• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frysztak

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Babica – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Czudec. Przez Babicę przepływa rzeka Wisłok oraz przebiega droga krajowa nr 9.
  Barbara Klose, z d. Jeż (ur. 18 października 1948 we Frysztaku) – polska piłkarka ręczna, mistrzyni i reprezentantka Polski, żona piłkarza Józefa Klose i matka reprezentanta Niemiec w piłce nożnej – Miroslava Klose.

  Frysztak (niem. Freistadt) – wieś (dawne miasto) w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Frysztak. Leży na wzgórzu nad doliną Wisłoka.

  Frysztak uzyskał lokację miejską w 1366 roku, zdegradowany w 1934 roku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

  Miejscowość jest siedzibą gminy Frysztak oraz parafii Narodzenia NMP, należącej do dekanatu Frysztak, diecezji rzeszowskiej.

  Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.Parafia Narodzenia Najswiętszej Maryi Panny we Frysztaku – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Frysztak.

  Części wsi[ | edytuj kod]

  Historia[ | edytuj kod]

  Prawa miejskie 1366. Pierwotna nazwa (niem. "wolne miasto") świadczy o osadzeniu kolonistów niemieckich, którzy ulegli następnie procesowi polonizacji. Od 1340 ziemia sanocka, od 1434 województwo ruskie. W 1474 Frysztak został kompletnie zniszczony przez wojska króla węgierskiego Macieja Korwina.

  Droga krajowa nr 28 – droga krajowa w południowej Polsce, przebiegająca przez województwa: małopolskie oraz podkarpackie. Nazywana jest trasą karpacką (niem. Tatraer Reichsstraße)Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 1932 miejscowość utraciła prawa miejskie, mieszkańcy dwukrotnie – najpierw w 1952 r. i ponownie w 1975 r. – starali się o ich przywrócenie jednak bez powodzenia. Frysztak, pomimo formalnego braku praw miejskich, ma charakter małomiasteczkowy i stanowi lokalny ośrodek kulturalny i gospodarczy.

  Kultura (z łac. colere = „uprawa, dbać, pielęgnować, kształcenie”) – termin ten jest wieloznaczny, pochodzi od łac. cultus agri („uprawa roli”), interpretuje się go w wieloraki sposób przez przedstawicieli różnych nauk. Kulturę można określić jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych (takich jak wzory myślenia i zachowania).Jan Biedroń (ur. 18 kwietnia 1963 we Frysztaku, parafia Stępina, diecezja rzeszowska) – polski duchowny katolicki, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

  Ludzie związani z Frysztakiem[ | edytuj kod]

 • Mikołaj Frysztacki herbu Radwan (XV w.) – rycerz Króla Władysława Warneńczyka
 • Eugeniusz Ciastoń (1861–1930) – generał brygady Wojska Polskiego
 • Ludwik de Laveaux (1891–1969) – generał brygady Wojska Polskiego
 • Edwin Norbert Wagner (1899–1944) – major Wojska Polskiego, poseł, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP
 • Paweł Wildstein (1920–2008) – pułkownik Wojska Polskiego
 • Emil Orzechowski (ur. 1944) - profesor doktor, teatrolog i kulturoznawca
 • Jan Biedroń (ur. 1963) – ksiądz, doktor teologii, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu
 • Barbara Klose (ur. 1948) – piłkarka ręczna, mistrzyni i reprezentantka Polski
 • Połączenia drogowe[ | edytuj kod]

  Wieś jest położona przy drodze wojewódzkiej nr 988 prowadzącej z Babicy do Warzyc, gdzie po 12 km łączy się z drogą krajową nr 28.

  Województwo ruskie – województwo Korony Królestwa Polskiego, część prowincji Małopolska, jednostka administracyjna Królestwa Polskiego w okresie I Rzeczypospolitej, istniejąca w latach 1434–1772.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Stary cmentarz żydowski we Frysztaku
 • Nowy cmentarz żydowski we Frysztaku
 • Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Frysztaku
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Portal polskawliczbach.pl
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2018-04-25].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 30-31.
  6. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  7. Frysztak, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-05-04].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Frysztak w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. II: Derenek – Gżack. Warszawa 1881.
 • Frysztak w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo. Warszawa 1900.
 • Oficjalna strona gminy Frysztak
 • Portal Mieszkańców
 • Historia Żydów w Frysztaku na portalu Wirtualny Sztetl
 • Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Eugeniusz Ciastoń doktor medycyny, (ur. 26 listopada 1861 we Frysztaku, zm. 7 września 1930 w Krakowie) - pułkownik Armii Cesarstwa Austro-Węgierskiego i generał brygady Wojska Polskiego.
  Paweł Wildstein (ur. 12 maja 1920 we Frysztaku, zm. 8 kwietnia 2008 w Warszawie) – polski wojskowy i działacz społeczności żydowskiej.
  Ziemia sanocka (łac. Terra et Districtus Sanociensis) – jedna z większych ziem I Rzeczypospolitej, jednostka ta funkcjonowała w okresie od XIV do XVIII wieku. W jej skład wchodziły późniejsze powiaty: sanocki, brzozowski, leski oraz część powiatów turczańskiego, krośnieńskiego i rzeszowskiego. Ziemia sanocka była częścią województwa ruskiego, w skład którego wchodziły jeszcze ziemia lwowska, ziemia przemyska, ziemia żydaczowska oraz ziemia chełmska i ziemia halicka. Stolicą województwa był Lwów.
  Gmina Frysztak – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.
  Nowy cmentarz żydowski we Frysztaku określany również niekiedy jako Cmentarz żydowski w Gliniku Dolnym – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Frysztak. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał. Zajmuje powierzchnię 0,3 ha. Zachowało się na nim kilka nagrobków.
  Powiat strzyżowski – powiat w Polsce (zachodnia część województwa podkarpackiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Strzyżów.
  Warzyce – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Jasło. Wieś leży w Kotlinie Jasielsko-Krośnieńskiej, 6 km na wschód od Jasła. Zajmuje powierzchnię 803 ha.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.