• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Futbol amerykański  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Seahawks Gdynia - polski zespół futbolu amerykańskiego, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Aktualny mistrz Polski 2012.
  Początek akcji futbolowej z linii wznowienia gry (line of scrimmage).

  Futbol amerykański (ang. American football) – kontaktowy sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły dążące do zdobycia większej ilości punktów. Jest to najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych. Futbolu amerykańskiego nie należy utożsamiać z rugby, od którego różni się znacząco przepisami gry.

  Old Division Football - specyficzna gra podobna do piłki nożnej uprawiana przez studentów Dartmouth College w Hanover, New Hampshire od roku 1820 do ok. 1890. Reguły gry powstały zanim w Anglii wykształciły się współczesne reguły piłki nożnej i rugby. Studenci Dartmouth College opublikowali reguły gry w roku 1871Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (oficjalny skrót PZFA) – ogólnokrajowe stowarzyszenie, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadające osobowość prawną, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiego futbolu amerykańskiego we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i zagranicą. PZFA jest członkiem europejskiej federacji EFAF. Zarządza rozgywkami Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego

  Spis treści

 • 1 Wstęp
 • 2 Historia
 • 3 Popularność
 • 3.1 Poza Stanami Zjednoczonymi
 • 3.2 W Polsce
 • 4 Przepisy
 • 4.1 Boisko i zawodnicy
 • 4.2 Czas gry
 • 4.3 Zdobywanie pola, gra piłką
 • 4.4 Zmiana posiadania piłki
 • 4.5 Zdobywanie punktów
 • 4.6 Wykopy
 • 4.7 Przewinienia i kary
 • 4.8 Odmiany futbolu
 • 5 Zawodnicy
 • 5.1 Atak
 • 5.2 Obrona
 • 5.3 Formacja specjalna
 • 6 Podstawy strategii
 • 7 Aspekt fizyczny gry
 • 8 Zobacz też
 • 9 Przypisy
 • 10 Bibliografia
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day lub Thanksgiving) – święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Wstęp[]

  Celem gry jest zdobycie w ustalonym czasie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej.

  Piłkę można przemieszczać wykopując, niosąc, rzucając lub przekazując ją z rąk do rąk między zawodnikami. W wielu krajach Europy i Azji obowiązują te same zasady gry w futbol. Główną zasadą jest rzucanie piłki ręką. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład przez przeniesienie piłki przez linię punktową (goal line), rzucenie piłki do zawodnika stojącego za tą linią – czyli w polu punktowym (end zone) – lub przez kop na bramkę przeciwnika (field goal). Wygrywa drużyna z większą liczbą punktów w momencie, gdy upływa czas meczu i kończy się ostatnia akcja. W razie remisu w czasie regulaminowym stosuje się dogrywki z zasadą "nagłej śmierci" – odpowiednik "złotego gola" w piłce nożnej. Niekiedy mecz może zakończyć się remisem, jeśli dogrywka nie wyłoni zwycięzcy.

  Elipsoida obrotowa – powierzchnia lub bryła powstała na skutek obrotu elipsy wokół jej osi symetrii. W przypadku Ziemi osią tą jest mała oś elipsy, czyli oś ziemska.Michigan Stadium – największy stadion sportowy w Stanach Zjednoczonych, położony w mieście Ann Arbor w stanie Michigan. Stadion został zbudowany w 1927 roku, maksymalna pojemność wynosi obecnie 109 901 widzów. Na stadionie, który jest własnością University of Michigan, swoje mecze rozgrywa drużyna College football Michigan Wolverines. Rekord frekwencji padł 10 września 2011 roku, kiedy spotkanie Michigan Wolverines z Notre Dame Fighting Irish oglądało 114 804 widzów. 11 grudnia 2010 na stadionie ustanowiono nowy rekord świata frekwencji na meczu hokeja, kiedy spotkanie Michigan Wolverines z Michigan State Spartans oglądało 113 411 widzów. Rekord był możliwy, dzięki umieszczeniu specjalnie przygotowanego lodowiska na płycie głównej stadionu.

  W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie sport ten nazywany jest po prostu futbolem (football). Poza tymi krajami dyscyplina określana jest niemal zawsze jako futbol amerykański dla odróżnienia od innych gier piłkarskich – szczególnie piłki nożnej (piłka nożna natomiast przez Amerykanów nazywana jest soccer). W krajach anglojęzycznych futbol amerykański niekiedy określa się jako "futbol rusztowy" (od ang. gridiron, ruszt) z racji podobieństwa boiska do kratki rusztu.

  High school football – rodzaj futbolu amerykańskiego rozgrywanego przez drużyny amerykańskich szkół średnich. Należy do najbardziej popularnych sportów szkolnych w USA. Rozgrywki organizowane są przez National Federation of State High School Athletic Associations (NFHS). Pod koniec XIX i na początku XX wieku, wiele zespołów szkół średnich grało przeciwko uniwersytetom. Rytuały związane z rozgrywkami drużyn szkół średnich – występy szkolnych orkiestr marszowych, pokazy cheerleaderek, tradycja homecoming przyjeły się też w college football. Najbardziej prestiżową nagrodą indywidualną, jest Hall Trophy, przyznawana od 2000 roku najwybitniejszemu zawodnikowi.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Uwaga: na potrzeby tego artykułu, dalej w tekście, dyscyplinę nazywać się będzie futbolem.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Europy juniorów w futbolu amerykańskim – cyklicznie rozgrywane turnieje najlepszych europejskich, młodzieżowych reprezentacji krajowych w futbolu amerykańskim, organizowane od 2000 roku przez Europejską Federację Futbolu Amerykańskiego.
  Kozły Poznań - poznańska 1. ligowa drużyna futbolu amerykańskiego, założona w 2005 roku. Jest jedną z najstarszych polskich drużyn w tej dyscyplinie sportu, zaraz po Warsaw Eagles i 1KFA Fireballs Wielkopolska. Członek Stowarzyszenia Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (PZFA), występujący w Polskiej I Lidze Futbolu Amerykańskiego (PLFA). Kozły Poznań od początku istnienia związane są z północną częścią miasta.
  Clipping, podcinanie - przewinienie w futbolu amerykańskim powstające w sytuacji, gdy zawodnik blokuje przeciwnika od tyłu, poniżej pasa.
  Kickoff, wykop - pojęcie w futbolu amerykańskim określające sposób wprowadzania piłki do gry za pomocą kopnięcia. Wykopów dokonuje zazwyczaj wyspecjalizowany zawodnik, kopacz. Często, choć nie zawsze, ten sam zawodnik wykonuje strzały na bramkę.
  Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:
  Giants Wrocław (znany też jako Giganci Wrocław) – polski zespół futbolu amerykańskiego, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, w sezonach 2006 i 2012 występujący w Czeskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. W 2008 i 2012 uczestnik rozgrywek europejskich Pucharu EFAF. Drużyna przekształcona 1 października 2011, z "The Crew Wrocław" (poprzednio jako Wrocław Angels). Mistrz Polski 2007, 2011 i 2013. Wicemistrz 2009 i 2010. 25 września 2013 klub ogłosił fuzję z klubem Devils Wrocław. Nowo powstały klub nazywa się Panthers Wrocław.
  Ohio Stadium - stadion sportowy, arena drużyny futbolu amerykańskiego Ohio State Buckeyes, znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus. Mieści 102 329 widzów, jest czwartym co do wielkości stadionem w Stanach Zjednoczonych i siódmym co do wielkości stadionem na świecie. Jest znany jako "The Horseshoe" (ang. podkowa) z powodu otwartego południowego końca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.