• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Friend - wspinaczka

  Przeczytaj także...
  Hak – metalowy klin, który po wbiciu w szczelinę skalną, może być używany jako punkt asekuracyjny dla wspinacza lub w speleologii.Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Friend umieszczony w pionowej szczelinie
  Friendy czterokrzywkowe widziane z różnych perspektyw.

  Friendmimośrodowy przyrząd służący do zakładania punktów asekuracyjnych w szczelinach o różnej szerokości – w zakresie od 1 do 30 cm. W przeciwieństwie do haków ich zakładanie i zdejmowanie nie niszczy skały, co jest obecnie jednym z priorytetów we wspinaczce.

  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.

  Historia[]

  Pierwowzorem obecnych friendów była Krzywka Abałakowa wymyślona przez rosyjskiego wspinacza Witalija Abałakowa. Przyrząd ten był wzorowany na spirali logarytmicznej i w przypadku obciążenia przenosił siły na ściany szczeliny jednocześnie zapewniając stabilność przyrządu.

  Punkt asekuracyjny – element układu asekuracyjnego instalowany na stałe lub tymczasowo w ścianie, umożliwiający wspinaczowi zabezpieczanie się przed skutkami odpadnięcia podczas pokonywania drogi wspinaczkowej.Spirala logarytmiczna – krzywa płaska przecinająca pod jednakowym, stałym kątem α {displaystyle alpha } wszystkie półproste wychodzące z ustalonego punktu, zwanego biegunem spirali.

  W 1973 Greg Lowe wystąpił w USA o patent na krzywkę Abałakowa obciążaną za pomocą cięgła.

  Przyrząd składający się z kilku krzywek pierwszy opatentował w 1974 Ray Jardine i wymyślił dla niego nazwę handlową Friend.

  Nazwy handlowe[]

  Nazwa Friend – powszechnie stosowana dla tego typu przyrządu – jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Wild Country. Inne nazwy handlowe to: Camalot, Alien lub po prostu Cam (w języku angielskim krzywka). Często używany jest też skrót SLCD (ang. Spring-Loaded Camming Device).

  Witalij Michajłowicz Abałakow, ros. Виталий Михайлович Абалаков (ur. 13 stycznia 1906 w Jenisejsku, zm. 26 maja 1986 w Moskwie) – rosyjski alpinista i wynalazca. W 1938 został aresztowany przez NKWD i przetrzymywany w areszcie do 1940.Skały – duże skupiska minerałów jednorodnych lub różnorodnych. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się skały magmowe, osadowe i metamorficzne.

  Zobacz też[]

 • Sprzęt wspinaczkowy
 • Linki zewnętrzne[]

 • Artykuł opisujący działanie friendów (ang.)
 • Historia i rozwój mechanicznych kostek klinowych i mimośrodowych (ang.)
 • Przypisy

  1. Sylvian Jouty, Hubert Odier: Leksykon alpinizmu. Warszawa: MUZA SA, 2007, s. 216. ISBN 978-83-7495-020-6.

  Bibliografia[]

 • Craig Luebben: Wspinaczka w skale. tłumaczenie: Tomasz Kliś. Łódź: "Galaktyka", 2006. ISBN 83-89896-51-6.
 • Allen Fyffe, Iain Peter: Podręcznik wspinaczki. Łódź: "Galaktyka", 2003. ISBN 83-87914-09-6.
 • Krzywka jest to mimośrodowy element konstrukcji mechanicznej, zazwyczaj o specjalnym kształcie (symetrycznym lub asymetrycznym).Centymetr (symbol: cm) – jednostka długości, podwielokrotność metra, równa 10 m, czyli 1/100 m. Składa się z 10 milimetrów. Centymetr jest jednostką podstawową w układzie jednostek miar CGS (centymetr gram sekunda). W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-2 m, czyli 1 · 10 m.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cięgło – linka, drut lub pręt służący do przenoszenia ruchu między różnymi częściami maszyn. Wykorzystywane jest m.in. w sterowaniu hamulcami, sprzęgłami, sterami wysokości i kierunku, gaźnikami, klapami oraz zamkami.
  Craig Luebben wspinacz, fotograf i przewodnik wysokogórski z Colorado (USA), autor podręczników wspinaczki, redaktor magazynów górskich, wynalazca sprzętu wspinaczkowego.
  Szczelina, szczelina skalna, spękania (geol.) - ogólna nazwa wszelkiego rodzaju rozwartych pęknięć w skałach o szerokości od ułamka mm do kilku m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.