• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Głowica płuczkowa

  Przeczytaj także...
  Przewód wiertniczy – służy do przekazywania ruchu obrotowego ze stołu wiertniczego (lub urządzenia Top Drive) na świder.Sworzeń - w budowie maszyn element połączenia sworzniowego. Jest to najczęściej walec wykonany ze stali. W połączeniu pasowany jest luźno, przenosi obciążenia zginające, a przed wypadnięciem zabezpieczać może go łeb lub dodatkowe elementy w postaci zawleczki, nakrętki, pierścień osadczy sprężynujący lub płytka osadcza.
  Łożysko kulkowe – rodzaj łożysk tocznych, elementami tocznymi w nim kulki. Łożyska te w zależności od kształtu bieżni mogą przenosić obciążenia promieniowe, jak i osiowe.

  Głowica płuczkowa – część osprzętu wiertniczego, mająca na celu doprowadzenie płuczki wiertniczej do przewodu wiertniczego poprzez graniatkę.

  Głowica składa się z obracającego się wrzeciona i nieruchomego kadłuba, w którym znajdują się łożyska kulkowe oporowe (przyjmujące obciążenia pionowe) oraz łożyska promieniowe (służące do utrzymywania wrzeciona w położeniu centralnym). Do nieruchomego kadłuba przymocowany jest wąż, przez który dopływa płuczka wiertnicza.

  Wiertnictwo – dziedzina przemysłu zajmująca się poszukiwaniem i udostępnianiem złóż kopalin poprzez otwory wiertnicze. Zajmuje się również drążeniem otworów badawczych w celu poznania budowy geologicznej badanego obszaru.Gwint (z niem. Gewinde) – śrubowe nacięcie na powierzchni walcowej lub stożkowej, zewnętrznej lub wewnętrznej. Komplementarne gwinty wewnętrzny i zewnętrzny mają tak dobrany kształt, że pasują do siebie. Ruch obrotowy elementu z gwintem zewnętrznym powoduje przesuwanie się tego elementu względem elementu z gwintem wewnętrznym.

  Do zawieszenia głowicy płuczkowej na haku wielokrążka ruchomego służy wieszak zamocowany na sworzniach w kadłubie głowicy. W dolnej części wrzeciona nacięty jest gwint do połączenia z graniatką.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Graniatka – część osprzętu wiertniczego, służąca do przekazania ruchu obrotowego ze stołu wiertniczego na przewód wiertniczy.

  Reklama