• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fundacja Mozilla

  Przeczytaj także...
  Jōichi Itō (jap. 伊藤穰一, Itō Jōichi, szerzej znany jako Joi Ito, ur. 19 czerwca 1966) – urodzony w Japonii, wykształcony w Stanach Zjednoczonych przedsiębiorca, skupiający się na technologiach internetowych. Jest wiceprezesem International Business and Mobile Devices for Technorati, przewodniczącym Six Apart Japan, oraz członkiem zarządów Creative Commons i Socialtext. Jest założycielem i dyrektorem firmy Neoteny Co., Ltd.Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).
  Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.

  Fundacja Mozilla (ang. The Mozilla Foundation) – organizacja non-profit powołana 15 lipca 2003, której celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych.

  Powstanie fundacji było konieczne dla dalszego istnienia projektu po tym, jak AOL zwolniła wszystkich programistów Netscape Communications Corporation nad nim pracujących. Do fundacji Mozilli należy Mozilla Corporation – ta powstała 3 sierpnia 2005 firma przejęła obowiązki rozwijania i wydawania produktów: Firefox oraz Thunderbird. 19 lutego 2008 za dalszy rozwój Thunderbirda odpowiedzialność przejęła nowo utworzona spółka zależna fundacji, Mozilla Messaging.

  Mozilla Corporation – komercyjna firma powołana do życia 3 sierpnia 2005 r. przez Mozilla Foundation, której celem jest finansowe wspieranie fundacji. Jej prezesem jest Mitchell Baker. Firma mieści się w Mountain View, w Kalifornii, pod tym samym adresem co Mozilla Foundation.Mozilla Thunderbird – wolny klient poczty, komunikator internetowy (ze wsparciem dla XMPP, Facebooka, Twittera i IRC), czytnik grup dyskusyjnych oraz kanałów informacyjnych w formacie RSS i Atom.

  Pieniądze na prowadzenie swojej działalności fundacja Mozilla jako organizacja non-profit czerpie głównie z funkcji wyszukiwania w przeglądarce Mozilla Firefox - właściciele wyszukiwarek internetowych płacą za ustawienie swoich wyszukiwarek jako domyślnych. Inne źródła dochodów to m.in.  sklep z ubraniami i maskotkami z logo swoich produktów oraz dotacje od osób prywatnych i firm. Na początku działalności fundacja otrzymała także dwa miliony dolarów od AOL.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.AOL, Inc. (od America OnLine) – jeden z głównych dostawców usług internetowych powstały w 1983 roku jako Quantum Computer Services, później posługujący się nazwą America Online. W latach 90. AOL był utożsamiany przez wielu Amerykanów z Internetem; w najlepszych latach obsługiwał 30 milionów subskrybentów, chociaż obecnie liczba ta znacząco spadła. Do 2009 roku AOL był spółką korporacji medialnej Time Warner. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE)

  Aktualną przewodniczącą fundacji/korporacji Mozilla jest Mitchell Baker, w radzie dyrektorów znajdują się także m.in. Joi Ito, Bob Lisbonne oraz Brian Behlendorf.

  Przypisy

  Zobacz też[]

 • Mozilla Corporation
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona WWW Fundacji Mozilla (ang.)
 • Personel Mozilli (ang.)
 • Projekt zainicjowany przez Netscape Communications Corporation, którego głównym celem był rozwój przeglądarki Netscape Navigator jako programu open-source na licencji Mozilla Public License (MPL). W efekcie, oprócz aplikacji Netscape Navigator 6, powstała Mozilla Suite. Projekt został później przekształcony w Korporację Mozilla / Fundację Mozilla.Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.