• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fritz Csoklich

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. 22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Fritz Csoklich

  Fritz Csoklich (ur. 5 maja 1929 w Wiedniu, zm. 22 października 2009 w Grazu) – austriacki dziennikarz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Csoklich studiował w Wiedniu germanistykę i historię. Po uzyskaniu stopnia doktora rozpoczął w 1953 pracę jako dziennikarz w gazecie codziennej „Kleine Zeitung” w Grazu. W 1959 – po zakończeniu swoich „lat nauki i wędrówki” po różnych gazetach niemieckich, jak „Rheinische Post” w Düsseldorfie, „Westfälische Nachrichten” w Münster i „Kölnische Rundschau” – został mianowany tymczasowym kierownikiem redakcji „Kleine Zeitung”. W 1960 został redaktorem naczelnym tej gazety i funkcję tę sprawował przez ponad trzy dziesięciolecia do 1994.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1964 Csoklich był jednym z protagonistów, zainicjowanej przez niezależną prasę, społecznej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej radia austriackiego, której celem było polityczne uniezależnienie radia od partii aktualnie sprawujących władzę.

  Dał się poznać jako humanista o korzeniach chrześcijańskich, człowiek wielkiej otwartości, przyjaźnie nastawiony do Polski i Polaków.

  W 2007 Fritz Csoklich został odznaczony Austriackim Krzyżem Honorowym pierwszej klasy za zasługi w dziedzinie nauki i sztuki.

  Münster – miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, siedziba rejencji Münster. Dawna, spolszczona nazwa miasta, dziś już rzadko używana, to Monaster/Monastyr.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Informacja prasowa Rządu Krajowego Styrii z 15 czerwca 2007. landespressedienst.steiermark.at, 2007-06-15. [dostęp 2010-03-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Teksty autorstwa Fritza Csoklicha i o nim w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (niem.)
 • Słowo pośmiertne w „Kleine Zeitung(niem.)
 • Słowo pośmiertne w ORF (niem.)
 • Österreichischer Rundfunk, w skrócie jako ORF – austriacki publiczny nadawca radiowo–telewizyjny z siedzibą w Wiedniu założony 1 sierpnia 1955 roku. Kleine Zeitung - to największy austriacki dziennik regionalny. Wychodzi w Styrii, Karyntii i Tyrolu Wschodnim. Pismo założono w 1904 roku. Siedziba redakcji znajduje się w Grazu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Graz (słoweń. Gradec, pol. hist. Grodziec) – miasto w południowo-wschodniej Austrii, stolica Styrii. Miasto jest położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Po Wiedniu drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii, 1 stycznia 2009 liczba mieszkańców miasta wynosiła ok. 255 tys. a aglomeracji miejskiej ok. 320 tys.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.