• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fundacja Theatrum Gedanense

  Przeczytaj także...
  Gdański Teatr Szekspirowski – nowy teatr w Gdańsku, znajdujący się w budowie formalnie od 5 marca 2011. Będzie to pierwszy teatr dramatyczny, wybudowany w Polsce od podstaw po II wojnie światowej.Karol, książę Walii (Charles, Prince of Wales), Karol Filip Artur Jerzy Mountbatten-Windsor (ang. Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – syn Elżbiety II i księcia Filipa.
  Sir Peter Reginald Frederick Hall (ur. 22 listopada 1930, Bury St. Edmunds) − angielski reżyser filmowy i teatralny. W roku 1977 uzyskał tytuł szlachecki za zasługi dla brytyjskiego teatru. W latach 60. Peter Hall współpracował z Royal Shakespeare Company jako dyrektor artystyczny. W okresie 1973-1988 sprawował funkcje dyrektora w teatrze Royal National Theatre. Jest autorem wielu inscenizacji i wielkim zwolennikiem tradycyjnego teatru elżbietańskiego, współpracował z najsłynniejszymi aktorami teatru brytyjskiego. Peter Hall wspiera aktywnie gdańską fundację Theatrum Gedanense.

  Fundacja Theatrum Gedanensefundacja założona w 1990 w Gdańsku w celu wskrzeszenia tradycji teatru elżbietańskiego, z równoczesnym zamiarem ożywienia sceny artystycznej w Gdańsku poprzez utworzenie międzynarodowego miejskiego ośrodka wymiany kulturalnej. Fundacja organizuje sympozja naukowe, aukcje sztuki, wieczory literackie oraz parady i festyny uliczne. Theatrum Gedanense jest dwukrotnym współautorem Dni Kultury Narodów Europy (w latach 1995 i 1996 poświęcone kulturze szkockiej i litewskiej). W roku 1993 z inicjatywy fundacji zorganizowano po raz pierwszy Gdańskie Dni Szekspirowskie. Formuła Dni Szekspirowskich została w roku 1997 podczas obchodów millenium Gdańska przekształcona w międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Długodystansowym celem fundacji jest nadal podniesienie znaczenia kulturalnego Gdańska w basenie Bałtyku, z opcją przejęcia przewodnictwa kulturalnego regionu.

  Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Prezesem Fundacji był przez wiele lat prof. Jerzy Limon. Następnie funkcję tę pełnił Cezary Windorbski, wcześniej pełniący funkcję prezesa Fundacji Gdańskiej. Obecnie prezesem Fundacji Theatrum Gedanense jest Jacek Walczykowski.

  Osoby wspierające fundację[ | edytuj kod]

  Fundacja przeprowadziła liczne działania promujące i zdobyła zainteresowanie i wsparcie wielu znanych osobistości z dziedzin kultury, gospodarki i polityki:

 • Karol, książę Walii, patron fundacji
 • Andrzej Wajda
 • Peter Hall
 • Stanisław Barańczak
 • Günter Grass
 • W roku 2009 rozpoczyna się realizacja głównego celu Fundacji - budowa gdańskiego teatru elżbietańskiego. Władze Gdańska przekazały na ten cel teren, na którym w roku 1610 zbudowano Szkołę Fechtunku - pierwszy budynek teatralny Gdańska. Z przewidywanego kosztu budowy 82 milionów złotych 51 milionów ma pokryć Unia Europejska. 14 września 2009 położono kamień węgielny. Budynek teatru o zewnętrznych ścianach z czerwonej cegły pomieści urządzenia, pozwalające na zmianę układu sceny i widowni: teatru elżbietańskiego, teatru z centralną sceną i czterema grupami widowni oraz konwencjonalną scenę pudełkową. Rozsuwany dach pozwoli na odbywanie przedstawień pod otwartym niebem. Autorem projektu jest wenecki architekt Renato Rizzi.

  Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – jest międzynarodową imprezą teatralną poświęconą idei teatru elżbietańskiego.Stanisław Barańczak (ur. 13 listopada 1946 w Poznaniu) – polski poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Używał pseudonimów (m.in.) Barbara Stawiczak oraz Szczęsny Dzierżankiewicz i Feliks Trzymałko.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Mirosław Baran: Fundamenty pod Szekspira, Gazeta Wyborcza z dn. 12-13 września 2009, str. 12
 • Gazeta Wyborcza z dn. 12-13 września 2009, str. 16 i 17
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stan na 2015. Informacja na podstawie danych o wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym (link)
  2. Cezary Windorbski - hasło w Encyklopedii Gdańska [dostęp: 2.08.205]
  3. O Fundacji – Theatrum Gedanense, 30 marca 2018 [dostęp 2018-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-30].
  Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Gdańsku) – niemiecki pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Tysiąclecie (także milenium, millennium, z łac. mille annum – tysiąc lat) – jednostka czasu obejmująca 1000 lat (10 wieków).
  Jerzy Limon (ur. 24 maja 1950 w Malborku) – polski anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, profesor nauk humanistycznych.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  Teatr elżbietański – teatr angielski z czasów królowej Elżbiety I. Za jego umowną datę powstania przyjmuje się rok 1576. Wtedy to bowiem przedsiębiorca James Burbage wybudował pod Londynem pierwszy gmach przeznaczony wyłącznie do prezentacji widowisk teatralnych. Nazwał go The Theatre i rozpoczął wystawianie pierwszych sztuk. Wkrótce pojawiły się dwa kolejne teatry – The Curtain i The Rose – a po nich przyszły następne (Globe Theatre).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.