Górnośląski Park Etnograficzny
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) również Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 620 ha lub, według innego źródła, 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji.Etnografia – dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. W zależności od tradycji naukowej, pod pojęciem etnografia rozumie się wszystkie nauki etnologiczne, bądź też jedną z tych nauk.
Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego (dawniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka), nieopodal Stadionu Śląskiego i Centrum Handlowego AKS. Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha.
Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
Obiektem scalającym poszczególne części ekspozycji jest kościół pw. św. Józefa Robotnika pochodzący z XVIII w. podobnie jak spichlerze dworskie i niektóre budynki z Beskidu Śląskiego, większość pozostałych zabytków pochodzi z połowy XIX w.
Górnośląski Park Etnograficzny znajduje się na szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego.
Historia[]
Pierwszy pomysł powstania muzeum etnograficznego pojawił się w 1938 roku. Wybuch wojny uniemożliwił jednak jego realizację. W 1952 roku, podczas Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Katowicach zaproponowano, by na terenie powstającego WPKiW stworzyć skansen. W 1963 roku Krakowskie Biuro Projektowe opracowało jego ostateczną koncepcję, a rok później projekt zatwierdzono i rozpoczęto jego realizację. Zakładał on m. in. uformowanie wzniesienia w celu wiarygodnego przedstawienia podregionu podgórskiego. Oficjalne otwarcie nastąpiło w maju 1975 roku.
Przypisy
- Krajobraz tworzą ludzie. Chorzów: Wydawnictwo WPKiW S.A., 2010, s. 110-112. ISBN 978-83-62506-00-2.
Bibliografia[]
Linki zewnętrzne[]
Galeria[]
Szopa na siano z Kobióra
Wnętrze chałupy z Istebnej
Chałupa z Istebnej (1876 r.)
Konstrukcja chałupy z Istebnej
Kapliczka z Istebnej (1910 r.)
Garbarnia z Koniakowa (1900 r.)
Chlew z Istebnej I połowa XVIII w.
Chałupa z Istebnej (1794 r.)
Wnętrze chałupy z Istebnej
Wnętrze chałupy z Istebnej
Wnętrze chałupy z Istebnej
Wnętrze chałupy z Istebnej
Chałupa z Istebnej (1794 r.)
Wnętrze chałupy groniowej z Brennej (1809 r.)
Wnętrze chałupy groniowej z Brennej (1809 r.)
Chałupa tkacza z Brennej (1820 r.)
Wnętrze chałupy tkacza z Brennej (1820 r.)
Studnia z Łąki (1902 r.)