• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Friedrich von Scholtz

  Przeczytaj także...
  Osowiec-Twierdza (ros. Осовец-Крепость) – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, w gminie Goniądz nad rzeką Biebrzą. W latach 1743–1827 Osowiec (jako Marcinpol) posiadał prawa miejskie. Na terenie miejscowości ma siedzibę Biebrzański Park Narodowy oraz znajduje się carska twierdza z XIX wieku. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego.Bitwa pod Łodzią – jedna z większych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Operacja zaczepna wojsk niemieckich. Rozegrała się na przełomie listopada i grudnia 1914 r. (według różnych źródeł: 11 listopada lub 16 listopada – 24 listopada; 6 grudnia) pomiędzy armiami niemiecką i rosyjską.
  Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.
  Portret generała Friedrich von Scholtza

  Friedrich von Schotz (ur. 24 marca 1851 w Flensburgu - zm. 30 kwietnia 1927 Walenscheld). Generał artylerii. Od 1870 w wojsku. Uczestnik wojny francusko-pruskiej.

  W l. 1879 - 1881 słuchacz akademii wojskowej. W l. 1891 - 1892 dowódca baterii, od 1889 r. szef oddziału Wielkiego Sztabu Generalnego. Od 1899 szef sztabu 18 Korpusu Armijnego, a od 1903 dowódca 23 brygady artylerii. Od 1908 dowódca 21 Dywizji. Od października 1912 r. dowódca 20 Korpusu Armijnego, dowodząc którym w składzie 8 Armii rozpoczął działania wojenne w Prusach Wschodnich. We wrześniu 1914 r. Korpus Scholtza wszedł w skład nowej 9 Armii. Uczestniczył w walkach na Mazurach i w Operacji Łódzkiej, w północnej i południowej Polsce. Od 26 maja do 29 września dowodził 8 Armią, m.in. w Operacji nad Narwią i w Operacji Łódzkiej.

  Macedonia (maced. Македонија, alb. Maqedonia), Republika Macedonii (maced. Република Македонија, alb. Republika e Maqedonisë), na forum międzynarodowym państwo określane jest tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM, (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM, mac. Поранешна Југословенска Република Македонија – ПЈРМ, transliteracja Poranešna Jugoslovenska Republika Makedonija – PJRM, alb. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë – IRJM) – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, leżące na Półwyspie Bałkańskim i zajmujące ok. 38% regionu historycznego i geograficznego Macedonia.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

  Potem dowodził twierdzami Osowiec i Grodno. Od 8 października 1915 dowódca Grupy Armijnej "Scholtz" w rejonie twierdzy Dyneburg. Od 2 stycznia 1917 dowódca nowej 8 Armii pod Rygą. Od 22 kwietnia 1917 dowódca "Grupy Belowa", która przemianowano w "Grupę Scholtza". W maju, a potem w sierpniu i wrześniu walczył w Macedonii. 30 września 1918 przekazał dowództwo i kierował wycofaniem wojsk austriacko-niemieckich z Rumunii. Od 14 stycznia 1919 w stanie spoczynku.

  Mazury (dawn. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.Flensburg (dolnoniem. i duń. Flensborg) – miasto portowe na prawach powiatu w północnej części Niemiec, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn (trzecie co do wielkości miasto w tym kraju związkowym po Kilonii i Lubece), w pobliżu granicy z Danią, nad Zatoką Flensburską. Szkoła i baza marynarki wojennej.

  Bibliografia[]

  K.A Zalesskij Prawitieli i wojennaczalniki wyd.: WECZE Moskwa 2000
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.
  Grodno (biał. Гро́дна Hrodna, lub też: Го́радня, Гаро́дня; ros. Гродно, Grodno; lit. Gardinas; jid. גראָדנע, Grodne; niem. Grodno, Garten) – miasto obwodowe na Białorusi, nad Niemnem, w pobliżu granicy z Polską,siedziba administracyjna obwody grodzieńskiego; 328 000 mieszkańców (2010); ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy, przystań rzeczna; uniwersytet (od 1978); siedziba Związku Polaków na Białorusi i polskiego konsulatu generalnego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.