• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

  Przeczytaj także...
  Świeradów-Zdrój (niem. Bad Flinsberg) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim.Detektor lawinowy to urządzenie elektroniczne służące do szybkiego lokalizowania zasypanych pod śniegiem (lawiną) turystów. Detektor może pracować w trybie nadawania lub odbioru. Urządzenie powinno być noszone w terenie zagrożonym lawinami przez wszystkich uczestników zespołu wspinaczkowego i nastawione na nadawanie.
  Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działa od 1976 roku, kiedy to nastąpił podział Grupy Sudeckiej GOPR na Karkonoską z Naczelnikiem Ryszardem Jaśko i Wałbrzysko- Kłodzką z Naczelnikiem Stanisławem Ządkiem. Grupa Karkonoska GOPR działa na terenie Sudetów Zachodnich na obszarze 3.025 km/kw. Teren obejmuje pasma gór Karkonoszy, gór Izerskich, gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich.
  Stacja ratunkowa GOPR w Międzygórzu

  Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – polska organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski.

  Powstało w 1952 w Zakopanem. W jego struktury zostało wówczas także włączone Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

  Karpacz (niem. Krummhübel) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Położone w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy.Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.

  GOPR dzisiaj[]

  GOPR obecnie, tak jak działający niezależnie TOPR, jest organizacją zamkniętą, czyli aby zostać ratownikiem GOPR-u, trzeba przejść intensywne szkolenie oraz testy i egzaminy kwalifikacyjne, które sprawdzają nie tylko umiejętności teoretyczne takie jak wiedza medyczna oraz topografia terenu, ale także kondycję fizyczną, umiejętność jazdy na nartach, itp. Ratownicy GOPR-u pełnią 24-godzinne dyżury przez wszystkie dni w roku w swoich stacjach ratunkowych. Umieszczone są one zazwyczaj przy schroniskach, większych stacjach narciarskich oraz miejscach wytężonego ruchu turystycznego. Ratownicy dzięki sponsorom korzystają dzisiaj z nowoczesnego sprzętu ratowniczego, który znacznie usprawnia ich pracę, np. samochody terenowe, quady, skutery śnieżne, detektory lawinowe, GPS-y, itp.

  Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Ratowników GOPR-u można łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym strojom – czerwonym lub czerwono-niebieskim polarom, kurtkom, spodniom.

  Na stroju widnieje owalny symbol z błękitnym krzyżem pośrodku lub / oraz sam krzyż bezpośrednio na ubraniu wraz z podpisem GOPR. Na lewym ramieniu okalający, poziomy biało-niebiesko-biały pas.

  W 2012 GOPR odznaczono Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego.

  Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – ochotnicza organizacja (stowarzyszenie) zajmująca się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.Skuter śnieżny jest pojazdem naziemnym łączącym zalety sań i skutera przystosowanego do jazdy tylko w zimie – z tego względu urządzenia te były na początku nazywane saniami motorowymi. Skuter śnieżny przystosowany jest do jazdy zarówno po drogach jak i bezdrożach – potrafi się poruszać równie dobrze po śniegu, jak i po lodzie (choć na lodzie narażony jest na przegrzanie przy dużych prędkościach, co wymusza ich ograniczenie), co czyni go jednym z podstawowych pojazdów wykorzystywanych w krajach za granicą koła podbiegunowego, takich jak Norwegia czy Kanada. Maksymalne prędkości skuterów sięgają rzędu 200 km/h (w zależności od modelu i klasy).

  Obecnie GOPR tworzy 7 grup regionalnych:

 • Bieszczadzka
 • Krynicka
 • Podhalańska
 • Jurajska
 • Beskidzka
 • Wałbrzysko-Kłodzka
 • Karkonoska
 • Przyrzeczenie ratownicze[]

  Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Postanowienia statutu GOPR będę przestrzegał ściśle, polecenia Naczelnika, jego zastępców, kierowników wypraw i akcji będę wykonywał rzetelnie, pamiętając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie. W pełnej świadomości przyjętych na siebie trudnych obowiązków i na znak dobrej woli, powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam.

  Memoria[]

 • Dnia 26 października 2007 roku Gimnazjum w Karpaczu przyjęło imię Ratowników Górskich
 • Dnia 25 maja 2007 roku Gimnazjum nr 1 w Świeradowie-Zdroju przyjęło imię Ratowników Górskich
 • W październiku 2007 roku Gimnazjum nr 23 w Katowicach przyjęło imię Ratowników Górskich
 • W dniu 29 kwietnia 2009 Szkoła Podstawowa nr 1 w Krynicy-Zdroju przyjęła imię Ratowników Górskich
 • Zobacz też[]

 • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 • Grupa Podhalańska GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej początki sięgają 1954 roku, kiedy to w Rabce-Zdroju rozpoczęto starania, aby powstała organizacja zajmująca się ratownictwem górskim. Obszarem działalności grupy jest teren Gorców, Pienin, północnej części Podhala, Beskidu Wyspowego, polskiej części Orawy, polskiej części Spisza, części Beskidu Średniego oraz Beskidu Sądeckiego.Organizacja (od gr. organon, łac. organum – wyspecjalizowana część pełniąca jakąś funkcję w całości) – wieloznaczne i interdyscyplinarne pojęcie z zakresu nauk o zarządzaniu, socjologii, psychologii.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grupa Bieszczadzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działa od 1961 roku. Grupa prowadzi działalność ratowniczą w górach na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Ratownicy Bieszczadzkiego GOPR czuwają również nad bezpieczeństwem na stokach narciarskich w Bieszczadach, gdzie podczas sezonu narciarskiego pełnią dyżury. Baza główna grupy znajduje się w Sanoku przy ul. Mickiewicza 49. Ponadto w Bieszczadach rozlokowane są bazy ratowników w Ustrzykach Górnych, Cisnej, Dukli, na Połoninie Wetlińskiej oraz punkty ratunkowe: Bacówka PTTK pod Honem, Bacówka PTTK pod Małą Rawką, Przełęcz Goprowska pod Tarnicą, Wola Michowa - ośrodek turystyki górskiej "Latarnia Wagabundy."
  Grupa Krynicka GOPR – jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi akcje ratownicze, szkolenia i zapobiega wypadkom na terenach górskich Beskidu Sądeckiego i zachodniej części Beskidu Niskiego.
  Schronisko turystyczne – budynek przeznaczony dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego, zapewniający miejsce odpoczynku, schronienia przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, w przypadku większości obiektów – bazę noclegową i gastronomiczną oraz czasami dodatkowe usługi: punkt informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego czy sportowego, dyżurka służb ratowniczych itp.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
  Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR – jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi akcje ratownicze, szkolenia i zapobiega wypadkom na terenach górskich Sudetów Środkowych i Wschodnich oraz Masywu Ślęży.
  Grupa Beskidzka GOPR powstała w 1952 roku, a obszarem działalności grupy jest teren Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego, zachodniej części Beskidu Średniego oraz Pasma Babiogórsko-Jałowieckiego.
  Quad (wym.: kuod, powszechna również „kłat”, rzadziej „kfat”), inne nazwy: ATV (skrót z ang. All-Terrain Vehicle), wszędołaz, czterokołowiec – motocykl na czterech kołach, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.