• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Friedrich von Moltke

  Przeczytaj także...
  Powiat Plön (niem. Kreis Plön) - powiat w niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Siedzibą powiatu jest miasto Plön.Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.
  Holsztyn (niem. Holstein) – historyczna kraina niemiecka położona na południe od dzielącej go od Szlezwiku rzeki Eider, zamieszkana w średniowieczu od zachodu przez plemiona północnych Sasów (Nordalbingów), a od wschodu przez słowiańskich Wagrów ze związku Obodrytów.
  Grób Friedricha von Moltke i jego żony na cmentarzu w Borowie

  Friedrich Ludwig Elisa von Moltke (ur. 1 maja 1852 w Gut Rantzau, powiat Plön w Holsztynie, zm. 10 grudnia 1927 w Brzezicy) – niemiecki polityk.

  Brzezica (niem. Klein Bresa) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Borów.Rantzau - gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Plön, wchodzi w skład Związku Gmin Großer Plöner See..

  Biografia[]

  W latach 1885–1890 landrat powiatu gliwickiego, 1898–1900 prezydent rejencji opolskiej, 1900–1903 rejencji poczdamskiej. 1903–1907 nadprezydent Prus Wschodnich. W latach 1907–1910 pruski minister spraw wewnętrznych. 1914–1918 nadprezydent prowincji Szlezwik-Holsztyn. Od 1910 do 1918 członek pruskiej Izby Panów. Członek zakonu joannitów. Jego synem był dyplomata Hans Adolf von Moltke.

  Ewangelicki Zakon Joannitów – jest zakonem rycerskim, grupującym członków wyznań luterańskiego, reformowanego i anglikańskiego, istniejącym w Austrii, Finlandii, we Francji, w Niemczech, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech a także Polsce.Hans Adolf von Moltke (ur. 29 listopada 1884 r. w Opolu, zm. 22 marca 1943 r. w Madrycie) – niemiecki dyplomata. Był synem nadprezydenta Prus Wschodnich Friedricha von Moltke i jego żony Julie Zuckschwerdt.

  Bibliografia[]

 • Klaus Schwabe (Hg.): Die preußischen Oberpräsidenten 1815-1945 (Büdinger Forschungen zur Sozialgeschichte, Deutsche Führungsschichten in der Neuzeit, Bd. 15). Boppard am Rhein 1985., ISBN 3-7646-1857-4, s. 301
 • Rejencja opolska (niem. Regierungsbezirk Oppeln) − pruska i niemiecka jednostka administracyjna funkcjonująca w latach 1815−1945 na terenie części Górnego Śląska oraz części Dolnego Śląska (Nysa, Grodków, Kluczbork) Rejencję opolską zwyczajowo nazywano "Śląskiem Górnym" (Oberschlesien), mimo że nie obejmowała całości ziem górnośląskich (w różnych okresach historii znajdowały się one także na terenie Austrii, Polski i Czechosłowacji).Rejencja poczdamska (niem. Regierungsbezirk Potsdam) - pruska i niemiecka jednostka administracyjna istniejąca na terenie prowincji Brandenburgia (prowincja) w latach 1815-1945.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Borów (niem. Markt Bohrau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, siedziba gminy Borów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.