• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fritz von Oheimb

  Przeczytaj także...
  Arboretum w Wojsławicach – ogród dendrologiczny na terenie Wojsławic (gmina Niemcza) w woj. dolnośląskim. Od 1988 r. filia Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Znane z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców oraz drzew nie występujących w innych częściach Polski.Nowa Wieś Niemczańska (niem. Neudorf bei Dirsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza.
  Majątek ziemski, dobra, rzadziej folwark – rolno lub rolno-przemysłowe przedsiębiorstwo o dużej powierzchni (z reguły powyżej 50 hektarów gruntów ornych) stanowiące całość. Głównie własność szlachecka, kościelna i królewska, od chwili uwolnienia obrotu ziemią także obiekt spekulacji.
  Grób Fritza von Oheimba

  Fritz von Oheimb (ur. 10 czerwca 1850 w Nowej Wsi Niemczańskiej (ówczesny Neudorf), zm. 10 października 1928) – niemiecki botanik, założyciel arboretum w Wojsławicach.

  Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.Dendrologia (gr. déndron – drzewo, lógos – słowo, nauka), drzewoznawstwo – dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami, w tym m.in. ich morfologią, anatomią, geografią, genetyką. Zajmuje się też introdukcją – wprowadzeniem do uprawy obcych gatunków roślin oraz ich aklimatyzacją.

  Fritz von Oheimb studiował rolnictwo, był jednym z założycieli Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego (niem. Deutsche Dendrologische Gesellschaft) w 1892. W 1880 kupił 150-hektarowy majątek w Wojsławicach, którego częścią był poważnie zaniedbany park dworski i rozpoczął zakładanie dużego ogrodu, specjalizującego się przede wszystkim w hodowli różaneczników. W 1921 przekazał majątek synowi Arnoldowi, jednakże prace botaniczne nadzorował tam aż do śmierci. Po śmierci pochowany na terenie parku w Wojsławicach, jego grób zachował się tam do dziś.

  Dwór – szlachecki, wiejski dom mieszkalny. Forma wykształcona w architekturze polskiej okresu renesansu, przetrwała do XX wieku.Staw Fritza – staw rybny na terenie Arboretum w Wojsławicach (gmina Niemcza). Nazwa upamiętnia Fritza von Oheimba, śląskiego botanika.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Staw Fritza
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • H. Grzeszczak-Nowak, T. Nowak. Przewodnik po Arboretum w Wojsławicach. OBUWr, Wrocław: A.U.T. Interior, 2003. ​ISBN 978-83-917818-6-9​.
 • Różanecznik, azalia, rododendron (Rhododendron L.) – rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego ok. 1000 gatunków. W stanie naturalnym występują głównie w Azji, w mniejszej ilości w obydwu Amerykach i w Europie. Różanecznik jest jednym z częściej uprawianych krzewów ozdobnych. Te gatunki i odmiany, które mają zimozielone, skórzaste liście, nazywane są zwyczajowo rododendronami lub różanecznikami, natomiast te o miękkich, lekko owłosionych i zrzucanych na zimę lub półzimotrwałych liściach nazywa się azaliami. Te ostatnie z kolei można podzielić na gatunki o liściach w dużej mierze opadających zimą i "szklarniowe" o liściach zimozielonych, całkowicie nieodpornych na mróz, które stanowią odmiany różanecznika indyjskiego (Rhododendron simsii). Obecnie azalie i różaneczniki zaliczane są przez taksonomów do tego samego rodzaju Rhododendron, jednak w praktyce ogrodniczej w dalszym ciągu używa się utartych od bardzo dawna tradycyjnych nazw. Gatunkiem typowym jest Rhododendron ferrugineum.Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi. W Polsce 9249 parków jest objętych ochroną prawną poprzez wpisanie ich do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody. Łącznie zajmują obszar 50354,65 ha.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arno von Oheimb (ur. w 1882, zm. w 1958 ) - niemiecki geolog i botanik, właściciel i kierownik arboretum w Wojsławicach.
  10 października jest 283. (w latach przestępnych 284.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 82 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.