• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Górą dziewczęta

  Przeczytaj także...
  Nikita Siergiejewicz Chruszczow (ros. Ники́та Серге́евич Хрущёв, ukr. Микита Сергійович Хрущов; ur. 17 kwietnia 1894 w Kalinówce, zm. 11 września 1971 w Moskwie) – radziecki polityk, działacz partyjny i państwowy, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) w latach 1953-1964 i premier ZSRR w latach 1958-1964.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Marina Aleksiejewna Ładynina, ros. Марина Алексеевна Ладынина (ur. 24 czerwca 1908 we wsi Skotinino, gubernia smoleńska; zm. 10 marca 2003 w Moskwie) – radziecka aktorka teatralna i filmowa.

  Górą dziewczęta (ros. Трактористы) – radziecka komedia muzyczna z 1939, w reżyserii Iwana Pyrjewa.

  Opis fabuły[edytuj kod]

  Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 30. Na Dalekim Wschodzie dobiega końca konflikt radziecko-japoński. Zdemobilizowany czołgista Klim Jarko znalazł w gazecie zdjęcie kołchoźnicy Mariany Bażan, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia. Miłość sprawia, że z Dalekiego Wschodu przyjeżdża do kołchozu na Ukrainie, w którym pracuje ukochana. Mariana, która jest najlepszą traktorzystką w okolicy jest zakochana w miejscowym siłaczu. Jednak Klim się nie poddaje, a swoją wydajną pracą w kołchozie zasługuje na szacunek ludzi i na miłość Mariany.

  Iwan Aleksandrowicz Pyrjew, ros. Иван Александрович Пырьев (ur. 17 listopada 1901 w Kamieniu nad rz. Ob, zm. 7 lutego 1968 w Moskwie) - rosyjski reżyser filmowy.Stiepan Jakowlewicz Kajukow, ros. Степан Яковлевич Каюков (ur. 1 sierpnia 1898 w Saratowie, zm. 22 stycznia 1960 w Moskwie) – radziecki aktor. Pojawił się w 30 filmach w latach 1935-1960.

  Film pozostaje jednym z klasycznych dzieł okresu stalinizmu, przedstawiając wyidealizowany obraz życia w kołchozie. W czasach Chruszczowa cenzura dokonała zmian w pierwotnej wersji filmu. Usunięto sceny, w których widoczne są wiszące na ścianach portrety Stalina, usunięto także te fragmenty filmu, w których widoczne są na traktorach napisy "Staliniec".

  Piotr Martynowicz Alejnikow (ros. Пётр Мартынович Алейников, ur. 12 lipca 1914 we wsi Krywiel w guberni mohylewskiej, zm. 9 czerwca 1965 w Moskwie, Rosja) – rosyjski aktor filmowy okresu radzieckiego.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[edytuj kod]

 • Marina Ładynina jako Mariana Bażan
 • Nikołaj Kriuczkow jako Klim Jarko
 • Boris Andriejew jako Nazar Duma
 • Stiepan Kajukow jako Kirył Pietrowicz
 • Piotr Alejnikow jako Sawka
 • Olga Borowikowa jako Frania
 • Piotr Sawin jako czołgista, przyjaciel Klima
 • Aleksiej Dolinin jako Taras Fiodorowicz
 • Arkadij Rajkin
 • Bibliografia[edytuj kod]

 • Jelena Bauman, Rostisław Jurieniew: Mała encyklopedia kina radzieckiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1987. ISBN 83-221-0446-4.
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Górą dziewczęta! w bazie filmweb.pl (pol.)
 • Górą dziewczęta w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Трактористы w bazie kino-teatr.ru (ros.)
 • Трактористы na portalu film.ru (ros.)
 • Cenzura (łac. censere – osądzać) – świadome wprowadzenie w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji.Boris Fiodorowicz Andriejew (ros. Борис Фёдорович Андреев, ur. 9 lutego 1915 w Saratowie, zm. 25 kwietnia 1982 w Moskwie, Rosja) – rosyjski aktor filmowy okresu radzieckiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Kołchoz (ros. колхоз) – formalnie rolnicza spółdzielnia produkcyjna, rodzaj przedsiębiorstwa rolniczego charakterystycznego dla byłego ZSRR.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Nikołaj Afanasjewicz Kriuczkow, ros. Николай Афанасьевич Крючков (ur. 6 stycznia 1911 w Moskwie, zm. 13 kwietnia 1994 w Moskwie) – radziecki aktor filmowy. Wystąpił w 94 filmach w latach 1932-1993.
  Daleki Wschód – nazwa stosowana dla określenia obszaru wschodniej Azji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Pacyfiku. Najczęściej do tego regionu zalicza się Japonię, Koreę Południową, Koreę Północną, Republikę Chińską (Tajwan) oraz wschodnie tereny Chińskiej Republiki Ludowej. Niekiedy włącza się również Mongolię, kraje Azji Południowo-Wschodniej położone na Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim, wschodnie obszary Rosji oraz rzadko Tybet.
  Stalinizm – system polityczno-ekonomiczny, jaki powstał w ZSRR po faktycznym przejęciu pełni władzy przez Józefa Stalina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.