• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gédéon Ouimet

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Gédéon Ouimet (1823-1905) – kanadyjski polityk i prawnik, premier rządu Quebecu.

  Ouitmet urodził się 2 czerwca 1823 w Sainte-Rose w okolicach Laval w farmerskiej rodzinie. Był 26. dzieckiem swego ojca. Po ukończeniu szkoły parafialnej, mimo że był raczej słabym uczniem, został wysłany do szkoły średniej Séminaire de Saint-Hyacinthe, a w 1837 Petit Séminaire de Montréal. Po ukończeniu szkół rozpoczął naukę prawa w biurze adwokackim swego starszego brata. W 1844 został licencjonowanym prawnikiem. Po przyjęciu do palestry rozpoczął praktykowanie prawa w mieście Saint-Michel-de-Vaudreuil, angażując się także w miejscowe życie społeczne. W latach 1852-1854 sprawował funkcję burmistrza miasta. Po 1854 przeniósł się do Montrealu gdzie wraz z Louis-Simeonem Morinem i Luois-Wilfridem Marchandem założył znane biuro prawnicze Ouimet, Morin et Marchand. Ouimet zajmował się także publicystyką prawniczą, pisząc do Lower Canada Jurist.

  Konserwatywna Partia Quebecu, Parti conservateur du Québec – partia polityczna działająca w przeszłości w kanadyjskiej prowincji Quebec. Partia reprezentowała konserwatywną ideologię, federacyjne nastawienie oraz posiadała silne związki z Kościołem katolickim.Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.

  Wraz ze swoimi kolegiami z firmy Ouimet zaangażował się w politykę. Wstąpił do Partii Liberalno-Konserwatywnej i ze zmiennym szczęściem startował w wyborach do rady legislacyjnej. Punktem przełomowym w jego karierze politycznej był rok 1867. Bliski współpracownik Quimeta, Pierre-Joseph-Olivier Chauveau, który jako lider Konserwatywnej Partii Quebecu został pierwszym premierem prowincji Quebec, powołał go do rządu na stanowisko prokuratora generalnego. Z czasem pracując w cieniu swego promotora wyrósł na drugą osobę w partii. Nie było zatem niespodzianką, gdy po wycofaniu się z polityki Chauveau, właśnie Ouimetowi powierzono kierownictwo partii, co automatycznie dało mu stanowisko premiera prowincji. Jako premier kontynuował politykę swego poprzednika, która opierała się na zbalansowanym budżecie, popieraniu emigracji i kolonizacji oraz rozwoju sieci kolei żelaznych. W rok po objęciu urzędu zmuszony został do zrezygnowania ze stanowiska premiera w związku z korupcyjnym skandalem związanym z budową linii kolejowych. Pozostał czynnym politykiem do roku 1895, po czym ze względu na pogarszający się stan zdrowia przeszedł na emeryturę. Zmarł 23 kwietnia 1905. Został pochowany na cmentarzu Notre-Dame-des-Neiges w Montrealu.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Linki zewnętrzne[]

 • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
 • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pierre-Joseph-Olivier Chauveau (1820-1890) – kanadyjski polityk, pisarz i nauczyciel, premier Quebecu w latach 1867-1873 z ramienia partii konserwatywnej.
  Laval – miasto i region w kanadyjskiej prowincji Quebec, w zespole miejskim Montrealu. Liczba mieszkańców w roku 2006 osiągnęła 368 709, dzięki czemu jest to 13 co do wielkości miasto Kanady a trzecie w Quebecu. 81% ludności wyznaje katolicyzm a około 91% urodziło się w granicach Kanady.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.