• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fundacja Tumult

  Przeczytaj także...
  Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.Polska Organizacja Turystyczna (POT) – organizacja rządowa utworzona na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o Polskiej Organizacji Turystycznej. POT rozpoczęła działalność 1 stycznia 2000. Podlega ministrowi właściwemu do spraw turystyki – obecnie Ministrowi ds. Turystyki i Sportu. POT jest jedną z ponad 200 narodowych organizacji turystycznych na świecie.
  Teatr Muzyczny „Roma” – teatr muzyczny w Warszawie, mieszczący się w centrum miasta, przy ul. Nowogrodzkiej 49. W latach 90. XX wieku teatr przeszedł pod opiekę władz Warszawy, zmieniając nazwę (dawniej Operetka Warszawska).

  Fundacja Tumult – polska fundacja założona w 1989 roku, zajmująca się głównie organizacją Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE (od 1993 roku) oraz realizowaniem działań w zakresie kultury i sztuki oraz nauk humanistycznych.

  Konserwacja zabytków – rozumiana jest ogólnie jako dziedzina związana z historią sztuki, archeologią i muzealnictwem, albo w sensie węższym, bardziej technicznym, jako jako jeden z zabiegów konserwatorskich.Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki – wielofunkcyjna sala koncertowo-kongresowa znajdująca się w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 12 grudnia 2015 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Fundacja została założona przez Marka Żydowicza, absolwenta konserwatorstwa i muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była jedną z pierwszych prywatnych fundacji kulturalnych w Polsce. Swoją siedzibę ma w zaadaptowanym w 1990 roku budynku dawnego zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.

  Muzeum Okręgowe w Toruniu – jedno z najstarszych muzeów w Polsce, mieszczące się w gotyckim Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.Merian Caldwell Cooper (ur. 24 października 1893 w Jacksonville, zm. 21 kwietnia 1973 w San Diego) – amerykański filmowiec, reżyser i scenarzysta, a także generał brygadier Armii Stanów Zjednoczonych oraz podpułkownik pilot Wojska Polskiego, służący w lotnictwie polskim w latach 1919–1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej, organizator Eskadry Kościuszkowskiej, ojciec Macieja Słomczyńskiego. Jego najsławniejszym filmem był King Kong z 1933.

  Pierwszym przedsięwzięciem było zorganizowanie w 1989 roku przeglądu toruńskiej plastyki ostatniej dekady zatytułowany „Tumult Toruński '89 – Sztuka poza centrum”. Na wystawie w Muzeum Okręgowym w Toruniu pokazane zostały prace 264 artystów związanych z Toruniem i Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W późniejszych latach w murach Tulmutu wystawiano prace wielu polskich artystów min. Jana Tajchmana w 2009 roku a wcześniej m.in. w 2008 roku wystawy zdjęć policyjnych pt. Miasto cieni z początku lat 90 XX wieku, w 2007 roku wystawy fotografii autorstwa Inez Van Lamsweerde i Vinoodh Matadin(ang.), przedstawiające akty siedemdziesięcioletniej Sophii Loren oraz Penélope Cruz, Hilary Swank, Naomi Watts i Lou Doillon

  Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku w celu uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja. Dewiza orderu brzmi: Honor i OjczyznaPolska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Produkcje filmowe[ | edytuj kod]

  W 2003 roku Fundacja rozpoczęła współpracę z australijskim reżyserem Peterem Weirem. Wspólnie nakręcili film pt. Pan i władca: Na krańcu świata, późniejszego zdobywcę dwóch Oscarów. W 2008 roku ponownie z tym samym reżyserem przystąpiła do realizacji filmu o amerykańskim filmowcu Merianie C. Cooperze uhonorowanym Orderem Virtuti Militari przez Józefa Piłsudskiego. Film ma być największą produkcją, jaka kiedykolwiek powstała z polskim udziałem.

  Kultura (z łac. colere = „uprawa, dbać, pielęgnować, kształcenie”) – termin ten jest wieloznaczny, pochodzi od łac. cultus agri („uprawa roli”), interpretuje się go w wieloraki sposób przez przedstawicieli różnych nauk. Kulturę można określić jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych (takich jak wzory myślenia i zachowania).Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, prestiżowy i jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.

  Fundacja jest również samodzielnym producentem trzech innych filmów:

 • 2005 – Kilka kromek chleba – film dokumentalny
 • 2003 – Trzy spełnione marzenia – film dokumentalny
 • 2001 – Klik – film dokumentalny
 • Działalność wydawnicza[ | edytuj kod]

  Fundacja Tumult jest również wydawnictwem, a w jej ofercie są głównie wydania okolicznościowe.

  Nagrody[ | edytuj kod]

  22 listopada 2006 roku Fundacja Tumult, na Arts & Business Awards 2006, otrzymała główną nagrodę z dziedziny Mistrzowskie Zarządzanie Kulturą. Tym samym fundacja znalazła się wśród takich laureatów jak Teatr Muzyczny Roma (2005) Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. 22 października 2009 roku, fundacja została uhonorowana ceryfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej „Turystyczny produkt roku 2009” (w województwie łódzkim) za festiwal Plus Camerimage.

  Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kultura w Toruniu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Peter Lindsay Weir (ur. 21 sierpnia 1944 w Sydney) – australijski reżyser filmowy. Weir studiował sztukę i prawo na Uniwersytecie w Sydney.
  Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – teatr znajdujący się na katowickim rynku, największa scena teatralna na Górnym Śląsku
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.
  Marek Żydowicz (ur. 2 lipca 1959 w Świeciu) - historyk sztuki, organizator Camerimage - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych, promotor działań artystycznych, producent filmowy i reżyser. Założyciel Fundacji TUMULT w Toruniu. Założyciel (wspólnie z Davidem Lynchem i Andrzejem Walczakiem) fundacji "Sztuki Świata". Pełnomocnik ministra kultury do realizacji programu " Znaki Czasu".
  Województwo łódzkie – jedno z 16 województw Polski, położone w centralnej części kraju. Obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km². Według danych z 31 grudnia 2010 województwo miało 2,53 mln mieszkańców. Ma najmniejszą lesistość w kraju.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Jan Juliusz Tajchman (ur. 21 maja 1929 w Krośniewicach) - polski architekt specjalizujący się w historii technik budowlanych i konserwacji zabytków architektury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.