• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fundacja Wyspa Progress

  Przeczytaj także...
  Organizacja pożytku publicznego (OPP) − termin wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki (The International Association of Art Critics, AICA) – organizacja pozarządowa założona w 1948 roku pod patronatem UNESCO, udzielająca poparcia krytyce sztuki w wszelkich formach.
  Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.

  Fundacja Wyspa Progress – polska fundacja z siedzibą w Gdańsku założona w 1994 roku, od 2005 roku ma status organizacji pożytku publicznego. Fundatorami byli Jarosław Bartołowicz, Adam Gajda i Grzegorz Klaman.

  Fundacja prowadziła Galerię Wyspa w Gdańsku, zamkniętą w 2002 roku. W 2004 roku w ramach organizacji powstał Instytut Sztuki Wyspa. Prezesem zarządu fundacji jest Klaman, a wiceprezesem była Aneta Szyłak (do 2015).

  Wyspa Progress organizuje wystawy związanych z nią artystów, wspiera rozwój twórczości oraz prowadzi jej dokumentację, a także kieruje działalnością IS Wyspa i Modelarnią. Od 2010 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Alternativa. Prowadzi Archiwum Cenzury Sztuki (wspólnie z AICA).

  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – instytucja kultury w Warszawie, mieszcząca się w Zamku Ujazdowskim. Zajmuje się tworzeniem, wystawianiem i dokumentowaniem współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej.Grzegorz Klaman (ur. 7 stycznia 1959 w Nowym Targu) – polski artysta współczesny. Tworzy instalacje, zajmuje się działaniami w przestrzeni publicznej. Profesor ASP w Gdańsku.

  Przypisy

  1. Galeria – Pracownia "Wyspa". W: Ośrodek Informacji i Dokumentacji [on-line]. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. [dostęp 2012-02-19].
  2. Statut. Fundacja Wyspa Progress. [dostęp 2012-02-21].
  3. Roma Piotrowska: Modelarnia. modelarnia.art.pl. [dostęp 2012-02-21].
  4. Fundacja "Wyspa Progress". bazy.ngo.pl. [dostęp 2012-02-21].
  Instytut Sztuki Wyspa (IS Wyspa) – założony w 2004 roku i prowadzony przez Fundację Wyspa Progress w Gdańsku, ulokowany na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. Instytut Sztuki Wyspa jest pierwszą w Polsce niekomercyjną instytucją o międzynarodowym profilu zajmującą się zagadnieniami współczesnej kultury artystycznej prowadzoną przez organizację pozarządową. Działalność Instytutu opiera się na organizowaniu wystaw, warsztatów, konferencji, festiwali, a także publikacjach. W 2007 w Instytucie, pod nazwą Wyspa & Revolver otwarto klubo-księgarnię wydawnictw poświęconych sztuce współczesnej.Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Galeria Wyspa – istniejąca od 1985 do 2002 roku gdańska galeria sztuki wystawiająca prace polskich artystów współczesnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.