• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fullmetal Alchemist  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Alphonse Elric (jap. アルフォンス・エルリック, Arufonsu Erurikku) - bohater mangi i anime Fullmetal Alchemist.Edward Elric (jap. エドワード・エルリック, Edowādo Erurikku) – fikcyjny tytułowy bohater mangi oraz anime Fullmetal Alchemist. Na początku mangi ma około 15 lat, blond włosy (zwykle związane w warkoczyk) i złote oczy. Jest dość niski jak na swój wiek i na wszelkie uwagi na ten temat reaguje bardzo impulsywnie. Zwykle ma na sobie czarne ubranie i czerwony płaszcz oraz czarne buty na grubej podeszwie. Zamiast prawej ręki i lewej nogi ma automatyczną zbroję. Nienawidzi mleka i nazywania go kurduplem.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Fullmetal Alchemist (jap. 鋼の錬金術師 Hagane no Renkinjutsushi, dosł. „alchemik stali”)manga autorstwa Hiromu Arakawy. Świat przedstawiony serii stylizowany jest na czasy europejskiej rewolucji przemysłowej. Jej akcja rozgrywa się w fikcyjnym uniwersum, w którym alchemia jest jedną z najbardziej zaawansowanych nauk. Fabuła opowiada historię braci Edwarda i Alphonse'a Elric poszukujących kamienia filozoficznego w celu odzyskania swych ciał, które stracili na skutek nieudanej próby wskrzeszenia ich matki poprzez alchemię.

  Poniżej znajduje się lista odcinków serialu anime Fullmetal Alchemist Brotherhood. Anime było emitowane w latach 2009-2010 przez koncern MBS-TBS. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, ta jest wierną adaptacją mangi autorstwa Hiromu Arakawy. W polskiej telewizji anime było emitowane przez telewizję Hyper+. Po zakończeniu emisji anime, na DVD oraz Blue-Ray zostały wydane cztery odcinki specjalne zatytułowane: „Ślepy alchemik”, „Prości ludzie”, „Dzieje mistrza” i „Kolejne pole bitwy”.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Od sierpnia 2001 do czerwca 2010 roku manga była wydawana przez Square Enix w magazynie „Monthly Shōnen Gangan”, a następnie została opublikowana w postaci 27 tomów tankōbon. Doczekała się dwóch adaptacji w postaci seriali anime. Pierwszy, niedokładnie odwzorowujący fabułę komiksu, wyprodukowany został przez studio Bones i składał się z 51 odcinków emitowanych od 4 października 2003 do 2 października 2004 roku, a jego historia została zakończona w wydanym w 2005 roku filmie Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shambala. Drugi serial, zatytułowany Fullmetal Alchemist: Brotherhood, był wierną ekranizacją mangi i obejmował 64 odcinki nadawane od 5 kwietnia 2009 do 4 lipca 2010 roku. Na podstawie serii opublikowano również wiele dzieł pobocznych, takich jak powieści, animacje OVA, słuchowiska, ścieżki dźwiękowe i gry komputerowe. W oparciu na postaciach serii wydano też grę karcianą, dodatkowe książki, kolekcjonerskie figurki oraz inne przedmioty.

  TV Asahi Corporation (jap. 株式会社テレビ朝日, Kabushiki-gaisha Terebi Asahi) – japońska stacja telewizyjna, istniejąca od 1957 roku, z siedzibą w dzielnicy Minato. Siostrzanym medium telewizji jest gazeta Asahi Shimbun. W 2013 roku spółka zatrudniała około 1100 pracowników, a jej aktywa finansowe zostały oszacowane na 100 mln jenów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Licencję na publikację mangi w Stanach Zjednoczonych uzyskała firma Viz Media, która wydała wszystkie 27 tomów w latach 2005–2011. Niektóre strony w wydaniu amerykańskim zostały zmienione względem wersji japońskiej, aby uniknąć niewielkich nawiązań do chrześcijaństwa. W Polsce wydawana była w latach 2006–2012 przez wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica. Dubbing obu anime w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie został zrealizowany przez firmę Funimation Entertainment, która wydała je potem również na dyskach optycznych we wszystkich regionach angielskojęzycznych. 25 sierpnia 2006 roku w wybranych kinach amerykańskich nastąpiła premiera angielskiej wersji językowej filmu, później wydanego na DVD. W Polsce premiera obu seriali i filmu miała miejsce na kanale Hyper. Nakładem firm Funimation i Destineer ukazały się także gry komputerowe z serii.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Nagroda Shogakukan Manga (jap. 小学館漫画賞, Shōgakukan Manga-shō) – jedna z najważniejszych nagród przyznawanych corocznie od 1955 roku w Japonii za najlepsze mangi. Nagroda, sponsorowana przez Shōgakukan, przyznawana jest ich wydawcom.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Postacie
 • 3 Wydania
 • 3.1 Manga
 • 3.2 Anime
 • 3.2.1 Seria I
 • 3.2.2 Seria II (Brotherhood)
 • 4 Ścieżka dźwiękowa
 • 5 Odbiór
 • 5.1 Manga
 • 5.2 Anime
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Opis fabuły[]

  Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Podstawową różnicą jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Jak każda nauka, alchemia rządzi się swoimi prawami, z których podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości.

  Kamień filozoficzny (łac. lapis philosophorum) – legendarna substancja od wieków poszukiwana przez alchemików, zamieniająca metale nieszlachetne w szlachetne. Grecki alchemik Zosimos z Panopolis określił ją mianem xerion (→ arab. El Iksir, łac. elixir, pol. eliksir). Znany też jako tynktura (od łac. "tinctura" - nalewka).Kolekcjonerskie gry karciane (pot. karcianki, z ang. collectible card games (CCG) lub trading card games (TCG)) – gry, w których każdy z graczy korzysta z osobistej talii specjalnie przeznaczonych dla danej gry kart. Gra jest dwu- lub wieloosobowa.

  Główni bohaterowie to bracia Edward i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywrócenie matki do życia. Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci – transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom „Prawdy”, w myśl zasady równowartej wymiany, zabrała ona lewą nogę Edwarda, a Alphonse'a wciągnęła w całości. Edward chcąc ratować brata, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Tokyo Anime Award – międzynarodowa nagroda przyznawana filmom i serialom animowanym, a także ich twórcom. Została ustanowiona w 2002 roku i jest przyznawana corocznie na międzynarodowych targach anime Tokyo International Anime Fair. Główną nagrodą jest milion jenów. Od 2014 roku, po połączeniu targów Tokyo International Anime Fair i Anime Contents Expo, nagroda zmieniła nazwę na Tokyo Anime Award Festival.

  Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Postanowił także naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej. Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian).

  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.Michiru Ōshima (jap. 大島ミチル, Ōshima Michiru, ur. 16 marca 1961 w Nagasaki) – japońska kompozytorka, najbardziej znana z tworzenia ścieżki dźwiękowej do serii Fullmetal Alchemist (dostała nagrodę za muzykę do jej ekranizacji – Conqueror of Shamballa). Pracowała z takimi artystami jak Yasunori Mitsuda i Hitoshi Sakimoto.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Winry Rockbell (jap. ウィンリィ・ロックベル, Winrī Rokkuberu) jest jedną z postaci występujących w mandze i anime "Fullmetal Alchemist".
  Cartoon Network – amerykańska stacja telewizyjna działająca od 1992 roku, a należąca do Turner Broadcasting System, części przedsiębiorstwa Time Warner. Cartoon Network emituje głównie seriale animowane, przeznaczone przeważnie dla dzieci i nastolatków.
  Hiromu Arakawa - mangaka urodzona 8 maja 1973 na Hokkaido w Japonii. Wychowywała się na mlecznej farmie wraz ze swymi pięcioma siostrami. Zasłynęła w 2001 roku mangą Fullmetal Alchemist. Autorka często przedstawia siebie pod postacią krowy w okularach i bardzo ceni sobie prywatność. Obecnie mieszka w Tokio, gdzie oprócz FMA tworzy dzieła takie jak Raiden 18, Souten no Koumori i Hero Tales.
  Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.