• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Friedrichshafen

  Przeczytaj także...
  August Wilhelm Maybach (ur. 9 lutego 1846 w Heilbronn, zm. 29 grudnia 1929 w Stuttgart-Bad Cannstatt) – niemiecki konstruktor i przemysłowiec, współpracownik Gottlieba Daimlera, jeden z pionierów motoryzacji, z wykształcenia ślusarz.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Konstancja (niem. Konstanz; staropol. Kostnica) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, siedziba powiatu Konstancja oraz wspólnoty administracyjnej Bodanrück-Untersee. Leży nad Jeziorem Bodeńskim. Miasto uniwersyteckie, z wyższą szkołą zawodową, rozwinięty przemysł farmaceutyczny i maszynowy, ważny ośrodek turystyczny.

  Friedrichshafen – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, siedziba powiatu Jezioro Bodeńskie, oraz wspólnoty administracyjnej Friedrichshafen. Leży nad Jeziorem Bodeńskim, liczy 57 961 mieszkańców (31 grudnia 2013), ważny ośrodek przemysłowy i turystyczny, targi międzynarodowe, port lotniczy, prywatny uniwersytet Zeppelin Universität.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Friedrichshafen Hafen (Hafenbahnhof Friedrichshafen) – osobowa stacja kolejowa w Friedrichshafen, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w Niemczech, stacja końcowa Südbahn. Znajdują się tu 2 perony.

  Historia[]

  Miasto powstało w 1811 roku poprzez połączenie dawnego miasta Buchhorn oraz klasztoru Hofen. Swą nazwę otrzymało na cześć pierwszego króla Wirtembergii Fryderyka I.

  W 1909 roku hrabia Ferdinand von Zeppelin rozpoczął we Friedrichshafen prace nad budową sterowców.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.

  W 1918 roku Wilhelm i jego syn Karl Maybachowie zakładają fabrykę luksusowych samochodów Maybach-Motorenbau GmbH

  Dzielnice miasta

  Dzielnice[]

  Miasto składa się z pięciu dzielnic:

  1. Kernstadt
  2. Ailingen
  3. Ettenkirch
  4. Kluftern
  5. Raderach

  Gospodarka[]

  Spośród zakładów przemysłowych miasta na szczególną uwagę zasługują firmy EADS Astrium zajmująca się budową satelitów, ponadto ZF Friedrichshafen produkująca skrzynie biegów oraz MTU Friedrichshafen zajmująca się produkcją silników i turbin do statków i samolotów.

  MTU Friedrichshafen GmbH (Motoren- und Turbinen-Union Friedrichshafen GmbH) to niemiecka firma zajmująca się produkcją silników spalinowych. Założona w 1909 roku przez Wilhelma Maybacha. Firma produkuje głównie silniki o zapłonie samoczynnym. Znajdują one zastosowanie w przemyśle kolejowym, stoczniowym, zbrojeniowym, budowlanym oraz rolnictwie. W 2006 roku, na Targach Hanowerskich, zaprezentowano generator prądu oparty o ogniwa paliwowe ze stopionym węglanem.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  We Friedrichshafen odbywają się różnego rodzaju targi o statusie międzynarodowym, m.in. motoryzacyjne, lotnicze, branży IT, rowerowe, spożywcze, koni, wędkarskie, ogrodnicze i inne.

  Transport[]

  Transport drogowy[]

  Friedrichshafen ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację. Przez miasto przebiega droga krajowa B31, włączając się do niej kończy się droga krajowa B30.

  Transport kolejowy[]

  Miasto leży przy dwóch liniach kolejowych: Bodenseegürtelbahn (wschód-zachód) i Württembergische Südbahn (północ-południe). Linie częściowo mają taką samą trasę jednak rozdzielają się na stacji Friedrichshafen Stadt. Do 1976 istniało połączenie kolejowo-promowe do szwajcarskiego Romanshorn.

  Tsuchiura (jap. 土浦市, Tsuchiura-shi) - miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w prefekturze Ibaraki, nad jeziorem Kasumigaura.Ferdinand Graf von Zeppelin (ur. 8 lipca 1838 w Konstancji, zm. 8 marca 1917 w Berlinie) – hrabia niemiecki, w 1900 roku zbudował pierwszy sterowiec o konstrukcji szkieletowej.

  Zbiorowy transport miejski[]

  Komunikację miejską stanowią autobusy. W 1990 roku powstało przedsiębiorstwo Stadtverkehr Friedrichshafen GmbH, w 1999 roku zmieniono strukturę firmy, a w 2004 roku stała się częścią Bodensee-Oberschwaben Verkehrsverbund. Obecnie działa 15 regularnych linii. Główne przystanki znajdują się przy dworcach Friedrichshafen Stadt i Friedrichshafen Hafen.

  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Powiat Jezioro Bodeńskie (niem. Bodenseekreis) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben. Stolicą powiatu jest miasto Friedrichshafen. Sąsiaduje z powiatami: Sigmaringen, Lindau (Bodensee), Konstancja. Na południu graniczy ze Szwajcarią.
  Friedrichshafen

  Promy[]

  Istnieją połączenia promowe, samochodem można dostać się do Romanshorn w Szwajcarii. Od 2005 roku na linii Friedrichshafen-Konstancja pływają dwa katamarany. Innym połączeniem pasażerskim jest: Konstancja-Bregencja-Konstancja (m.in. przez Friedrichshafen).

  Region Bodensee-Oberschwaben – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga. Siedzibą regionu jest miasto Ravensburg.Bregencja (niem. Bregenz, czes. Břežnice) – miasto w Austrii, nad jeziorem Bodeńskim, u ujścia Potoku Bregenckiego (Bregenzerbach), stolica kraju związkowego Vorarlberg, u stóp góry Pfänder należącej do masywu Lasu Bregenckiego w Alpach Wapiennych.

  Transport lotniczy[]

  W północnej części miasta znajduje się lotnisko, który docelowo obsługiwać ma cały rejon Jeziora Bodeńskiego. W 2007 roku odprawiono tutaj 667 202 pasażerów.

  Friedrichshafen Vogelbrunnen.jpg

  Sport[]

 • VfB Friedrichshafen – klub piłki siatkowej mężczyzn
 • Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Niemcy Delitzsch, Saksonia od 1990
 • Włochy Imperia, Włochy od 1994
 • Stany Zjednoczone Peoria, Stany Zjednoczone od 1976
 • Białoruś Połock, Białoruś od 1990
 • Francja Saint-Dié-des-Vosges, Francja od 1973
 • Bośnia i Hercegowina Sarajewo, Bośnia i Hercegowina od 1972
 • Japonia Tsuchiura, Japonia
 • Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona miasta
 • Friedrichshafen Stadt – główna stacja kolejowa w Friedrichshafen, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w Niemczech. Znajdują się tu 3 perony.Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa 31 (Bundesstraße 31, B 31) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi wschód zachód od granicy z Francją koło Breisach am Rhein do skrzyżowania z autostradą A96 na węźle Sigmarszell koło Lindau (Bodensee) w Bawarii.
  Delitzsch - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Lipsk, w powiecie Nordsachsen, na północ od Lipska. Liczy ok. 26,5 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłowy, węzeł kolejowy.
  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Bodenseegürtelbahn (KBS 731) – linia kolejowa w południowych Niemczech, w Badenii-Wirtembergii i Bawarii, nad Jeziorem Bodeńskim. Łączy Radolfzell am Bodensee, Friedrichshafen i Lindau (Bodensee).
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Połock (biał. Полацк, Połack, biał.-taraszk. Полацак, ros. Полоцк) – miasto na Białorusi, u ujścia Połoty do Dźwiny, ok. 82,8 tys. mieszkańców (2010). Centrum rejonu połockiego. Przemysł elektromaszynowy (w tym zbrojeniowy), chemiczny, odzieżowy, skórzano-obuwniczy, mineralny, drzewny, spożywczy, węzeł komunikacyjny, port lotniczy; muzea.
  Jezioro Bodeńskie (niem. Bodensee, fr. Lac de Constance, ret. Lai da Constanza, wł. Lago di Costanza) – jezioro u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii, trzecie pod względem wielkości w Europie środkowej (po Balatonie na Węgrzech i Jeziorze Genewskim na granicy szwajcarsko-francuskiej). Jezioro Bodeńskie jest rezerwuarem wody pitnej dla ok. 4,5 mln ludzi (roczne wydobycie: ok. 180 mln m³).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.