• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Friedrich Noltenius

  Przeczytaj także...
  Balloon Buster – tytuł nadawany asom myśliwskim w I wojnie światowej, którzy zniszczyli pięć lub więcej balonów obserwacyjnych wroga. Tytuł ten został łącznie przyznany 74 pilotom.Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Friedrich Theodor Noltenius (ur. 8 stycznia 1894, zm. 12 marca 1936) – niemiecki as myśliwski z czasów I wojny światowej z 21 potwierdzonymi zwycięstwami powietrznymi. Należał do elitarnego grona Balloon Buster.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Urodził się w Bremie. Był synem profesora medycyny. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia medyczne. Z powodu wybuchu wojny przerwał jednak naukę i 4 sierpnia 1914 roku ochotniczo wstąpił do armii. Został przydzielony do 13 Pułku Artylerii Polowej (Feldartillerie-Regiment „König Karl“ (1. Württenbergisches) Nr. 13). W jego szeregach brał udział w walkach na froncie wschodnim, między innymi w walkach pod Warszawą w lipcu i sierpniu 1915 roku. W tym samym roku walczył w Serbii, a na początku 1916 roku wziął również udział w walkach pod Ypres i nad Sommą.

  Jagdstaffel 6 - Königlich Preußische Jagdstaffel Nr. 6 - Jasta 6 - jednostka lotnictwa niemieckiego Luftstreitkräfte z okresu I wojny światowej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  3 listopada 1917 roku został przeniesiony do lotnictwa i rozpoczął szkolenie w Fliegerersatz Abteilung Nr. 1. Po przejściu szkolenia wstępnego został skierowany na szkolenie praktyczne do Fliegerersatz Abteilung Nr. 10 do Böblingen. Następnie przeszedł szkolenie praktyczne w AFP 7 oraz praktykę w jednostce obserwacyjnej artylerii FAA234. W końcu czerwca 1918 roku przeszedł szkolenie z pilotażu samolotów myśliwskich w Jastaschule II w Nivelles. Wkrótce potem został przydzielony do należącej do JG III eskadry myśliwskiej Jagdstaffel 27.

  Brema (niem. Bremen) – miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Wezerą (niem. Weser) w odległości ok. 60 km od jej ujścia do Morza Północnego. Brema jest miastem na prawach kraju związkowego Niemiec (patrz: "Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema"), któremu podlega oprócz samego miasta Brema, leżące około 60 km na północ Bremerhaven.Ieper (wym. [ˈipər]; fr. Ypres, wym. [ipʁ]) – miasto w Belgii, w Zachodniej Flandrii. Zajmuje powierzchnię 130,61 km². Na początku 2008 roku liczyło 34 812 mieszkańców.

  Pierwsze zwycięstwo powietrzne odniósł 10 sierpnia 1918 roku nad samolotem Sopwith Dolphin z dywizjonu 87 RAF. Szybko stał się jednym z najlepszych pilotów Jagdstaffel 27, odnosząc w ciągu sześciu tygodni 13 potwierdzonych zwycięstw powietrznych (wliczając zestrzelenie 4 balonów obserwacyjnych). 27 września został przeniesiony do Jagdstaffel 6, gdzie służył do 19 października, odnosząc kolejna dwa zwycięstwa. Jednym z nich było zniszczenie kolejnego, piątego już, balonu obserwacyjnego. Dzięki niemu Noltenius uzyskał zaszczytny tytuł Balloon Buster (pogromcy balonów).

  Bitwa nad Sommą (1 lipca - 18 listopada 1916) – największa bitwa I wojny światowej, która pochłonęła ponad milion ofiar.Fliegerersatz Abteilung Nr. 10 - FEA 10 – jedna z 17 jednostek lotnictwa niemieckiego Luftstreitkräfte z początkowego okresu I wojny światowej tego typu. Dosłownie Lotniczy Oddział Uzupełnień w Böblingen.

  W związku z bardzo konfliktowym charakterem został przeniesiony do Jagdstaffel 11, w której służył do końca wojny, uzyskując 4 listopada ostatnie zestrzelenie. Wypełnił warunki uprawniające do otrzymania Pour le Mérite, ale przeszkodził w tym koniec wojny.

  Po zakończeniu I wojny światowej Friedrich Theodor Noltenius brał udział w walkach z komunistami, a następnie pracował jako lekarz. W latach 1923 - 1933 razem z rodziną przebywał w Południowej Afryce.

  Böblingen – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, siedziba powiatu Böblingen. Leży ok. 15 km na południowy zachód od Stuttgartu, przy autostradzie A81 i drodze krajowej B464.Jagdstaffel 11 - Königlich Preußische Jagdstaffel Nr. 11 - Jasta 11 jednostka lotnictwa niemieckiego Luftstreitkräfte z okresu I wojny światowej.

  Do Niemiec powrócił w 1933 roku i ponownie wstąpił do lotnictwa. Pracował jako pilot doświadczalny. W czasie testowania samolotu Bücker Bü 131, w momencie kolejnego startu samolot stracił moc i rozbił się na lotnisku Johannisthal w Berlinie. Noltenius zmarł w czasie transportu do szpitala.

  Fliegerersatz Abteilung Nr. 1 - FEA 1 jedna z 17 jednostek lotnictwa niemieckiego Luftstreitkräfte z początkowego okresu I wojny światowej tego typu. Dosłownie Lotniczy Oddział Uzupełnień.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Królewski Order Rodu Hohenzollernów
 • Krzyż Żelazny I Klasy
 • Krzyż Żelazny II Klasy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Norman L. R. Franks, Frank W. Bailey, Russell Guest: Above the Lines - The Ace and Fighter Units of German Air Service, Naval Air Service and Flanders Marine Corps 1914 - 1918. Londyn: Grub Street, 1993. ISBN 0-948817-73-9. (ang.)
 • Norman L. R. Franks, Greg VanWyngarden: Fokker D VII Aces of World War I. Oxford: Osprey Publishing, 2003. ISBN 1-84176-223-7. (ang.)
 • John Guttman: Balloon-Busting Aces of World War 1. Wielka Brytania: Osprey Publishing, 2005, s. 96. ISBN 978-1-84176-877-9. (ang.)
 • The Aerodrome: Friedrich Theodor Noltenius (lista zwycięstw) (ang.). [dostęp 29 maja 2009].
 • www.flieger-album.de: Friedrich Theodor Noltenius biografia (niem.). [dostęp 19 września 2009].
 • Pour le Mérite (fr. "Za Zasługę") to najwyższy pruski i niemiecki order wojskowy do 1918 roku oraz wysokie odznaczenie cywilne do chwili obecnej.Order Domowy Hohenzollernów, podzielony na Order Królewski Domowy Hohenzollernów i Order Książęcy Domowy Hohenzollernów (niem. Königlicher Hausorden von Hohenzollern i Fürstlich Hausorden von Hohenzollern), zwany także w skrócie: Order Hohenzollernów – wysokie odznaczenie cywilne i wojskowe Królestwa Prus do 1918 oraz Księstwa Hohenzollern-Sigmaringen do 1850. Dziś order domowy niegdyś panujących dynastii – zarówno linii królewskiej Hohenzollernów, jak i książęcej Hohenzollern-Sigmaringen.
  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Południowej Afryki (ZPA) – dominium brytyjskie, którego istnienie poprzedziło powstanie RPA. Powołane 31 maja 1910 roku, w wyniku połączenia brytyjskich kolonii w południowej Afryce. Związek składał się z Kraju Przylądkowego, Transwalu, Wolnego Państwa Oranje i Natalu. W 1961 roku Związek został przekształcony w republikę.
  Balon obserwacyjny – balon, zazwyczaj na uwięzi, służący do obserwacji pola walki, w szczególności do kierowania ogniem artylerii. Użytkowane od końca XVIII w., największą rolę odegrały w czasie I wojny światowej.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Jagdstaffel 27 – Königlich Preußische Jagdstaffel Nr. 27Jasta 27 jednostka lotnictwa niemieckiego Luftstreitkräfte z okresu I wojny światowej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.