• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frozen Dead Guy Days  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Suchy lód – zestalony dwutlenek węgla stosowany w chłodnictwie, samodzielnie lub jako składnik mieszanin oziębiających. Otrzymywany przez rozprężanie ciekłego dwutlenku węgla i prasowanie. W warunkach normalnych suchy lód nie topi się, lecz sublimuje.Wiza (z fr. visa) – pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa wystawiane cudzoziemcom przez przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsularne (konsulaty) tegoż państwa. W niektórych wypadkach może być też uzyskana na przejściach granicznych. Wiza ma zazwyczaj postać naklejki umieszczonej w paszporcie lub innym dokumencie podróży, może też mieć postać stempla lub wpisu.
  Tuff Shed z Frozen Dead Guy Days

  Frozen Dead Guy Days – doroczne święto odbywające się w mieście Nederland w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

  Geneza święta[ | edytuj kod]

  W 1989 obywatel Norwegii Trygve Bauge przywiózł do Stanów Zjednoczonych ciało swojego zmarłego niedawno dziadka, Bredo Morstøla. Na czas transportu ciało było umieszczone w suchym lodzie, a następnie, w latach 1990-1993, przechowywane w ciekłym azocie w oferującej usługi krioniczne firmie Trans Time.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Boulder – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, położone u podnóża Gór Skalistych, około 50 km na północny zachód od Denver. Miasto liczy 91,7 tys. mieszkańców, a jego bezpośredni obszar metropolitalny (hrabstwo Boulder) 280,4 tys. mieszkańców. Miasto jest częścią zespołu miejskiego miasta Denver, liczącego 2,6 mln mieszkańców (dane z 2005).

  W 1993 Bredo Morstøl został ponownie umieszczony w suchym lodzie i przewieziony do miasteczka Nederland, gdzie Trygve i jego matka Aud zamierzali stworzyć własne przedsiębiorstwo krioniczne. Kiedy Trygve został wydalony ze Stanów Zjednoczonych z powodu wygaśnięcia ważności wizy, jego matka nadal przechowywała ciało swego ojca w niskiej temperaturze w szopie za swoim nieukończonym domem.

  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).Nederland (Town of Nederland) – miasto w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych, w górach hrabstwa Boulder. Według danych z 2006 liczy 1337 mieszkańców.

  Aud została ostatecznie eksmitowana z własnego domu, ponieważ mieszkała w budynku bez elektryczności i urządzeń sanitarnych, co stało w sprzeczności z lokalnym rozporządzeniem. Wówczas opowiedziała miejscowemu reporterowi o ciele jej ojca. Ów dziennikarz powiadomił ratusz o obawach Aud, że w związku z eksmisją ciału jej ojca grozi rozmrożenie.

  Krionika – technika głębokiego ochładzania ciał ludzi i zwierząt, których współczesna medycyna nie jest w stanie utrzymać przy życiu, i przechowywania w temperaturze ciekłego azotu (-196 °C), z nadzieją przywrócenia do życia, kiedy medycyna wystarczająco się rozwinie.Rakiety śnieżne (tzw. karple) – obuwie przeznaczone do chodzenia po śniegu. Poprzez rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię pozwalają poruszać się po śniegu bez zapadania.

  Historia ta wywołała sensację. W reakcji na nią do Działu 7-34 Kodeksu Miejskiego miasto dodało obszerny przepis pt. "Przechowywanie ciał", czyniąc nielegalnym przechowywanie "całości lub części osoby, ciała lub szczątków człowieka, zwierzęcia lub innego gatunku biologicznego, który nie jest żywy, w jakiejkolwiek posiadłości". Jednak z powodu wywołanego poruszenia, dla Bredo Morstøla uczyniono wyjątek, uwzględniając tzw. "prawa nabyte". Trygve zwrócił się o pomoc do Delta Tech, lokalnej firmy działającej na rzecz środowiska, dzięki której przedsięwzięcie funkcjonuje. Bo Shaffer, dyrektor generalny w Delta Tech, znany jest jako The Iceman, ponieważ od 1995 dostarcza do szopy suchy lód, konieczny do utrzymywania ciała zmarłego w niskiej temperaturze. W tym samym roku lokalny dostawca spółki Tuff Shed przy wsparciu stacji radiowej z Denver, zbudował dla Bredo Morstøla nową szopę.

  Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.

  W dowód uznania dla wyjątkowego mieszkańca miasteczka, od 2002 w Nederland obchodzone jest doroczne święto.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.