• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fryderyk Kettler

  Przeczytaj także...
  Elżbieta Magdalena (ur. p. 14 czerwca 1580, zm. 23 lutego 1649 w Dohlen) – księżniczka pomorska, księżna kurlandzka, córka Ernesta Ludwika z dynastii Gryfitów.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Władcy Kurlandii i Semigalii – lista książąt Kurlandii i Semigalii, do 1795 r. – lenna Rzeczypospolitej Obojga Narodów

  Fryderyk Kettler (de. Friedrich von Kettler) (ur. 25 listopada 1569 w Mitawie, zm. 16 sierpnia 1642) – książę Kurlandii i Semigalii w latach 1587-1642 (de facto do 1638). Syn Gottharda Kettlera i Anny Meklemburskiej, brat Wilhelma Kettlera, stryj Jakuba Kettlera.

  Krypta – w starożytności podziemny, sklepiony korytarz, w okresie starochrześcijańskim – sklepiona komora grobowa w katakumbach, w wiekach późniejszych – część budynku kościoła (zazwyczaj pod prezbiterium) spełniająca funkcje pochówkowe zmarłych dostojników duchownych i świeckich oraz jako miejsce przechowywania i eksponowania relikwii świętych.Wilhelm Kettler (ur. 20 lipca 1574 w Mitawie, zm. 7 kwietnia 1640 w Kukułowie) – książę Kurlandii i Semigalii w latach 1587-1616.

  Po śmierci ojca współrządził Księstwem Kurlandii i Semigalii wraz z bratem Wilhelmem. Zarządzał Semigalią. 27 września 1605 roku jako dowódca rajtarów kurlandzkich brał udział w bitwie pod Kircholmem.

  W czasie jego panowania doszło do ostrego konfliktu książąt ze szlachtą kurlandzką, która domagała się takich samych przywilejów jakie miał ten stan w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Długotrwały spór zakończył się detronizacją Wilhelma Kettlera w 1616 roku za zabójstwo przywódcy opozycji. Fryderyk Kettler uniknął losu brata dzięki ugodzie Formula Regiminis z 1617 roku, w której zagwarantował swoim poddanym niektóre swobody i tolerancję religijną dla katolików. Od tego czasu był jedynym władcą i przejął po bracie we władanie Kurlandię.

  Rzeczpospolita, od XVII wieku częściej znana jako Rzeczpospolita Polska (lit. Respublika lub Žečpospolita, biał. Рэч Паспалітая, ukr. Річ Посполита, ros. Речь Посполитая, rus. Рѣчь Посполита, łac. Res Publica, współczesne znaczenie: republika) oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo federacyjne złożone z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego istniejące w latach 1569–1795 na mocy unii lubelskiej (kres federacji w 1791 roku przyniosła Konstytucja 3 maja, ustanawiając państwo unitarne – Rzeczpospolitą Polską). Korona i Litwa stanowiły dla szlachty jedną całość, pomimo dzielących je różnic regionalnych, sprzecznych interesów i odrębności ustrojowych.Wolgast – wysunięte najdalej na północny wschód miasto Niemiec; leży w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w powiecie Vorpommern-Greifswald nad cieśniną Piana, siedziba Związku Gmin Am Peenestrom (Amt Am Peenestrom). Zwane jest "bramą na wyspę Uznam" – dwa miejskie mosty łączą Uznam ze stałym lądem; na wyspie leży również dzielnica Mahlzow. Na koniec grudnia 2009 roku miasto liczyło 12 394 mieszkańców.

  Pod koniec życia podjął starania polityczne o uznanie przez króla polskiego Władysława IV Wazę praw do tronu kurlandzkiego swojego bratanka Jakuba Kettlera.

  Fryderyk Kettler pochowany jest w krypcie pod pałacem w Mitawie.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 1600 roku Fryderyk Kettler ożenił się z księżną pomorską Elżbietą Magdaleną, córką księcia wołogoskiego Ernesta Ludwika. Ślub odbył się 4 maja w Wołogoszczy. Małżeństwo to pozostało bezdzietne.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Inflanty
 • Kurlandia
 • Semigalia
 • Kettlerowie
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Edward Rymar, Rodowód książąt pomorskich, t. II, Szczecin 1995, ​ISBN 83-902780-0-6​.
 • 16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni. Rajtaria, rajtarzy (od niem. Reiter – „jeździec”) – typ kawalerii używającej w walce przede wszystkim pistoletów.
  Warto wiedzieć że... beta

  25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni.
  Inflanty (łac. Livonia, także Lieflant, niem. Livland, łot. Vidzeme, est. Liivimaa) – nazwa krainy historycznej nad Dźwiną i Zatoką Ryską powstałej w średniowieczu w obrębie posiadłości zakonu kawalerów mieczowych, a zamieszkanej przez plemiona bałtyckie (przodków obecnych Łotyszów) i ugrofińskie (przodków obecnych Estończyków), na których kulturę na przestrzeni wieków wpływała głównie kultura niemiecka, a także skandynawska i polska (szczególnie w Inflantach Polskich/Łatgalii). Dawne Inflanty obejmują terytoria dzisiejszej Estonii i Łotwy.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Kettlerowie - niemiecka dynastia pochodząca z Westfalii. W latach 1561-1737 Kettlerowie panowali w Księstwie Kurlandii i Semigalii.
  Jakub Kettler (niem. Jakob von Kettler, łot. Jēkabs Ketlers) (ur. 28 października 1610 w Goldyndze, zm. 1 stycznia 1682 w Mitawie) - regent Kurlandii i Semigalii w latach 1638-1642, książę Kurlandii i Semigalii w 1638 roku i w latach 1642-1682, lennik Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Najwybitniejszy przedstawiciel dynastii Kettlerów, wnuk Gottharda Kettlera, syn zdetronizowanego w 1616 roku księcia Wilhelma Kettlera i Zofii Hohenzollern, córki księcia pruskiego Albrechta Fryderyka Hohenzollerna.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Władysław IV Waza (ur. 9 czerwca 1595 w Łobzowie, zm. 20 maja 1648 w Mereczu) – syn Zygmunta III Wazy i Anny Habsburżanki, król Polski w latach 1632–1648, tytularny król Szwecji 1632–1648, tytularny car Rosji do 1634.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.39 sek.