Fujitsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fujitsū (jap. 富士通株式会社 Fujitsū Kabushiki-gaisha)japońskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Tokio, specjalizujące się w usługach informatycznych oraz produkcji półprzewodników, komputerów (superkomputerów, komputerów osobistych, serwerów, telekomunikacji i usługach). Przedsiębiorstwo zatrudnia około 140 tysięcy pracowników w 100 państwach.

Accenture, d. Andersen Consulting – największe na świecie przedsiębiorstwo outsourcingowe i konsultingowe w dziedzinie zarządzania i wysokich technologii (w tym technologii informatycznych). Zarejestrowane w Irlandii. W 1989 r. wydzieliło się z Arthur Andersen & Co. 1 stycznia 2001 r. przedsiębiorstwo zmieniło formalnie nazwę na Accenture, zaś 19 lipca 2001 stało się spółką giełdową notowaną na nowojorskiej New York Stock Exchange (NYSE).Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

Historia[ | edytuj kod]

1 października 1999 Fujitsū Kabushiki-gaisha i Siemens AG, powołały nową spółkę produkującą w Europie sprzęt komputerowy pod nazwą Fujitsu Siemens Computers.

W dniu 4 listopada 2008 oficjalnie ogłoszono przejęcie wszystkich udziałów przez Fujitsu do dnia 31 marca 2009. Z początkiem kwietnia 2009 spółka Fujitsu Siemens Computers została przejęta w całości przez Fujitsu. Zmieniono nazwę na Fujitsu Technology Solutions. W tym samym roku Fujitsu poinformowała o sprzedaży swojego segmentu twardych dysków (dział i fabryki sektora) koncernowi Toshiba.

Półprzewodniki − najczęściej substancje krystaliczne, których konduktywność (przewodnictwo właściwe) może być zmieniana w szerokim zakresie (np. 10 do 10 S/cm) poprzez domieszkowanie, ogrzewanie, oświetlenie bądź inne czynniki. Przewodnictwo typowego półprzewodnika plasuje się między przewodnictwem metali i dielektryków.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

W październiku 2009 Fujitsu i Toshiba poinformowały o zakończeniu procesu przejęcia działu dysków Fujitsu przez Toshibę. Na potrzeby przejęcia Toshiba powołała do życia spółkę zależną o nazwie Toshiba Storage Device Corp., w której 20 procent udziałów do końca 2010 posiadało Fujitsu. Po tym terminie spółka miała przejść pod całkowite władanie Toshiby (TSDC).

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Panasonic - czołowa marka japońskiego koncernu Panasonic Corporation (wcześniej Matsushita Electric Industrial Co. Ltd) - jednego z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej.

W wyniku straty sięgającej 95 miliardów jenów w 2012, firma zdecydowała się zwolnić prawie 5 tysięcy pracowników (3 tysiące w samej Japonii). Firma sprzedała również swój dział podzespołów komputerowych firmie Panasonic.

W 2015 przedsiębiorstwo obchodziło swoje 80 urodziny. W ramach obchodów grupa ponad 10 tysięcy inżynierów i informatyków wzięła udział w konferencjach i wydarzeniach zorganizowanych przez Fujitsu w 15 miastach świata.

W 2017 Fujitsu sprzedało swoje linie produkcyjne komputerów osobistych przedsiębiorstwu Lenovo.

Siemens ˈziːməns, oficjalnie Siemens AG, zapis stylizowany SIEMENS – międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główne siedziby przedsiębiorstwa znajdują się w Monachium i w Berlinie. Siemens AG notowany jest na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Fujitsu Siemens Computers (FSC) to była japońsko-niemiecka spółka joint venture z branży IT. W spółce 50% udziałów posiadał Fujitsu Limited z Japonii i pozostałe 50% Siemens AG z Niemiec. Firma została założona 1 października 1999 roku, natomiast z początkiem kwietnia 2009 roku spółka została przejęta w całości przez Fujitsu i zmieniono nazwę na Fujitsu Technology Solutions.
Lenovo Group Limited (联想集团有限公司, Liánxiǎng jítuán yǒuxiàn gōngsī) – chińska firma informatyczna, największy na świecie producent komputerów osobistych według szacunków firm IDC oraz Gartner.
Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
Amazon Web Services (AWS) – firma udostępniająca publicznie platformę chmurową oraz hostingowy serwis internetowy, będąca jednostką zależną firmy Amazon, udostępniająca usługi dostępne w sieci Web. Świadczenie udostępniania usług internetowych rozpoczęła w lipcu 2002, a z zakresu chmury obliczeniowej – od marca 2006. W 2020 roku udział firmy w rynku świadczenia publicznych serwisów chmurowych wynosił 32%.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Jen (jap. 円 en, jen, koło, krąg) – jednostka walutowa Japonii, kod walutowy według ISO 4217: JPY. Trzecia co do wielkości waluta handlowa na rynku walutowym (po dolarze amerykańskim i euro).

Reklama