• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fundacja Fulbrighta

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  James William Fulbright, znany lepiej jako J. William Fulbright (ur. 9 kwietnia 1905, zm. 9 lutego 1995) – amerykański prawnik, profesor akademicki i polityk, działacz Partii Demokratycznej, który był przez szereg lat jednym z najbardziej znanych i wpływowych członków Senatu Stanów Zjednoczonych (reprezentował stan Arkansas).

  Program Fulbrighta – program międzynarodowej wymiany naukowej założony z inspiracji senatora USA Jamesa Williama Fulbrighta w 1946 roku. Jego głównym celem jest zwiększanie wzajemnego zrozumienia między obywatelami Stanów Zjednoczonych a obywatelami innych krajów. W Polsce program funkcjonuje od 1959 r.

  Stypendium (w znaczeniu prawnym) – jednostronne świadczenie pieniężne ze strony osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, przyznane za osiągnięcie określonego wyniku w danej dziedzinie nauki lub sztuki albo w celu umożliwienia kontynuowania nauki, prowadzenia badań naukowych lub prac w dziedzinie sztuki.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Program finansowany jest w 50% przez amerykański Departament Stanu, pozostałe 50% pokrywa polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z wymiany co roku korzysta ok. 60 Polaków – pracowników naukowych, studentów i doktorantów. Podobna liczba Amerykanów co roku przyjeżdża do Polski.

  Polski Program Fulbrighta jest administrowany przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta – fundację edukacyjną non-profit działającą od 1995 roku.

  Stypendyści[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Stypendyści Fulbrighta.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Program Fulbrighta (pol.)
 • Program Fulbrighta (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.