Friend – krzywkowy przyrząd służący do zakładania punktów asekuracyjnych w szczelinach o różnej szerokości – w zakresie od 1 do 30 cm. W przeciwieństwie do haków ich zakładanie i zdejmowanie nie niszczy skały, co jest obecnie jednym z priorytetów we wspinaczce.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.
Pierwowzorem obecnych friendów była Krzywka Abałakowa wymyślona przez rosyjskiego wspinacza Witalija Abałakowa.
Przyrząd ten był wzorowany na spirali logarytmicznej i w przypadku obciążenia przenosił siły na ściany szczeliny jednocześnie zapewniając stabilność przyrządu.
Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.Punkt asekuracyjny – element układu asekuracyjnego instalowany na stałe lub tymczasowo w ścianie, umożliwiający wspinaczowi zabezpieczanie się przed skutkami odpadnięcia podczas pokonywania drogi wspinaczkowej.
W 1973 Greg Lowe wystąpił w USA o patent na krzywkę Abałakowa obciążaną za pomocą cięgła.
Przyrząd składający się z kilku krzywek pierwszy opatentował w 1974 Ray Jardine i wymyślił dla niego nazwę handlową Friend.
Nazwa Friend – powszechnie stosowana dla tego typu przyrządu – jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Wild Country. Inne nazwy handlowe to: Camalot, Alien lub po prostu Cam (w języku angielskim krzywka). Często używany jest też skrót SLCD (ang. Spring-Loaded Camming Device).
Spirala logarytmiczna – krzywa płaska przecinająca pod jednakowym, stałym kątem
α
{displaystyle alpha }
wszystkie półproste wychodzące z ustalonego punktu, zwanego biegunem spirali.Witalij Michajłowicz Abałakow, ros. Виталий Михайлович Абалаков (ur. 13 stycznia 1906 w Jenisejsku, zm. 26 maja 1986 w Moskwie) – rosyjski alpinista i wynalazca. W 1938 został aresztowany przez NKWD i przetrzymywany w areszcie do 1940.
Sprzęt wspinaczkowy
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Artykuł opisujący działanie friendów (ang.)
Historia i rozwój mechanicznych kostek klinowych i mimośrodowych (ang.)
Craig Luebben: Wspinaczka w skale. tłumaczenie: Tomasz Kliś. Łódź: "Galaktyka", 2006. ISBN 83-89896-51-6.
Allen Fyffe, Iain Peter: Podręcznik wspinaczki. Łódź: "Galaktyka", 2003. ISBN 83-87914-09-6.

Skały – duże skupiska minerałów jednorodnych lub różnorodnych. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się skały magmowe, osadowe i metamorficzne.Krzywka jest to mimośrodowy element konstrukcji mechanicznej, zazwyczaj o specjalnym kształcie (symetrycznym lub asymetrycznym).
Warto wiedzieć że... beta
Centymetr (symbol: cm) – jednostka długości, podwielokrotność metra, równa 10 m, czyli 1/100 m. Składa się z 10 milimetrów. Centymetr jest jednostką podstawową w układzie jednostek miar CGS (centymetr gram sekunda). W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-2 m, czyli 1 · 10 m.
Cięgło – linka, drut lub pręt służący do przenoszenia ruchu między różnymi częściami maszyn. Wykorzystywane jest m.in. w sterowaniu hamulcami, sprzęgłami, sterami wysokości i kierunku, gaźnikami, klapami oraz zamkami.
Craig Luebben wspinacz, fotograf i przewodnik wysokogórski z Colorado (USA), autor podręczników wspinaczki, redaktor magazynów górskich, wynalazca sprzętu wspinaczkowego.
Szczelina, szczelina skalna, spękania (geol.) - ogólna nazwa wszelkiego rodzaju rozwartych pęknięć w skałach o szerokości od ułamka mm do kilku m.