• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Górnik Radlin

  Przeczytaj także...
  Gimnastyka sportowa (ang. artistic gymnastics, łac. gymnos – nagi) – jedna z odmian gimnastyki, z tradycjami sięgającymi starożytności. Gimnastycy sportowi wykonują, na różnych przyrządach gimnastycznych, krótkie układy ćwiczeń (trwające mniej więcej od 30 do 90 sekund a przy skokach przez stół gimnastyczny jeszcze krócej). Sport ten zarządzany jest przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną, która określa zasady punktacji i reguluje wszystkie sprawy związane z międzynarodowym współzawodnictwem elity zawodników gimnastyki sportowej. W poszczególnych krajach sprawy związane z tym sportem regulują krajowe związki sportowe. Gimnastyka sportowa jest popularnym sportem widowiskowym szczególnie podczas letnich igrzysk olimpijskich i podczas wielu innych imprez współzawodnictwa sportowego.Rymer Niedobczyce to klub piłkarski z dzielnicy Rybnika - Niedobczyce grający na szczeblu ligi okręgowej jako Klub Sportowy Rymer Rybnik.
  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.

  Górnik Radlin – polski wielosekcyjny klub sportowy założony 10 maja 1923 roku. Ma sekcje piłki nożnej (od 1923 roku), szermierki (od 1936 roku), siatkówki (od 1945 do 2000 roku), pływania (od 1981 roku) i gimnastyki (od 1957 roku).

  Dane ogólne[]

 • Barwy: niebiesko-białe
 • Adres: ul. Korfantego 17, 44-310 Radlin
 • Historia nazw klubu:
 • 1923 - Towarzystwo Gry Piłki Nożnej "Orzeł Ema-Obszary"
 • (?) TS "Błyskawica" Radlin
 • 1939 - 1945 - "TuS Blau-Weiß" Emmagrube
 • 1949 - 1975 KS "Górnik" Radlin (fuzja TS Błyskawica i Rymer Niedobczyce)
 • 1975 - 1996 KS "Górnik Radlin" Wodzisław Śląski
 • 1997 KS "Górnik" Radlin
 • Sekcja piłki nożnej[]

  Sukcesy[]

 • wicemistrzostwo I ligi polskiej - sezon 1951
 • Siatkarski Klub Górnik Radlin[]

  Volleyball icon.jpg

  Obok Klubu Sportowego Górnik Radlin od 2000 działa również samodzielny Siatkarski Klub Górnik Radlin. Obecnie siatkarze występują w II lidze siatkówki mężczyzn.

  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.W sezonie 1951 rozgrywki I ligi nie były zawodami o tytuł Mistrza Polski. Tytuł Mistrza Polski otrzymywał nie mistrz ligi, a zdobywca Pucharu Polski. Został nim Ruch Chorzów, który w finale rozgrywek pucharowych pokonał Wisłę Kraków. Był to jedyny taki sezon. Rozgrywki Pucharu Polski rozegrano po raz pierwszy od 1926 roku.

  Towarzystwo Szermierzy Górnik Radlin[]

  Oprócz KS Górnik Radlin i SK Górnik Radlin działa również, samodzielne Towarzystwo Szermierzy Górnik Radlin, powstałe w 2007 roku jako jednosekcyjny klub sportowy.

  Przypisy

  1. Zarząd klubu
  2. Trener
  3. "Kreisklasse Oberschlesien 1943/44" w: http://pogranicza.blox.pl/2011/05/Kreisklasse-Oberschlesien-194344.html , dostęp: 28.07.2013

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona klubu piłkarskiego
 • Oficjalna strona klubu siatkarskiego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Radlin – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, historycznie na Górnym Śląsku. Stanowiące obecne centrum miasta Biertułtowy były wzmiankowane już w 1305 jako Bertholdi villa, zaś sam Radlin Dolny i Górny – w końcu XIV wieku. W latach 1945-1954 siedziba gminy Radlin. Radlin otrzymał prawa miejskie w 1954. W 1975 Radlin włączono do Wodzisławia Śląskiego. 1 stycznia 1997 ponownie się uniezależnił, jednak dawne dzielnice Radlin Dolny i Górny, tworzące razem tzw. Radlin II, pozostały w granicach administracyjnych Wodzisławia.
  SK Górnik Radlin – polski klub siatkarski mężczyzn z Radlina. Największym sukcesem, jakim klub może się poszczycić, jest awans do PLS w 2004 r.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.
  II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn jest trzecią w hierarchii - po PLS i I lidze (dawnej I lidze Serii B) - klasą męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie trzecim szczeblem centralnym (III poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami w czterech równorzędnych grupach rozgrywkowych - o awans do I ligi, a za jej prowadzenie odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Najsłabsze drużyny każdej z grup są relegowane do III ligi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.