• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frydlant nad Ostrawicą

  Przeczytaj także...
  Powiat Liberec (czes. Okres Liberec) to powiat w kraju libereckim (okręg terytorialny: kraj północnoczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Liberec. Powierzchnia powiatu wynosi 924,7 km², zamieszkuje go 158 526 osób (gęstość zaludnienia wynosi 171,56 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 59 miejscowości, w tym 11 miast.Powstanie Thökölyego – jedno z węgierskich tzw. powstań kuruców; miało miejsce w latach 1672−1685, w okresie walk Węgrów z dominacją Habsburgów.
  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.

  Frydlant nad Ostrawicą (czes. Frýdlant nad Ostravicí, niem. Friedland an der Ostrawitz) – miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim.

  Na jego obszar składają się trzy gminy katastralne: Frýdlant (znajdujący się na morawskim brzegu Ostrawicy) oraz Nová Ves i Lubno (po stronie śląskiej).

  Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.Malenowice (cz. Malenovice, niem. Malenowitz) - wieś na Śląsku Cieszyńskim w Czechach, w kraju morawsko-śląskim (powiat Frydek-Mistek). Liczy 499 mieszkańców (stan na 2007).

  Demografia[]

  Źródło: Czeski Urząd Statystyczny

  Historia[]

  Miejscowość została założona przez kolonistów niemieckich ok. 1300 roku, a nazwa wsi wzięła się od jej lokatora – Heydricha de Vridelanth. Frydlant wraz z okolicznymi wsiami morawskimi (na lewym brzegu Ostrawicy, na której w 1261 uregulowano śląsko-morawską granicę) należał początkowo do państwa hukwaldzkiego. W 1646 założono tu hutę żelaza. Po najeździe kuruców Thökölyego w 1680 miejscowość przestałą praktycznie istnieć. Dzięki działalności huty miejscowość odrodziła się i uzyskała prawa miasteczka w 1782. W 1870 we Frydlancie miały miejsce zamieszki wszczęte przez robotników. Po upadku Austro-Węgier w okresie międzywojennym duże poparcie miała tu Komunistyczna Partia Czechosłowacji. W 1948 Frydlant uzyskał prawa miejskie i przyłączono do niego śląską Nową Wieś. W następnych dekadach przyłączono również Malenowice, Lubno, Prżno, Metylovice, Pstruží, Janowice. Do dziś w granicach miasta pozostały Nowa Wieś i Lubno.

  Pstruží (niem. Pstruschi) – wieś gminna w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek w Czechach. Powierzchnia 7,15 km², 847 mieszkańców (2008). Leży w historycznym regionie Moraw około 3 kilometrów na południowy zachód od miasta Frydlant nad Ostrawicą, u podnóża Beskidu Morawsko-Śląskiego, gdzie swoje źródło ma przepływający przez miejscowość potok, lewy dopływ Ostrawicy.Nowa Wieś (cz. Nová Ves, niem. Neudorf) – wieś stanowiąca część miasta Frydlant nad Ostrawicą w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek w Czechach, na prawym brzegu rzeki Ostrawicy, w granicach historycznego regionu Śląska Cieszyńskiego. Jest to także gmina katastralna o nazwie Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí i powierzchni 479,6001 ha. Populacja w 2001 wynosiła 1010 osób, zaś w 2012 odnotowano 553 adresy.

  Zobacz też[]

 • Frýdlant – miasto w powiecie Liberec
 • Frýdlant nad Ostravicí (stacja kolejowa)
 • Przypisy

  1. Český statistický úřad: Informativní počet občanů v ČR ve všech obcích, v obcích 3. typu a v městských částech (cz.). W: Počty obyvatel v obcích [on-line]. Ministerstvo vnitra České republiky, 2015-01-01. [dostęp 2015-04-08].
  2. Uchwała KSNG nr 5/2012 Publikacja w formacie PDF.
  3. Územně identifikační registr ČR: Katastry (cz.). [dostęp 2010-09-19].

  Bibliografia[]

 • Piotr Nowicki: Beskid Śląsko-Morawski. Warszawa: PTTK „Kraj”, 1997, s. 88-90. ISBN 83-7005-387-4.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona miasta
 • Metylovice (niem. Mettilowitz, w okresie Protektoratu Quittendorf) – wieś gminna i gmina w powiecie Frydek-Mistek, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach. Liczba mieszkańców wynosi 1639, powierzchnia 11,14 km².Lubno (też: Lubna) – wieś stanowiąca część miasta Frydlant nad Ostrawicą w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek w Czechach, na prawym brzegu rzeki Ostrawicy, w granicach historycznego regionu Śląska Cieszyńskiego. Jest to także gmina katastralna o powierzchni 798,0277 ha. Populacja w 2001 wynosiła 517 osób, zaś w 2012 odnotowano 395 adresów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Komunistyczna Partia Czechosłowacji (cz., sł. Komunistická strana Československa, KSČ) – istniejąca w latach 1921-1992 czechosłowacka partia polityczna, sprawująca władzę w Czechosłowacji w latach 1948-1989. Ustawa o bezprawności reżimu komunistycznego i oporze przeciw niemu, uchwalona w Czechach w 1993 potępiła partię i uznała za organizację zbrodniczą.
  Janowice (cz. Janovice, niem. Janowitz) – wieś gminna i gmina w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, ok. 6 km na południowy wschód od Frydka-Mistka i 5 km na północny wschód od Frydlantu nad Ostrawicą. Położona jest w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego, u stóp Beskidu Śląsko-Morawskiego i dzięki swemu położeniu geograficznemu i bliskości Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego nazywana bywa bramą do Beskidów.
  Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
  Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).
  Kraj morawsko-śląski (czes. Moravskoslezský kraj), do 30 maja 2001 r. kraj ostrawski (czes. Ostravský kraj) – to region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, przy granicy ze Słowacją i Polską, u ujścia Opawy i Ostrawicy do Odry. Stolicą kraju jest Ostrawa. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego kraj północnomorawski.
  Ostrawica (czes. Ostravice, niem. Ostrawitz(a)) – rzeka we wschodnich Czechach w kraju morawsko-śląskim, prawy dopływ górnej Odry.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.