• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fundacja Wolfa

  Przeczytaj także...
  Nagroda Wolfa jest przyznawana przez Fundację Wolfa w Izraelu za wybitne osiągnięcia na rzecz ludzkości i przyjaźni między narodami. Corocznie od 1978, komitety złożone z międzynarodowych ekspertów przyznają 5-6 nagród w następujących dziedzinach: chemia, fizyka, matematyka, medycyna, rolnictwo i sztuka. Nagrody w sztuce są przyznawane na przemian w architekturze, muzyce, malarstwie i rzeźbie. Laureat otrzymuje dyplom i 100 000 USD.Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Fundacja Wolfa – prywatna fundacja utworzona w 1976 w Izraelu w oparciu o donację 10 milionów USD od rodziny Wolfów. Założycielami i głównymi darczyńcami byli państwo Ricardo i Francisca Wolfowie.

  Działalność Fundacji jest regulowana przez specjalne prawo izraelskie, a minister edukacji, kultury i sportu Izraela jest przewodniczącym Zarządu Fundacji.

  Fundacja ma dwa główne cele. Pierwszy to nadawać nagrody Wolfa dla wybitnych uczonych i artystów (bez względu na ich narodowość, rasę, religię czy też płeć), a drugi to rozdzielać stypendia i granty dla studentów i uczonych w Izraelu.

  Linki zewnętrzne[]

 • Fundacja Wolfa • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.