• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Furnos Minor

  Przeczytaj także...
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Biskup diecezjalny – biskup, któremu powierzono aktualnie istniejącą diecezję. Potocznie wobec biskupa diecezjalnego używa się również określenia biskup ordynariusz.
  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.

  Furnos Minor (łac. Furnitanus Minor) – stolica historycznej diecezji w cesarstwie rzymskim, sufragania archidiecezji Kartagina, współcześnie znana jako Henchir-El-Msaadine w północnej Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. W latach 1992 - 2009 biskupem tytularnym Furnos Minor był Henryk Tomasik, obecny biskup diecezjalny radomski.

  Archidiecezja kartagińska (łac. Archidioecesis Carthaginensis) – historyczna rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Kartaginie, w dzisiejszej Tunezji. Obecnie archidiecezja tytularna nieobsadzona od 1979.Henryk Marian Tomasik (ur. 4 stycznia 1946 w Łukowie) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy siedlecki w latach 1993–2009, biskup diecezjalny radomski od 2009.

  Biskupi[]

  Bibliografia[]

 • Biskupia stolica tytularna Furnos Minor w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • Biskupia stolica tytularna Furnos Minor w bazie gcatholic.org (ang.) [dostęp 2012-11-29]
 • Sufragania – w Kościele katolickim diecezja, która należy do prowincji (metropolii), ale nie jest jej stolicą. Sufraganiami zazwyczaj są zwykłe diecezje, jednak zdarzają się też archidiecezje. Na czele sufraganii stoi biskup sufragan.Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Diecezja radomska – jedna z 3 diecezji rzymskokatolickich w metropolii częstochowskiej w Polsce. Wydzielona została z części dotychczasowej diecezji sandomiersko-radomskiej i ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.