• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Górnik Czerwionka

  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.
  Czerwionka-Leszczyny (śl. Czyrwjůnka-Leszczyny, niem. Tscherwionka-Leschczin) – miasto w województwie śląskim, w powiecie rybnickim, położone na Górnym Śląsku. Leży między dwiema konurbacjami: rybnicką i katowicką. Zaliczne jest do aglomeracji rybnickiej.

  Górnik Czerwionkaklub sportowy, wielosekcyjny, z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach, założony w 1923 roku.

  Z klubu wywodzą się m.in. Andrzej Cofalik (podnoszenie ciężarów), Piotr Skierski (tenis stołowy) i Dariusz Luks (piłka siatkowa).

  Obecnie Górnik Czerwionka występuje w klasie B podokręgu Rybnik.

  Andrzej Cofalik (ur. 8 września 1968 w Palowicach), polski sztangista. Brązowy medalista olimpijski z Atlanty. Mistrz świata z roku 1997.Dariusz Luks (ur. 11 sierpnia 1970 w Knurowie) – polski siatkarz, potem trener. Jako zawodnik reprezentował barwy Górnika Radlin i Skry Bełchatów. W polskiej ekstraklasie był szkoleniowcem m.in. Górnika Radlin, AZS-u Białystok i Jadaru Radom. Obecnie trener żeńskiej drużyny PTPS Piła.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tenis stołowy (znany jako ping-pong) - gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.
  Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.