaz.: Алтай таулары, Ałtaj taułary; mong.: Алтайн нуруу, Altajn nuruu; chiń. upr.: 阿尔泰山脉; pinyin: Ā’ěrtài Shānmài) – system górski w Azji Środkowej, na terytorium Rosji, Kazachstanu, Chin i Mongolii. Rozciąga się na długości ponad 2000 km od równin pustyni Gobi ku północnemu zachodowi, rozszerzając się w części zachodniej. Ałtaj dzieli się na trzy części:
  Step Czujski (ros.: Чуйская степь, Czujskaja stiep´) – kotlina śródgórska w Rosji, w południowo-wschodniej części Ałtaju, w górnym biegu rzeki Czui, pomiędzy Górami Kurajskimi na północy i Górami Południowoczujskimi na południu. Leży na wysokości 1750-2200 m n.p.m., rozciąga się na długości 70 km i szerokości 30-40 km. Kotlina zbudowana z osadów glacjalnych i jeziorno-rzecznych. Dominuje krajobraz półpustynny; teren wykorzystywany do wypasu zwierząt. Przez kotlinę biegnie droga, która prowadzi do przejścia granicznego z Mongolią.
  Góry Kurajskie

  Góry Kurajskie (ros.: Курайский хребет, Kurajskij chriebiet) – pasmo górskie we wschodniej części Ałtaju, na terytorium Rosji, stanowiące dział wodny między dorzeczami Czui i Baszkausu. Rozciąga się na długości ok. 140 km, najwyższy szczyt osiąga 3412 m n.p.m. Zbudowane ze skał metamorficznych pasmo ogranicza od północy kotliny Czujską i Kurajską. Na południowych zboczach występują nieskonsolidowane osady z okresu paleogenu i neogenu. Niższe partie północnych zboczy pokryte są łąkami subalpejskimi oraz lasami modrzewiowymi; stoki południowe porośnięte roślinnością stepową.

  Czuja (ros. Чуя ) – rzeka w Rosji, we wschodniej części Ałtaju, jeden z największych dopływów rzeki Katuń (prawy dopływ). Długość rzeki wynosi 281 km, powierzchnia zlewni 11 200 km².

  Przypisy

  1. Курайский хребет (ros.). Большая Советская Энциклопедия. [dostęp 2011-04-24].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.