• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Górne Łagiewniki

  Przeczytaj także...
  Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.Średnie Łagiewniki − dawna osada robotnicza, powstała na północ od Królewskiej Huty. Stanowi dziś część dzielnicy Chorzów II (rejon ul. Krzyżowej, ul. St. Ligonia, ul. Teodora Kalidego).
  Łagiewniki (niem. Hohenlinde) – dzielnica Bytomia, sąsiadująca z Chorzowem i Świętochłowicami oraz bytomskimi dzielnicami Rozbark, Szombierki i Śródmieściem. Do 1951 roku siedziba gminy Łagiewniki, należącej do powiatu bytomskiego.

  Górne Łagiewniki − dawna osada robotnicza, powstała na północ od Królewskiej Huty. Obecnie stanowi część dzielnicy Chorzów II (rejon ul. Floriańskiej).

  Chorzów II − oficjalna nazwa dzielnicy Chorzowa, obejmującej północno-zachodnią część miasta. Nazwę tę podtrzymano w uchwale Rady miasta z 1991 r. (zmieniono nazwy pozostałych trzech dzielnic). Jest to północna część dawnego miasta Królewska Huta, gdzie znajduje się jego pierwotne centrum (okolice ul. 3 Maja). Spośród dawnych osad Chorzów II obejmuje Pnioki oraz Górne i Średnie Łagiewniki. Znajduje się tu także Osiedle Rodziny Oswaldów i Osiedle Pod Arkadami.Chorzów (niem. Königshütte O.S., od 1922 do 1934 Królewska Huta, od 1939 do 1945 Königshütte) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Górnym Śląsku, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), lokalny ośrodek gospodarczy oraz kulturalny.

  Nazwa nie przetrwała w świadomości mieszkańców i na co dzień nie jest używana, podobnie jak "Średnie Łagiewniki". Jedynym śladem jest nazwa dzielnicy Bytomia "Łagiewniki" (dawne "Dolne Łagiewniki").
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.