• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Friedrichshain - dzielnica Berlina

  Przeczytaj także...
  Berlin Frankfurter Allee – stacja kolejowa na liniach S-Bahn S8, S9, S41 i S42 oraz stacja metra w Berlinie , w dzielnicy Friedrichshain, w okręgu administracyjnym Friedrichshain-Kreuzberg na linii U5. Stacja została otwarta w grudniu 1930 r.Linia U1 metra berlińskiego, w skrócie U1 - linia metra berlińskiego. Linia ma długość 8,8 km i 13 stacji. Jest najstarszą linią metra w Niemczech.
  Volkspark Friedrichshain jest duży miejskim parkiem na granicach Berlina w dzielnicy Friedrichshain i Prenzlauer Berg. Jest to najstarszy park publiczny w Berlinie. Rozciąga się na przeszło 52 ha i jest drugim co do wielkości parkiem po parku Tiergarten.

  Friedrichshain, Berlin-Friedrichshain (1933-1945 Horst-Wessel-Stadt) – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Friedrichshain-Kreuzberg. Od 1 października 1920 w granicach miasta.

  Znajdują się tutaj: plac Frankfurter Tor, most Oberbaumbrücke, Volkspark Friedrichshain, hala sportowa Mercedes-Benz Arena, galeria East Side Gallery.

  Transport[]

  Przez dzielnicę przebiega linia metra U1 ze stacją:

  Frankfurter Tor - stacja metra w Berlinie, w dzielnicy Friedrichshain, w okręgu administracyjnym Friedrichshain-Kreuzberg na linii U5. Stacja została otwarta w 1930.Samariterstraße – ulica w Berlinie, w Niemczech, w dzielnicy Friedrichshain, okręgu administracyjnym Friedrichshain-Kreuzberg. Liczy 700 m.
 • Berlin Warschauer Straße
 • oraz linia metra U5 z następującymi stacjami:

 • Berlin Frankfurter Allee
 • Samariterstraße
 • Frankfurter Tor
 • Weberwiese
 • Strausberger Platz
 • Bibliografia[]

  1. Amt für Statistik Berlin-Brandenburg, Poczdam  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  East Side Gallery – galeria-pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru berlińskiego o długości 1300 m, usytuowanym niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie.
  Weberwiese - stacja metra w Berlinie, w dzielnicy Friedrichshain, w okręgu administracyjnym Friedrichshain-Kreuzberg na linii U5. Stacja została otwarta w 1930. Stacji tej dwukrotnie zmieniano nazwę, wraz ze zmianą nazwy ulicy przy której się znajduje. W latach 1930-1950 nazywała się Memeler Straße, a w latach 1950-1992 Marchlewskistraße.
  Oberbaumbrücke – most w Berlinie, na rzece Szprewie, łączący poddzielnice Kreuzberg i Friedrichshain. Został wybudowany w latach 1894 – 1896. W roku 1994 został odnowiony. Jest usytuowany pomiędzy mostami Elsenbrücke oraz Schillingbrücke. Jest wizytówką okręgu Friedrichshain-Kreuzberg. W latach 1961 – 1989 zajdowało się tutaj przejście graniczne pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Na moście przebiega również linia metra U1 (na tym odcinku na powierzchni).
  Frankfurter Tor (z niem. Brama Frankfurcka) − plac w Friedrichshain, części Friedrichshain-Kreuzberg, jednej z dzielnic Berlina. Plac znajduje się w miejscu skrzyżowania ulic: Frankfurter Allee i Karl-Marx-Allee z Petersburger Straße i Warschauer Straße. Przecinają się tu drogi krajowe B1/B5 z B96. Pod skrzyżowaniem znajduje się stacja metra o tej samej nazwie.
  Friedrichshain-Kreuzberg – druga dzielnica Berlina, utworzona w 2001 roku poprzez połączenie dzielnic Friedrichshain (dawniej Berlin Wschodni) oraz Kreuzberg (dawniej Berlin Zachodni).
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Berlin Warschauer Straße – stacja kolejowa na liniach S5, S7 i S75 S-Bahn oraz stacja metra w Berlinie na linii U1. Stacja znajduje się w dzielnicy Friedrichshain. Na stacji znajdują się 2 perony. Została otwarta w 1902 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.