• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fryderyk z Berga

  Przeczytaj także...
  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Imię zakonne − imię przyjmowane w katolickich zakonach i zgromadzeniach zakonnych po przejściu okresu pierwszej próby − postulatu, podczas obłóczyn, jak również w klasztorach (monasterach) prawosławnych w momencie postrzyżyn mniszych małej schimy.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Fryderyk z Berga, hiszp. Frederic de Berga, właściwie Martí Tarrés Puigpelat (ur. 8 października 1877 w Bergii, zm. w 1937 w Barcelonie) – hiszpański prezbiter z zakonu kapucyn, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Biografia[]

  21 listopada 1896 roku wstąpił do nowicjatu kapucynów w Arenys de Mar i tam przyjął imię zakonne Fryderyk. Został zamordowany w czasie antyklerykalnej nagonki, której celem było przekształcenie społeczeństwa i budowa „nowoczesnego państwa europejskiego”.

  Był jedną z ofiar prześladowań Kościoła katolickiego okresu hiszpańskiej wojny domowej.

  Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, kapucyni – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących, wyodrębniona ze wspólnoty zakonnej stworzonej przez św. Franciszka z Asyżu w 1209 roku. Zakon ów, oddzielił się od dwóch pozostałych zakonów w 1528 roku, 11 lat po podziale franciszkanów na Braci Mniejszych i Braci Mniejszych Konwentualnych.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  W centrum Berga jedna z ulic nosi nazwę „Fra Frederic de Berga”.

  Beatyfikacja[]

  Został beatyfikowany 21 listopada 2015 w katedrze w Barcelonie przez kardynała Angelo Amato w imieniu papieża Franciszka razem z innymi 25 kapucynami męczennikami z czasów hiszpańskiej wojny domowej.

  Lista towarzyszy męczenników:

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Hiszpańska wojna domowa – wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami), a prawicową opozycją (nacjonalistami, monarchistami, konserwatystami i faszystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939.

  Przypisy

  Angelo Amato SDB (ur. 8 czerwca 1938 w Molfetta) – włoski biskup rzymskokatolicki, salezjanin, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał diakon.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.
  Berga - miasto w Hiszpanii w Katalonii, siedziba comarki Berguedà zbudowane w 1360 r., w pobliżu miasta przepływa rzeka Llobregat. Miasto wielu zabytków w tym m.in.: XVII wieczny Kościół parafialny św Eulalii czy zabytkowa Plaza de San Pedro.
  Franciszek, łac. Franciscus, właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego (od 13 marca 2013).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.