• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góry Błękitne - Jamajka

  Przeczytaj także...
  Tainowie (Indianie Taino) – rdzenni, prekolumbijscy mieszkańcy wysp Bahama i wysp Wielkich Antyli, w tym Kuby, Hispanioli (Haiti i Dominikany), Puerto Rico i Jamajki zamieszkujący te wyspy bezpośrednio przed ich odkryciem przez Kolumba w 1492 r. Nie ma zbyt wielu źródeł informacji dotyczących życia Indian Taino. Prawdopodobnie przybyli na Kubę ok. 1100 r. p.n.e. przemieszczając się z Ameryki Południowej przez Antyle.Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Góry Błęktine (ang. Blue Mountains) – pasmo górskie w zachodniej części Jamajki.

  Góry ciągną się przez blisko 50 km, od Stony Hill po Morze Karaibskie. Najwyższy szczyt to Blue Mountain Peak, liczy 2256 m n.p.m. Z Gór Błękitnych pochodzi zielona kawa Jamaican Blue Mountain Coffee, eksportowana głównie do Japonii. Góry Błękitne są porośnięte paprociami drzewiastymi. Średnia roczna suma opadów to 5000 mm, co skutkuje częstymi erozjami powierzchniowych warstw gleby i rozwiniętą siecią strumieni. Zimą temperatura spada do około 7°C.

  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Spożywana w dużych ilościach może jednak być szkodliwa dla zdrowia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy.

  W czasach kolonialnych góry były miejscem ukrywania się rdzennej ludności Tainów przed niewolnictwem, a także zbiegłych niewolników Maronów. W 2015 roku Góry Błękitne wraz z pobliskim pasmem Gór John Crow (ang. John Crow Mountains) zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt mieszany przyrodniczo-kulturowy.

  Maroni (Maronowie, hiszp. Cimarrones, fr. Marrons, ang. Maroons) – potomkowie zbiegłych czarnych niewolników, którzy zamieszkują tereny dzisiejszej Ameryki Łacińskiej, w tym takie państwa jak: Jamajka, Brazylia, Surinam. Część z nich osiedliła się na Florydzie. Obecnie jest ich ok. 43 tys. Uzyskali wolność jako pierwsi ze wszystkich czarnoskórych mieszkańców obu Ameryk.Paprocie drzewiaste – paprocie wykształcające pień, który u współczesnych roślin osiąga do 20 m (rzadko nawet do 25 m) wysokości i 0,5 m średnicy. Pień jest zwykle nierozgałęziony lub słabo rozgałęzia się na szczycie, w każdym wypadku zakończony jest pióropuszem pierzasto podzielonych liści, co przypomina pokrojem kłodzinę palm. W odróżnieniu jednak od pnia palm i innych roślin nasiennych jest on nie tylko zdrewniałą łodygą, lecz pionowo rosnącym kłączem, nierzadko okrytym gęstymi korzeniami przybyszowymi, mimo że nie obejmuje on wszystkich paproci drzewiastym pokroju i należą do niego również byliny nie wykształcające pnia.

  Przypisy

  1. Część 1. Ameryka. Jamajka. W: Nazewnictwo Geograficzne Świata. Zeszyt 1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych, 2004, s. 53. ISBN 83-239-7552-3.
  2. Blue Mountains. Encyclopeaedia Britannica Online. [dostęp 10 marca 2015].
  3. Green Coffee Bean Specification. Blue Mountains Coffee. [dostęp 10 marca 2015].
  4. World Heritage Committee approves extensions to two natural sites in South Africa and Viet Nam and inscribes Jamaica’s first site on UNESCO’s World Heritage List. UNESCO World Heritage Site. [dostęp 3 lipca 2015].
  5. Blue and John Crow Mountains. UNESCO World Heritage Site. [dostęp 3 lipca 2015].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Blue Mountain Peak - szczyt w pasmie Gór Błękitnych, na Jamajce. Leży we wschodniej części wyspy i jest jej najwyższym szczytem. Okolice szczytu wyróżniają się chłodnym klimatem, w zimie zdarzają się nawet opady śniegu. Przy dobrej pogodzie ze szczytu można zobaczyć Kubę. Występuje tu kilka endemicznych gatunków roślin.Góry John Crow (ang. John Crow Mountains) – pasmo górskie na Jamajce rozciągające się równolegle do północno-wschodniego wybrzeża wyspy. Z zachodniej strony graniczy z Rio Grande, a od południowego wschodu łączy się z Górami Błękitnymi. Najwyższy szczyt pasma liczy nieco ponad 1140 metrów. W 2015 roku razem z Górami Błękitnymi zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt mieszany przyrodniczo-kulturowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.
  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.