• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Funt Jersey

  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.

  Funt Jersey (ang. Jersey Pound) – waluta obowiązująca razem z funtem szterlingiem na wyspie Jersey.

  Banknoty i monety funta Jersey, jak i te emitowane przez Bank of England są prawnym środkiem płatniczym na Jersey, jednak Jersey-ska waluta nie jest prawnym środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii, a przy próbie płacenia takimi pieniędzmi poza Jersey i Guernsey sprzedawca może odmówić ich przyjęcia.

  ISO 4217 – międzynarodowy standard zawierający trzyliterowe kody oraz nazwy walut, przyjęty przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).Od XVIII wieku walutą Wielkiej Brytanii jest funt szterling (pound sterling), który od 15 lutego 1971 jest równy 100 pensom (pence).

  Funt Jersey nie posiada własnego kodu ISO 4217, ale tam gdzie taki kod jest wymagany stosuje się skrót JEP.

  Fotografia przedstawia dwie monety z Jersey z czasów przed decymalizacją. Po lewej stronie zdjęcia znajduje się moneta o nominale 1/12 szylinga. Na jej rewersie, widocznym na zdjęciu znajduje się herb Jersey - trzy lwy oraz napis informujący o emitencie, dacie wybicia i nominale (Bailiwick of Jersey, 19-64, One twelfth of a shilling). Po prawej stronie zdjęcia znajduje się mosiężna moneta o nominale 1/4 szylinga. Na jej rewersie, widocznym na zdjęciu, podobnie jak przy monecie 1/12 szylingowej, znajduje się herb Jersey - trzy lwy oraz napis informujący o emitencie, dacie wybicia i nominale (Bailiwick of Jersey, 19-57, One fourth of a shilling
  Jersey-skie monety z czasów przed decymalizacją

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Inflacja według CIA (ang.). [dostęp 13 sierpnia 2013].
  2. Legal Tender Guidelines | The Royal Mint, www.royalmint.com [dostęp 2020-10-31] (ang.).
  3. LloydsTSB - Countries' currencies and codes, web.archive.org, 26 listopada 2010 [dostęp 2020-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2010-11-26].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Pieniądze brytyjskie
 • Waluta (jednostka monetarna) – nazwa pieniądza obowiązującego w danym państwie. Nazwę tę stosuje się przede wszystkim w kontekście wymiany międzynarodowej. Waluta jest wtedy środkiem rozliczeniowym (czyli miernikiem wartości) oraz środkiem regulowania płatności (należności i zobowiązań) w transakcjach międzynarodowych. Skrótowe oznaczenie waluty (np. GBP), to ustandaryzowany, trzyliterowy kod przyjęty przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Dwie pierwsze litery oznaczają kraj w którym dana waluta obowiązuje (np. GB - Great Britain), a trzecia to zazwyczaj inicjał danej waluty (P - Pound)
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.769 sek.