• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Górne Przedmieście - Myślenice

  Przeczytaj także...
  Andrzej Średniawski (ur. 24 listopada 1857 w Górnej Wsi, zm. 13 listopada 1931 tamże) – polski poseł i senator, działacz ruchu ludowego, publicysta.Osiedle Tysiąclecia - osiedle mieszkaniowe w zachodniej części Myślenic, leżące u północnego zbocza góry Plebańskiej. Osiedle stanowi jedną z pięciu dzielnic miasta. Zabudowa: Głównie cztero i pięciokondygnacyjna w technice wielkiej płyty.
  Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae – Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego, autorstwa Jana Długosza, zaczęły powstawać już w 1455 roku. Zawarte tu są istotne zbiory wiedzy, z których korzysta wielu historyków. Między innymi na ich podstawie Henryk Sienkiewicz napisał Krzyżaków. Informacje te uzyskiwał Długosz ze źródeł, do których w większości inni kronikarze nie mieli dostępu, ponieważ pełnił on wcześniej dużo ważnych funkcji duchownych, a następnie został pomocnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka. Miał przede wszystkim dostęp do dokumentów przechowywanych w kancelarii królewskiej. Z pewnością korzystał z oryginału Kroniki Konfliktu, znał również i uwzględnił relacje krzyżackie. W przypadku bitwy grunwaldzkiej bardzo wiele przejął z opowiadań jej uczestników. Należeli do nich - ojciec i stryj kronikarza, a przede wszystkim kardynał i biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki, długoletni zwierzchnik i protektor Jana Długosza. Zapis kronik kończy się na roku 1480.

  Górne Przedmieście – do 1929 roku osobna miejscowość zwana Górną Wsią, w 1929 roku włączona do miasta Myślenice, jako jego dzielnica pod obecną nazwą.

  Historia[]

  Górna Wieś wzmiankowana była już w kronikach u Jana Długosza już w XIV wieku. Od początku swojego istnienia należała do parafii Myślenice.

  Z Górnego Przedmieścia pochodził jeden z wybitniejszych myśleniczan Andrzej Średniawski, który w dzielnicy założył szkołę rolniczą, obecnie zamienioną na zespół szkól ponadgimnazjalnych jego imienia.

  Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).Koło gospodyń wiejskich – dobrowolna, samorządna i niezależna społeczno-zawodowa organizacja kobieca działająca głównie na terenach wiejskich, będąca jednym z rodzajów społeczno-zawodowych organizacji rolników.

  Od 1993 roku Górne Przedmieście należy do parafii Brata Alberta na osiedlu tysiąclecia.

  W dzielnicy działa koło gospodyń, prowadzone przez panią Halinę Bzowską.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Zespół szkół ponadgimnazjalnych imienia Andrzeja Średniawskiego,
 • Szkoła Specjalna,
 • Przedszkole Samorządowe,
 • remiza OSP,
 • zabytkowa kaplica Trzeciego Upadku Chrystusa z 1780 roku,
 • kapliczka konfederatów barskich z 1780 roku,
 • kapliczka Matki Bożej Myślenickiej, na miejscu dworu Marcina Grabyszy,
 • kapliczka świętego Mikołaja w lesie.

 • Parafia św. Brata Alberta w Myślenicach – parafia archidiecezji krakowskiej Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego wchodząca w skład dekanatu Myślenice.Myślenice – miasto powiatowe w woj. małopolskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Myślenice. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.

  Bibliografia[]

 • K. Bukowski, Matka Ziemi Myślenickiej, Myślenice 1993.
 • J. Zinkow, Myślenice i okolice : (Dobczyce, Sułkowice) : monograficzny przewodnik turystyczny i krajoznawczy po wschodniej części Beskidu Średniego oraz po przyległym rejonie Pogórza Wielickiego", Kraków, 1993 (seria: Przewodnik Monograficzny ; nr 1)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jan Długosz herbu Wieniawa (łac. Ioannes Dlugossius, Longinus; ur. 1 grudnia 1415 w Brzeźnicy, zm. 19 maja 1480 w Krakowie) – kronikarz, polski historyk, twórca jednego z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej, duchowny, geograf, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka.Julian Zinkow (ur. 1931) – polski dziennikarz, krajoznawca, autor licznych publikacji krajoznawczych poświęconych głównie okolicom Krakowa, w tym kilkudziesięciu popularnych przewodników turystycznych i monograficznych, wieloletni działacz PTTK, inicjator znanych akcji popularyzujących turystykę m.in. w 1973 "Nie siedź w domu, idź na wycieczkę" (trwa do dziś).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.