• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fucha

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz. Przedstawiciel Nowej fali w polskim kinie.
  Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

  Fucha (ang. Moonlighting) – brytyjski dramat filmowy z 1982 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

  Oprócz Ironsa pozostali aktorzy, odtwarzający główne role, byli naturszczykami, a Eugeniusz Haczkiewicz na swojej skórze doświadczył przeżyć Polaka, którego 13 grudnia zastał za granicami kraju.

  Film kręcono w prywatnym domu Skolimowskiego w dzielnicy Kensington.

  Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.Kensington - miasto Londynu, leżąca w gminie Royal Borough of Kensington and Chelsea. Kensington jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Chenesit.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Jeremy Irons – Nowak
 • Eugene Lipinski – Banaszak
 • Jirí Stanislav – Wolski
 • Eugeniusz Haczkiewicz – Kudaj
 • Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Koniec 1981 r. Czterech polskich robotników przybywa do Londynu by, pracując nielegalnie, wyremontować dom i zarobić na życie w kraju. Tylko jeden z nich zna język angielski. Pozostali praktycznie nie kontaktują się ze światem zewnętrznym. Gdy w Polsce ogłoszony zostaje stan wojenny, tylko on się o tym dowiaduje. Decyduje się nie informować o niczym kolegów, aby nie przerwali pracy. Z czasem brzemię zatajonej wiedzy zaczyna mu coraz bardziej ciążyć. Po skończonej pracy, w styczniu 1982 r. na lotnisku przekazuje kolegom fatalną wiadomość.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.35. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 14-26 maja 1982 roku. Imprezę otworzył pokaz wersji reżyserskiej klasycznego amerykańskiego filmu niemego Nietolerancja (1916) w reżyserii Davida Warka Griffitha.

  Nagrody[ | edytuj kod]

  Film startował w konkursie głównym na 35. MFF w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fucha - Nagrody - Filmweb. [dostęp 2011-05-02].
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Cannes (fr. Prix du scénario du Festival de Cannes) – nagroda przyznawana nieregularnie od 1949 i corocznie od 1996 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Wyróżnienie przyznaje jednemu z filmów konkursu głównego międzynarodowe jury. W latach 1985-1993 nagroda nie była przyznawana.
  Jeremy John Irons (ur. 19 września 1948 w Cowes) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Zdobywca Oscara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.973 sek.