• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Góra Stołowa - Góry Świętokrzyskie

  Przeczytaj także...
  Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.Włochy - najwyższe wzniesienie (427 m n.p.m.) Pasma Cisowskiego w Górach Świętokrzyskich, położone na północ od Cisowa. Rozległa kopuła Włochów nie posiada wyraźnego szczytu. Wraz z położoną na zachód nieco niższą Stołową (423 m n.p.m.) tworzą oryginalny kolisty grzbiet otwarty ku południu.
  Pasmo Cisowskie – pasmo Gór Świętokrzyskich, zbudowane z kwarcytów kambryjskich, pokryte lasami które zachowały w dużej mierze charakter naturalny (o czym świadczy m.in. Rezerwat przyrody Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego).

  Góra Stołowa - szczyt (423 m n.p.m.) w Górach Świętokrzyskich położony na pn.-zach. od Cisowa. Jest całkowicie zalesionym, centralnym wzniesieniem Pasma Cisowskiego o dość urozmaiconej rzeźbie zboczy. Wraz z położonymi na wschód nieco wyższymi Włochami (427 m n.p.m.) tworzą oryginalny kolisty grzbiet otwarty ku południu.

  Chęciny – miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chęciny. Położone ok. 15 km od Kielc, na Wyżynie Kieleckiej, historycznie w Małopolsce.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Na północnym zboczu góry w latach 1943-44 obozował oddział AK "Barabasza". W miejscu tym stoi dziś pamiątkowy żelazny krzyż.

  Przez szczyt przechodzi szlak turystyczny niebieski niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa.

  Bibliografia[]

 • Lechosław Herz: Góry Świętokrzyskie (mapa turystyczna). Warszawa - Wrocław: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1982.
 • Tymoteusz Wróblewski: Góry Świętokrzyskie. Warszawa: Wydawnictwo "Sport i Turystyka", 1972, s. 115. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.
  Łagów – wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Siedziba urzędu gminy Łagów. W latach 1375–1869 miasto.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.