• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fritz Fleischer KG

  Przeczytaj także...
  Ikarus – przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji autobusów. Jego główna siedziba mieściła się w Budapeszcie na Węgrzech. Ikarus należał do 2006 roku do koncernu Irisbus.Industrieverband Fahrzeugbau (w skrócie IFA pol. Zjednoczenie Przemysłowe Zakładów Budowy Pojazdów) - państwowy konglomerat, unia przedsiębiorstw produkujących środki lokomocji w Niemieckiej Republice Demokratycznej. IFA produkowała rowery, motocykle, samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Większość z nich była oznaczona symbolem IFA.
  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.

  Fritz Fleischer KG (Geraer Karosserie und Fahrzeugfabrik Fritz Fleischer) – nieistniejący wschodnioniemiecki producent autobusów, który swoją siedzibę miał w Gerze w Turyngii.

  Historia i opis przedsiębiorstwa[ | edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo Fritz Fleischer KG powstało w 1927 roku w mieście Gera i początkowo zajmowało się remontem nadwozi i produkcją przyczep. W 1945 roku w wyniku nalotów na III Rzeszę zakład został zniszczony, a sam właściciel Fritz Fleischer został poważnie ranny. Powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej odmieniło niekorzystnie położenie prywatnych zakładów, a w wyniku „stalinowskich porządków” w maju 1953 roku skonfiskowano majątek, a samego Fleischera aresztowano na dwa miesiące. Po wyjściu z aresztu starał się odnaleźć w socjalistycznej gospodarce NRD. W 1958 roku zbudowano modele autobusów S1 i S2, a rok później rozpoczęła się ich produkcja seryjna. Pod koniec lat 50. RWPG zadecydowała, że w produkcji autobusów specjalizować będą się Węgry (Ikarus) w efekcie czego NRD zaprzestała produkcji autobusów własnej konstrukcji kończąc w 1959 roku produkcję modelu IFA H6B. Pozostałe komponenty po produkcji modelu H6B jak np. elementy podwozia użyto do montażu autobusów w zakładzie Fleischera, który w celu obejścia ustaleń RWPG budował lub przebudowywał pojazdy na podstawie starych autobusów (np. model S2 RU). W 1962 roku zbudowano model S3 dla przedsiębiorstwa transportowego z Berlina Wschodniego. W 1970 roku rozpoczęła się produkcja modelu S4, który był następcą modelu S1. W 1972 roku rozpoczęto z kolei produkcję modelu S5, który powstał w oparciu o model S2 i w niezmienionej formie produkowany był do 1990 roku. W 1972 roku zakład Fleischera został znacjonalizowany w ramach ostatniej wielkiej fali nacjonalizacji prywatnych zakładów w NRD i od tej pory funkcjonował jako VEB Karosseriebau Gera wchodząc w skład zjednoczenia motoryzacyjnego IFA, zmieniając przy tym profil produkcji na dostarczanie części samochodowych, zaś produkcja autobusów ograniczyła się do niewielkiego stopnia. W 1990 roku w wyniku zjednoczenia Niemiec przedsiębiorstwo zaprzestało produkcji i zostało zlikwidowane. Zakład wyprodukował łącznie od 500 do 1000 autobusów.

  Termin zjednoczenie Niemiec (niem. Deutsche Wiedervereinigung) – oznacza przyłączenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Berlina Zachodniego do Republiki Federalnej Niemiec. Zjednoczenie Niemiec stało się faktem 3 października 1990 roku na mocy porozumienia zawartego 12 września podczas moskiewskiej konferencji dwa plus cztery. Układ ten podpisały obok NRD i RFN cztery dawne mocarstwa okupacyjne: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Związek Radziecki.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

  Autobusy Fleischer posiadały konstrukcję samonośną, a silnik był umieszczony z tyłu. Początkowo montowano jednostki wysokoprężne, chłodzone cieczą typu Horch EM 6-20 o mocy 120 KM, które stosowano m.in. w autobusach IFA H6B. Następnie montowano silniki z VEB Motorenwerk Schönebeck o mocy 150 KM. Do montażu autokarów Fleischer używano też części z autobusów marki Ikarus.

  Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) – organizacja międzynarodowa krajów bloku wschodniego koordynująca procesy ich integracji gospodarczej. Działała w okresie od 25 stycznia 1949 do 28 czerwca 1991.Gera (pol. hist. Góra) – miasto na prawach powiatu we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad Białą Elsterą, ok. 60 km na południe od Lipska, ok. 80 km na wschód od Erfurtu, przy autostradzie A4. Po Erfurcie i Jenie trzecie co do wielkości miasto kraju związkowego Turyngia.

  Modele[ | edytuj kod]

 • S1
 • S2
 • S3
 • S4
 • S5
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Fleischer S2 w styczniu 1976 roku w Jenie

 • Fleischer S2 RU II zbudowany w 1968 roku

 • Fleischer S5

 • Fleischer S5 – tył autobusu

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Christian Suhr: Typenkompass DDR-Omnibusse. 1945–1990. Motorbuch-Verlag, Stuttgart 2007, ​ISBN 3-613-02709-7​.
  2. Christian Suhr: Fritz Fleischer und seine Busse. Kraftakt, Reichenbach/Vogtl., Halle/S 2006, ​ISBN 3-938426-03-9​.
  3. Kraftfahrzeuge der DDR, Werner Oswald, Eberhard Kittler, wyd. 1. Aufl, Stuttgart: Motorbuch-Verlag, 1998, ISBN 3-613-01913-2, OCLC 76015399.
  4. Michael Dünnebier: Lastwagen und Busse sozialistischer Länder. transpress, Berlin 1988, ​ISBN 3-344-00272-4​.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.Berlin Wschodni (oficjalnie: niem. Berlin, Hauptstadt der DDR; pol. Berlin, stolica NRD) – sektor radziecki miasta Berlina w latach 1949–1990, obejmujący centrum i wschodnie dzielnice miasta.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.