• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fryderyk VII  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Order Gwelfów (niem. Gwelfen-Orden, Guelphen-Orden, ang. Guelphic Order, Order of the Guelph) – order ustanowiony w 1815 przez brytyjskiego regenta Jerzego Augusta Fryderyka na pamiątkę wstąpienia hanowerskiej dynastii Gwelfów na tron brytyjski. Po zakończeniu brytyjsko-hanowerskiej unii personalnej w 1837 nadawany wyłącznie przez władców Królestwa Hanoweru. Zniesiony w 1866 jako odznaczenie państwowe i odtąd order domowy pretendentów do hanowerskiego tronu.

  Fryderyk VII (Frederik VII) (ur. 6 października 1808 na Zamku Amalienborg w Kopenhadze, zm. 15 listopada 1863 na Zamku Glücksburg) – król Danii, książę Saksonii-Lauenburga w latach 1848-1863.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Książę Fryderyk był synem króla Danii Chrystiana VIII i Charlotty Fryderyki Mecklenburg-Schwerin. Po rozwodzie rodziców 31 marca 1810 był wychowywany przez różnych królewskich krewnych. W 1820 roku został wysłany przez swojego wuja króla duńskiego Fryderyka VI w podróż za granicę do Francji, Włoch i Szwajcarii. Podczas podróży uczył się języków, pobierał nauki polityczne oraz uczył się zagadnień z dziedziny wojskowości.

  Order Orła Czarnego (niem. Schwarzer Adlerorden) – do 1918 najwyższe odznaczenie Królestwa Prus, obecnie – order domowy b. panującej pruskiej i cesarsko-niemieckiej dynastii Hohenzollernów.15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.

  Wstąpił na tron w 1848. Rok później zrezygnował z władzy absolutnej, podpisując konstytucję wprowadzającą w Danii ustrój monarchii parlamentarnej. Zwolennik floty handlowej i handlu z Wielką Brytanią. Popierał lokaty kapitału krajowego w inwestycje na terenie Szwecji i Norwegii. Toczył w latach 1848-1850 wojnę z księstwami Szlezwiku i Holsztyna popieranymi przez Prusy, zakończoną realizacją jej celu politycznego – potwierdzeniem unii obydwu księstw z Danią. Król Fryderyk VII zdołał zagwarantować nietykalność granic Danii oraz prawo dziedziczenia tronu (Dania, Szlezwik, Holsztyn), wobec własnej bezdzietności, przez szwagra Chrystiana IX.

  Holsztyn (niem. Holstein) – historyczna kraina niemiecka położona na południe od dzielącej go od Szlezwiku rzeki Eider, zamieszkana w średniowieczu od zachodu przez plemiona północnych Sasów (Nordalbingów), a od wschodu przez słowiańskich Wagrów ze związku Obodrytów.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Pierwszą żoną Fryderyka w 1828 roku została jego kuzynka drugiego stopnia Wilhelmina Maria (1808-1891), córka króla Danii Fryderyka VI. To małżeństwo wzmacniało prawa przyszłego Fryderyka VII do tronu. Małżeństwo nie było jednak szczęśliwe i w 1837 roku orzeczono rozwód. Cztery lata później Fryderyk wziął za żonę Karolinę Charlottę Mariannę von Mecklenburg-Strelitz, jednak i to małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1846 roku. Uważa się, że przyczyną rozpadu obu związków było pijaństwo Fryderyka i jego ciągłe zdrady.

  Hanower (niem. Hannover, formalnie Księstwo Brunszwiku i Lüneburga potocznie Księstwo Hanoweru lub Księstwo Hanowerskie) – państwo wchodzące w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W zależności od okresu Hanower był księstwem, elektoratem, samodzielnym królestwem lub pruską prowincją. Nazwa państwa pochodzi od jego stolicy, Hanoweru, który był głównym miastem tego regionu od 1636 roku. Obecnie nazwa ta dotyczy już tylko miasta. Większość historycznych ziem dawnego Hanoweru stanowi większość terytorium dzisiejszego landu niemieckiego znanego jako Dolna Saksonia. 6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.

  W 1850 roku Fryderyk VII poślubił Christine Louise Danner (1815–1874) właściwie Rasmussen. Było to trzecie małżeństwo króla, ale pierwsze morganatyczne. Luiza ani jej ewentualne dzieci nie mieli praw dynastycznych. Jednak ani z tego, ani z dwóch poprzednich małżeństw Fryderyk nie doczekał się potomstwa.

  Cesarski Order Piotra I (port. Imperial Ordem de Pedro Primeiro, Fundador do Império do Brasil) – wysokie odznaczenie państwowe Cesarstwa Brazylii, utworzone 16 kwietnia 1826 przez Piotra I, a zlikwidowane 22 marca 1890 po powstaniu Federacyjnej Republiki Brazylii i od tego czasu występujące jako order domowy brazylijskiej linii królewskiej portugalskiego rodu Braganza.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Monarchia absolutna, absolutyzm – forma rządów występująca przede wszystkim we wczesnonowożytnej oraz starożytnej monarchii (przykładem starożytnej monarchii absolutnej może być ustrój Cesarstwa Rzymskiego) oraz mające ją uzasadnić doktryny polityczne.
  Order Słonia (duń. Elefantordenen) – najznamienitsze i najstarsze jednoklasowe odznaczenie Królestwa Danii. W sumie odznaczono nim około 890 osób.
  Order Domowy i Zasługi Księcia Piotra Fryderyka Ludwika (niem. Haus und Verdienstorden des Herzogs Peter Friedrich Ludwig) – najwyższe odznaczenie Wielkiego Księstwa Oldenburga, ustanowione 27 listopada 1838 przez wielkiego księcia Pawła Fryderyka Augusta na cześć jego ojca i poprzednika na tronie – wielkiego księcia Piotra Fryderyka Ludwika. Nadawany członkom królewskiego rodu i zagranicznym głowom państw. W 1918 utracił status odznaczenia państwowego wraz z likwidacją księstwa i od 1919 przetrwał jako order domowy dynastii Oldenburskiej.
  Wstęga Trzech Orderów (port.) Banda das Três Ordens (BTO) – odznaczenie łączące insygnia Wielkich Krzyży trzech z czterech najwyższych orderów portugalskich: Chrystusa, Avis i Jakuba.
  Królewski Norweski Order Świętego Olafa (norw. Den Kongelige Norske Sankt Olavs Orden archaicznie Sanct Olafs Orden) – najstarszy order i najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe.
  Szlezwik (niem. Schleswig, duń. Slesvig albo Sønderjylland) - region południowej Jutlandii, rozciągający się ok. 30 km na północ i 40 na południe od granicy duńsko-niemieckiej.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.