Fucha
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz. Przedstawiciel Nowej fali w polskim kinie.
Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.
Fucha (ang. Moonlighting) – brytyjski dramat filmowy z 1982 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.
Oprócz Ironsa pozostali aktorzy, odtwarzający główne role, byli naturszczykami, a Eugeniusz Haczkiewicz na swojej skórze doświadczył przeżyć Polaka, którego 13 grudnia zastał za granicami kraju.
Film kręcono w prywatnym domu Skolimowskiego w dzielnicy Kensington.
Obsada[ | edytuj kod]
Opis fabuły[ | edytuj kod]
Koniec 1981 r. Czterech polskich robotników przybywa do Londynu by, pracując nielegalnie, wyremontować dom i zarobić na życie w kraju. Tylko jeden z nich zna język angielski. Pozostali praktycznie nie kontaktują się ze światem zewnętrznym. Gdy w Polsce ogłoszony zostaje stan wojenny, tylko on się o tym dowiaduje. Decyduje się nie informować o niczym kolegów, aby nie przerwali pracy. Z czasem brzemię zatajonej wiedzy zaczyna mu coraz bardziej ciążyć. Po skończonej pracy, w styczniu 1982 r. na lotnisku przekazuje kolegom fatalną wiadomość.
Nagrody[ | edytuj kod]
Film startował w konkursie głównym na 35. MFF w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Fucha - Nagrody - Filmweb. [dostęp 2011-05-02].