• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Górna Galilea

  Przeczytaj także...
  Kirjat Szemona (hebr. קריית שמונה; arab. كريات شمونة; oficjalna pisownia w ang. Qiryat Shemona lub Kiryat Shmona; pol. Miasto Ośmiu) – miasto w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
  Galilea (hebr. הגליל, ha-Galil; arab. الجليل‎, Al-Dżalil; łac. Galilaea) – kraina historyczna w północnym Izraelu i w Palestynie, między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan.
  Wodospady Banias na północy Galilei

  Górna Galilea (hebr. הגליל העליון) - górzysta kraina w północnym Izraelu, położona w Galilei.

  Geografia[]

  Górna Galilea zaczyna się na północy na rzece Litani w Libanie. Izraelską północną granicą Górnej Galilei są góry ze szczytem Hermon (2814 m n.p.m.). Na południu granicę krainy wyznacza Dolina Beit HaKerem. Wschodnią granicę stanowi Jezioro Tyberiadzkie i Wzgórza Golan. W kierunku północnym wyciąga się tzw. "Palec Galilei" (hebr. אצבע הגליל, Etzba HaGalil), w którym znajdują się miasteczka Kirjat Szemona i Metulla. Nad tym regionem majestatycznie wznosi się masyw najwyższej w Izraelu góry - Hermon (2814 m n.p.m.).

  Hermon (hebr.: הר חרמון, Har Chermon; arab.: جبل الشيخ = Dżabal asz-Szajch, Djabl a-Shekh) – najwyższy szczyt łańcucha górskiego Antylibanu. Wznosi się na wysokość 2814 m n.p.m.. Szczyt góry należy do Syrii, gdzie obecnie znajduje się posterunek Sił Rozdzielająco-Obserwacyjnych ONZ. W zasięgu wzroku od posterunku przebiegają granice Izraela oraz Libanu. Najwyższy szczyt Izraela i Syrii. Hermon jest nazywany "siwowłosą górą", "śnieżną górą" i, w Izraelu, "oczami państwa", ze względu na rolę jaką odgrywa w izraelskim systemie wczesnego ostrzegania.Zachodnia Galilea (hebr.: הגליל המערבי) – wyżynna kraina w północnym Izraelu, położona w zachodniej części Galilei.

  Najwyższym szczytem Górnej Galilei jest góra Meron (1208 m n.p.m.).

  Stolicą regionu jest Safed.

  Powierzchnia wynosi ponad 1500 km², z czego 800 km² znajduje się w Libanie.

  Zobacz też[]

 • Dolna Galilea
 • Galilea
 • geografia Izraela
 • Zachodnia Galilea

 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Góra Meron (hebr. הר מירון, Har Meron; arab. جبل الجرمق‎, Jabal al-Jarmaq) – szczyt w Górnej Galilei, w północnym Izraelu. Wznosi się na wysokość 1208 metrów n.p.m. Jeśli nie uwzględniamy w terytorium Izraela obszaru spornego Wzgórz Golan, to góra Meron jest najwyższym szczytem w kraju. Góra ma szczególne znaczenie dla żydowskiej tradycji religijnej i jest ściśle chronionym Rezerwatem Przyrody.
  Wzgórza Golan (hebr. רמת הגולן, Ramat HaGolan; arab. هضبة الجولان, Hadbat al-Dżūlān) – górzysty region położony na granicy Izraela, Syrii i Libanu. Biblijny (starotestamentowy) Baszan.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Jezioro Tyberiadzkie (hebr.: ים כנרת, Jam Kineret; arab.: بحيرة طبريا, Al-Bahr at-Tabarijja) jest największym jeziorem słodkowodnym Izraela, położonym na północy kraju w Galilei. Niektórzy nazywają je morzem, jednak w rzeczywistości jest to jezioro przepływowe, przez które przepływa rzeka Jordan, która wraz z jeziorem stanowi podstawowe źródło wody dla Izraela. System wodnych rurociągów transportuje wodę z północy kraju na południe z Jeziora Tyberiadzkiego aż na pustynię Negew.
  Dolna Galilea (hebr. הגליל התחתון, HaGalil Hatachton) – wyżynna kraina położona w południowej części Galilei, w północnym Izraelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.