• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry Kaskadowe  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  George Vancouver (ur. 22 czerwca 1757 w King’s Lynn, Norfolk, zm. 10 maja 1798 w Petersham koło Richmond upon Thames, Surrey) − brytyjski oficer Royal Navy, podróżnik i odkrywca. Z pochodzenia Holender (Van Coeverden).Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), założyciel stanowego University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.
  Góry Kaskadowe

  Góry Kaskadowe (ang. Cascade Range, fr. Chaîne des Cascades) – pasmo górskie w Ameryce Północnej, wchodzące w skład Kordylierów. Najwyższymi szczytami pasma są Mount Rainier – 4392 m n.p.m. i Mount Shasta – 4317 m n.p.m. Inne wybitne szczyty to Mount Adams (3751 m n.p.m.) w stanie Washington i Mount Hood (3426 m n.p.m.) oraz Trzy Siostry w Oregonie. Główną rzeką jest Kolumbia, głównym miastem Seattle.

  Kordyliery – rozległy obszar o charakterze wyżynno-górskim w zachodniej części Ameryki Północnej. Rozciągłość południkowa łańcucha to około 8 000 km, od Cieśniny Beringa na północy po Kanał Panamski na południu. Szerokość dochodzi do 1 700 km. Najwyższym szczytem jest McKinley (6194 m n.p.m.). Te góry fałdowe mają duży wpływ na klimat, florę i faunę, gospodarkę i rozmieszczenie ludności w Ameryce Północnej, ponieważ hamują masy wilgotnego powietrza napływające z zachodu, co prowadzi do obniżenia rocznej sumy opadów w centralnej części Ameryki. Powstały w orogenezie alpejskiej.Mount Baker – szczyt w pasmach Góry Kaskadowej na północnym-zachodnym w Stanach Zjednoczonych w stanie Waszyngton. Jest to drugi najbardziej aktywny wulkan w przedziale od Mount St. Helens.

  Spis treści

 • 1 Historia odkryć
 • 2 Położenie
 • 3 Główne szczyty
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mount Hood lub Hood – stratowulkan w USA, w stanie Oregon, położony 80 km na zachód od Portland. Jest to najwyższy szczyt stanu Oregon.
  Fraser – najdłuższa rzeka Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Bierze początek w Górach Skalistych nieopodal Mount Robson. Toczy swe wody przez 1400 km i uchodzi do Oceanu Spokojnego, ściślej, cieśniny Georgia, w mieście Vancouver.
  Mount Jefferson – stratowulkan w USA, w stanie Oregon, położony 80 km na północny-zachód od Bend Jest to drugi pod względem wysokości szczyt stanu Oregon. Nazwę górze nadali uczestnicy Ekspedycji Lewisa i Clarka, którzy w czasie podróży rzeką Kolumbia w 1806 roku jako pierwsi opisali górę. Uczcili oni w ten sposób inicjatora ekspedycji, trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Thomasa Jeffersona.
  Mount Rainier lub Mount Tahoma – stratowulkan w USA, położony 87 km na południowy wschód od Seattle, w stanie Waszyngton. Jest to najwyższy szczyt Gór Kaskadowych, a także najwyższy punkt w stanie Waszyngton. Leży w hrabstwie Pierce, na terenie Parku Narodowego Mount Rainier. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego admirała Petera Rainiera. Uhonorował go w ten sposób kapitan George Vancouver, który badając pacyficzne wybrzeża Ameryki Północnej 8 maja 1792 roku odkrył szczyt dla europejczyków.
  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.
  Shastina – bliźniaczy wulkan wyższego stratowulkan w Mount Shasta w USA, w północnej części stanu Kalifornia (Hrabstwo Siskiyou), położony 90 km na północ od Redding. Jest to jeden z wyższych szczytów w Kalifornii, leżący na obszarze chronionym Mount Shasta Wilderness Area, około 3 km na zachód od Mount Shasta.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.